obilir > Konular > Kültür ve Sanat > Tarih (kültür) > Düşmana Ne dedirttik?

Düşmana Ne dedirttik?

Çanakkale Savaşı konusunda ne kadar anlatılsa, yazılsa az kalır. Düşünün bir kere Osmanlı devleti başka devletlerin himayesinde, cephane, top, tüfek en önemlisi askerleriniz bile yok. Bunları baştan kabul ederek bir ülkeyi bağımsızlaştırmak istiyorsunuz ve de başarıyorsunuz…


(Ç)anakkale bir destandır Türk Milleti için,

(A)nalar- babalar ağladı kutsal vatan için.

(N)ara seslerine melekler bile alkış tuttu.

(A)llah için savaşanlar aynı yöne saf tuttu.

(K)oca koca düşman gemileri geçemedi boğazı,

(K)ana bulanmıştı denizdeki suyun her ağzı.

(A)llah!Allah! Sesleri yükseliyordu dört bir taraftan.

(L)akayt kalamazdı melekler, yetişti her saftan.

(E)ğilmedi başlar, yardım istedi Cenab-ı Haktan.

(G)EÇİLEMEZ dedirtti düşmana Çanakkale’yi.

(E)zilmedi düşmana ,Seyit Onbaşı ile attı silleyi.

(Ç)aresizdi askerimiz.Silah,yiyecek yok, ama imanı var.

(İ)yi niyetli olanların başından belayı Allah savar.

(L)ale gibi bükülü kalmadı dudaklar,

(M)elekler bile bu olaylar karşısında duraklar.

(E)l açmış müminleri eli boş çevirmedi.

(Z)alim düşman karşısında Türk askeri devrilmedi.


Çanakkale Savaşı konusunda ne kadar anlatılsa , yazılsa az kalır. Düşünün bir kere Osmanlı devleti başka devletlerin himayesinde , cephane , top, tüfek en önemlisi askerleriniz bile yok. Bunları baştan kabul ederek bir ülkeyi bağımsızlaştırmak istiyorsunuz ve de başarıyorsunuz.


Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara savaşlarıdır.


İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti konumundaki İstanbul’u alarak boğazların kontrolünü ele geçirmek, Rusya’yla güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı’na girmişlerdir.Ancak saldırıları başarısız olmuş, iki tarafın da çok ağır kayıplar vermesiyle İtilaf Devletleri geri çekilmek zorunda kalmıştır.


Çanakkale Savaşları , ilgili bütün ulusları derinden etkilemiştir. Avustralya ve Yeni Zelanda‘da Anzak Günü adıyla her yıl düzenli bir seramoni tekrarlanır. Ayrıca Avustralyalı ve Yeni Zelandalılar o gün toplanarak Gelibolu Yarımadası‘ndaki Anzakların çıkartma yaptıkları Anzak Koyu’na gelerek atalarının savaştıkları bu yeri ziyaret ederler.Bu savaşlarda İtilaf subaylarının bile takdirini toplayarak yıldızı parlayan Mustafa Kemal, 8 yıl sonra Türk Kurtuluş Savaşı’nda milletine önderlik etmiş, savaş sonunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olmuştur.


Çanakkale savaşı insanlığın son insanı savaşıdır.Çanakkale kurtuluş mücadelsinin en şanlı , şerefli zaferidir. 18 Mart Çanakkale şehitlerini anma günüdür Ruhları şad olsun.


Türk gençliği ! Övün geçmişinle, senin için çarpışıp senin için 3 devleti dize getirmiş bir milletin torunusun. Bu şehitleri unutma.Çanakkale Savaşında Türk Milletinin iman gücü ile bir savaş kazanılmış, bir milletin yok olması önlenmiştir.Aziz Türk Milleti o zaman düşmana Çanakkale Geçilmez dedirtmiştir.


Hasan Kaya

Eğitimci-Şair-yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir