E-İmza, E-Kredi: Faydaları, Güvenliği ve Kullanım Alanları

Bilgi Çağında yaşıyoruz. Yaşamımızın her yönü ile internet ortamına kaydığı bilgi çağında, internette yayınladığımız yazıların, aldığımız ve sattığımız ürünlerin, yaptığımız sözleşmelerin, internet bankacılığının ve bunun gibi birçok işlemin daha güvenilir bir ortamda yol almasında, “E-İmza”nın etkisi büyük olacaktır. Oluşan güvenli sanal ortam sayesinde internetin kalitesi artacak, yapılan alışverişin hacmi genişleyecek, masraflar düşecek, zaman kaybının önüne geçilecek ve birçok bürokratik işlem çok daha kolay yapılabilir hale gelecektir…

 

Yaşamımızın her yönü ile internet ortamına kaydığı bilgi çağında, internette yayınladığımız yazıların, aldığımız ve sattığımız ürünlerin, yaptığımız sözleşmelerin, internet bankacılığının ve bunun gibi birçok işlemin daha güvenilir bir ortamda yol almasında, “E-İmza”nın etkisi büyük olacaktır. Oluşan güvenli sanal ortam sayesinde internetin kalitesi artacak, yapılan alışverişin hacmi genişleyecek, masraflar düşecek, zaman kaybının önüne geçilecek ve birçok bürokratik işlem çok daha kolay yapılabilir hale gelecektir.

 

E-Devlet dönüşüm sürecinde çoğu kamu kurumunun “E-İmza”ya geçmesi, mobil “E-İmza” imkanının oluşması, otomobil alırken, satarken bürokratik işlemlerin artık “E-imza” ile yapılabiliyor olması uygulamanın Türkiye’de hızla yaygınlaştığının bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu uygulamalara ek olarak yakın gelecekte tüm sınav başvuruları, kamular arası iletişim, sosyal güvenlik uygulamaları, hastaneler, eczaneler, vergi ödemeleri, elektronik oy verme işlemleri muhtemelen “E-İmza” ile hızlıca, masrafsız ve yüksek bir güvenlik ağıyla gerçekleştiriliyor olacak. Bunun yanında bütün bankacılık ve sigorta işlemleri, e-sözleşme, e-sipariş işlemleri de bu yöntemle gerçekleştirilecek.

 

Kredilerde E-Sözleşme Çok Uzak Değil

İnternet Bankacılığı ile hız kazanan bankacılık işlemleri “E-İmza” döneminde hem hızını hem güvenilirliğini arttırırken müşteri bankaya gitmeden “Mortgage” (Konut  Krediler) gibi daha detaylı kredilere bile başvuruda bulunabilecek ve işin bürokratik yanını daha kolay halledebilecek. Konut kredisinde var olan ipotek işlemleri “Tapu Müdürlüğü”ne gidilmeden yapılırken, banka ile kredi kullanıcısı arasındaki sözleşmeler “E-imza” yöntemiyle yapılacak ve bugün kredinin çıkması için beklenen 3-4 günlük süre belki de bir güne inecektir. Bu durumda azalan kredi masrafları için bankalar daha yüksek ücretler talep edemeyecek ve yapılan kesintiler bir hayli düşecektir. Belki de internet üzerinden beğendiğiniz bir evi almak için internet üzerinden başvuru yapacak ve bankaya adım atmadan eve adım atmış olacaksınız.

“E-İmza”nın ıslak imza ile aynı hukuki sorumluluğu taşıması, hızla “E-devlet”e dönüşüm sürecinin tamamlanmaya çalışılması, artan rekabette işletmelere büyük katkı verecek olması, internet güvenliğini ve kalitesini arttırması için çabaların hızlanması yukarıda anlattığımız günlerin çok uzak olmadığının bir habercisi olabilir.

 

Gsm Tarifeleri Karşılaştırın

ADSL Bağlantılarını Karşılaştırın

Hürriyet Kıyasla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hosting, Yazılım ve İnternet Firmaları İndirim Kuponları – Ekim, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir