Dünya’da En Çok Konuşulan Diller

Dünya’da en çok konuşulan diller sıralamasında sizi sürprizler bekliyor. Düşündüğünüzün aksine dünya’da en çok konuşulan diller Arapça ya da İngilizce değil; Büyük Çin’in Mandarin dili!  Listede en çok konuşulan diller hakkında kısa bilgiler bulabilirsiniz. 10’dan geriye sıralamamızda en çok konuşulan diller ve konuşulduğu ülkeler…

10- Fransızca

Fransızca Konuşan İnsan Sayısı: 129 Milyon

Fransızcanın Konuşulduğu Ülkeler: Fransa, Kanada, Batı Afrika, Orta Afrika

Fransızcada Merhaba Demek: Bonjour ( Bon-Joor)

Dünya’nın en romantik ülkesinin doğal olarak en romantik dili Fransızca; Belçika, Kanada, Haiti ve tabi ki en çok da Fransa’da konuşuluyor. Aslında gerçekten de Fransızcanın bu kadar popüler bir dil olmasından dolayı kendimizi şanslı saymalıyız. Yoksa “French Fries” ve “French Kiss” yerine “Dutch Fries” ve “Dutch Kiss” ile yetinmek zorunda kalacaktık.

9- Malay Dili

Malay Dili Konuşan İnsan Sayısı: 150 Milyon

Malay Dilinin Konuşulduğu Ülkeler: Endonezya, Tayland, Filipinler, Malezya

Malay Dilinde Merhaba Demek: Selamat pagi ( Selah-maat pa-gee)

Malay dili çoğunlukla Endonezya ve Malezya’da konuşuluyor. Malay dilinin birçok farklı lehçesinin bulunmasının yanı sıra en popüler olanı Endonezya’da konuşulan lehçe. Ancak tüm lehçeler dilin aynı kökünden gelmesinden dolayı Malay dili, dünya’da en çok konuşulan 9. dil olarak listemize giriyor.

8- Portekizce

Portekizce Konuşan İnsan Sayısı: 191 milyon

Portekizcenin Konuşulduğu Ülkeler: Brezilya, Portekiz, Venezuela

Portekizcede Merhaba Demek: “Olá ” (oh-lah)

12.yy ‘da İspanya’dan bağımsızlığını ilan eden Portekiz, hızlı bir şekilde tüm Dünya’ya yayıldı.  Portekiz’in erken kazandığı  bağımsızlığı, dilinin de çok hızlı bir şekilde yayılmasına olanak sağladı. Özellikle de Brezilya’da çünkü Portekizce Brezilya’nın ana dili.

7- Bengal Dili

Bengal Dili Konuşan İnsan Sayısı: 211 milyon

Bengal Dilinin Konuşulduğu Yerler: Bangladeş, Doğu Hindistan

Bengal Dilinde Merhaba Demek: Ei Je ( Ay-Jey)

Bangladeş’te 120 milyon insan sadece Bengal dilini konuşuyor. Bangladeş’in de Hindistan’la komşu olduğu düşünülürse ki biliyorsunuz Hindistan’ın nüfusu o kadar hızlı bir şekilde artıyor ki, neredeyse nefes alanın hamile kaldığından şüpheleniyoruz, yakın bir gelecekte Bengal dilini de konuşanların sayısı buna paralel olarak artacak gibi görünüyor.

6- Arapça

Arapça Konuşan İnsan Sayısı: 246 milyon

Arapçanın Konuşulduğu Ülkeler: Ortadoğu, Arabistan, Kuzey Afrika

Arapçada Merhaba Demek: Al salaam a’alaykum (Esselamün Aleyküm)

Arapça, Dünya’da konuşulan en eski dillerden biri. Suudi Arabistan, Kuveyt, Irak, Suriye, Lübnan ve Mısır Arapçanın en çok konuşulduğu ülkeler arasında. İslam dininin dili olan Arapça bu sayede Ortadoğu ülkelerin yerel dillerini asimile etmiş ve bu bölgelerin de ana dili haline gelmiş. 1974’den bu yana Arapça Dünya’daki 6. Resmi dil kabul ediliyor.

5- Rusça

Rusça Konuşan İnsan Sayısı: 277 milyon

Rusçanın Konuşulduğu Ülkeler: Rusya, Orta Asya

Rusçada Merhaba Demek: Zdravstvuite (Zidrast- Veh- Yah)

20. yüzyılda politik açıdan önemli bir dil olan Rusya, Birleşmiş Milletlerin de resmi dillerinden biri kabul ediliyor. Ayrıca Rusça sadece anavatanı olan Rusya’da da konuşulmuyor. Kazakistan, Beyaz Rusya ve hatta Amerika da bu dilin konuşulduğu yerlerden sadece bir kısmı.

4- İspanyolca

İspanyolca Konuşan İnsan Sayısı: 392 milyon

İspanyolcanın Konuşulduğu Ülkeler: Latin Amerika, İspanya

İspanyolcada Merhaba Demek: Hola( O-La)

Her liselinin seçmeli dersinde İspanyolca öğrenmesinin dışında;  tüm Güney Amerika’da, İspanya’da ve Küba’da İspanyolca konuşuluyor. İngilizcenin de İspanyolcaya bir ilgisinin olduğu aşikar çünkü bir çok İngilizce kelime, İspanyolcadan alınmış. Örneğin: Enchilada, Taco ve taco grande supreme.

3- Hintçe

Hintçe Konuşan İnsan Sayısı: 497 milyon

Hintçenin Konuşulduğu Ülkeler: Kuzey ve Orta Hindistan

Hintçe Merhaba Demek: Namaste ( Na-maste)

Kalabalık Hindistan’ın ana dili. En çok konuşulan lehçesi Hindu dışında onlarca farklı lehçeye sahip. Tahminlere göre yakın bir gelecekte Hindistan Çin’in nüfusunu geçecek. Ancak İngilizcenin ünü yüzünden popülaritesinin yeteri kadar artmayacağı da aşikar. Eğer Hintçe öğrenmek istiyorsanız size çok kolay bir tavsiyemiz var: Bir Hint filmi kiralayın! Dünyadaki en üretken film endüstrisi kesinlikle Hintlilere ait. Her sene yüzlerce aksiyon/romantik/müzikal film yapılıyor. Hint filmlerinin sonunda tüm yapımcı ve oyuncu kadrosunun şarkılar söyleyerek veda edişlerini izlemek de ayrı bir keyif doğrusu.

2- İngilizce

İngilizce Konuşan İnsan Sayısı: 508 milyon

İngilizcenin Konuşulduğu Ülkeler: Amerika, Avustralya, İngiltere, İrlanda, Kanada

İngilizce her ne kadar Dünya’da en çok konuşulan dil olmasa da; kesinlikle dünya’nın en popüler dili. Dünya’nın birçok yerinde İngilizce konuşanların yanı sıra; Amerika, İngiltere, İzlanda, Yeni Zellanda, Karayipler, Hong Kong İngilizcenin konuşulduğu ülkelerden sadece bir kısmı. Her ne kadar birçoğumuz İngilizceye aşina olsak da şimdi bu dilde merhaba ne demek ona bakalım: İngilizce merhaba: Hello ve/veya Hi (helo, hay) denir.

1- Mandarin

Mandarin Konuşan İnsan Sayısı: 1 Milyar

Mandarin Dilinin Konuşulduğu Ülkeler: Çin, Malezya, Tayvan

Mandarin Dilinde Merhaba Demek: Ni hao ( Ni yi söylerken ses tonunuz önce yükselecek sonra alçalacak sonra tekrar yükselecek ve haoyla bitireceksiniz) Nasıl?

Sürpriz… Sürpriz… Sürpriz… İşte karşınızda dünya’da tam 1 milyar kişinin konuştuğu Mandarin dili. 2. sırada yer alan İngilizceden tam 2 kat daha fazla insan dünya’da bu dili konuşuyor. Bu kadar çok insanın bu dili konuşmasına bakıp ta bu dili sakın kolay sanmayın! Örneğin her bir kelimenin 4 farklı söylenme şekli var ve ilk öğrenenler için bu söylenme şekillerini birbirinden ayırmak ise oldukça güç. Ama eğer 1 milyar insan bunu yapabiliyorsa siz de yapabilirsiniz değil mi? Önce merhaba demekle başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir