E-posta Hesap Güvenliği

Arkadaşlar artık günümüz dünyasında bilgisayar ve adeta onun oksijeni olan interneti kullanmayan insan sayisi çok azdır. Bilgisayar ve internete duyulan bu büyük ihtiyaç yaninda büyük güvenlik riskleri de getiriyor.Bu risklerin en büyüğü herkesin vazgeçilmez ihtiyaci olan e-postalar üzerindedir. Çünkü artik internetteki butun isleriniz bütün zevk ve eğlenceleriniz e-postanizla baglantili hale geldi.Aslinda insanlari en cok tedirgin eden taraflarindan biri de maddi konular yani banka hesaplarınızın, kredi kartlarınızın da bu e-posta hesaplarına bağımlı olmasıdır. Peki bunları korurken ne gibi yollar izlenmeli, kendimce birşeyler anlatmaya çalışacağım.

Hesaplar genelde çalınarak ele geçirilir. Bunun birkaç yolu vardir ilki ve en basit olan yöntemi şifremi unuttum kısmından güvenlik sorusuyla şifre yenilenmesidir.Ne yazik ki insanlar bu güvenlik sorusu kısmına pek önem vermiyorlar ve basit ve genel geçer bilgiler giriyorlar. Eğer bu sanal hırsız sizi çok az bile taniyor olsa bu yöntemle hesabınızı ele geçirebilir. Bundan korunmak icin bu gizli soru cevabına sizden başka kimsenin hatırlayamayacağı veriler girin, sonuna yada başına sayı yada karakter eklenmesi gibi.

Bir diğer yöntem ise sosyal mühendislik denilen kavramın uygulanmasıdır. Bunun çok az da olsa ilk yönteme benzerlikleri vardir.Bu yöntemde ilk olarak kurban seçilir ve daha sonra herhangi bir sosyal iletisim sitesinden bu kişiyle bağlantıya geçilir.Bir dost gibi yaklaşır ve biraz uzun da sürse sizden çeşitli bilgiler koparır ve bu bilgileri hesabınızı ele geçirmek için kullanir.Bundan korunmak için ise bu bilgileri ne olursa olsun kimseyle paylaşmamak gerekir.

Bahsedeceğim son yöntem ise biraz daha profesyonelce olan ve bilgisayariniza gönderilen zararlı yazılımlar yani virüsler aracılığıyla gerçekleşir. Bu virüsler kullanıma geçtiği takdirde bütün bilgisayarınızın kontrolünü karşı tarafa geçirir. Bundan korunmanın tek yolu sağlam bir antivirüs yazılımı kullanmaktır. Kesinlikle bu yazılımın güncellemeleri kontrol edilmeli ve eksiksiz yapılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hosting, Yazılım ve İnternet Firmaları İndirim Kuponları – Mayıs, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.