Düğün, Nikah ve Etkinlikler İçin Gelin ve Damada Yardımcı İpuçları

Damat Gelin Düğün Nikah

Düğün ve nikah törenlerini anlamlı kılan, “O büyük gün” diye tanımlanan evlilik bağının kurulduğu güne tanıklık eden davetlilerdir. Nasıl ki davetli listesi hazırlayarak davetiye gönderimi önemli ise evlilik törenlerinden sonra katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür etmek de o kadar önemlidir. Genellikle ülkemizde de adet olduğu üzere bu teşekkür nikah törenlerinden sonra dağıtılan nikah şekerleri ile ya da düğün törenlerinde dağıtılan düğünün konseptine uygun objelerin verilmesi ile gerçekleştirilir ya da gerçekleştirildiği düşünülür. Oysaki bu yeterli değildir… Bu makaleyi eksik gördüğüm teşekkür faslını nasıl eksiksiz hale getirebileceğinizi anlatmak için hazırladım.

Bir düğün ya da nikah organizasyonuna hazırlanan, evlilik yolunda adım atmış çift ve aileleri için bir dizi yapılacaklar listesi vardır. Bir yanda çiftin hayatlarını sürdürecekleri evin hazırlıkları diğer tarafta çiftin hayatlarını birleştirecekleri tören-davetin hazırlıkları vardır. Bu süreçler genellikle sancılı, stresli ve ağır maliyetlidir. Ancak unutulmaması gereken bu süreçlerin “evet” denildikten sonra bitmediğidir.

Gününüzü anlamlı kılan davetlilerdir. Bu nedenle davetlilere katılımlarından dolayı teşekkür etmek gerekir. Genellikle bizler teşekkür faslını davetin içinde tamamladığımıza inanırız. Oysa ki o kalabalık ve hengame içinde kimlerin katılım gösterdiğini çok da algılama şansımız olmaz.

Unutmayın ki her bir katılımcı, davetli oldukları bu özel güne hazırlanırken kendilerinden çok şey verirler. Özenle hazırlanır ve aldıkları hediyeleri takdim etmek için davet edildikleri yerde hazır bulunurlar. Amaç, sizin için özel olan o günde sizinle birlikte mutluluğunuzu paylaşmaktır.

Peki, Ne Yapalım?

Tıpkı davetinize icabet etmeleri için gönderilen davetiye gibi, davetinize icabet eden kişilere gönderilecek bir teşekkür kartı kusursuz bir düğün organizasyonunun en başında düşünülmesi gereken detaylardandır. Yeni evli bir çift olarak altında sizin imzanızın bulunduğu ve mümkünse kişiye özel yazılmış, hatta el yazınız ile olursa daha samimi olur, birer teşekkür kartı, nikah töreninden sonra dağıttığınız nikah şekerlerinden çok daha anlamlıdır.

Genellikle nikah ve düğün törenlerinde davetliler bütçeleri doğrultusunda ya bir altın ya da takı veya para hediye verirler. Günümüzde gelinlerin ve damatların ayaklı birer kuyumcu gibi ortalıkta dolaşmamaları için gelinlerin ellerinde tutukları bohça formunda gelin çantalarına hediyeler bırakılmaktadır. Bu durum davetlilerin hediyelerinin davet sırasında gizli kalmasına neden olmaktadır. Davetlilerin pek çoğu hediyelerine isimlerinin ve iyi dileklerinin yazılı olduğu küçük kağıtlar iliştirerek hediyelerini tanımlamaktadırlar. Sonuçta gelin ve damat kimin ne hediye verdiğini ancak evlerine vardıklarında keşfedebilmektedirler. İşte bu nedenle de sonradan gönderilecek teşekkür mesajı içeren teşekkür kartları önem taşımaktadır.

Nikah ve Düğün Törenleri Sonrası İçin Hediye Önerileri

Evlilik kararı ile birlikte hazırladığınız yapılacaklar listesine mutlaka nikah ya da düğün töreniniz sonrası katılımcılara vereceğiniz hediyenin bütçesini de ekleyin. Bu genellikle makalemin bütününde de ifade ettiğim üzere hesapta olmayan bir gider muamelesi gören bir detaydır. Oysaki önemlidir.

Bütçenizi belirledikten sonra bütçenize en uygun seçeneklere bakın.

Öneriler:

  • Teşekkür mesajınızı şık küçük çerçevelere yerleştirerek katılımcılara hediye edebilirsiniz.
  • Yemekli davetlerde masalara gümüş ya da gümüş efektli, kart tutucular yerleştirebilir hem oturma düzenini organize etmiş hem de düğün sonrası için sizden bir hatıra vermiş olursunuz. Her bir ismin ardına katılımları için teşekkür ettiğinizi içeren bir de mesaj yazabilirsiniz.
  • Kişiselleştirilmiş hediyeler de özel bir anlam taşır. Örneğin üzerinde isimlere yer verilmiş kalemler idealdir. Hem de katılımcı defteri diye tanımladığımız iyi ve güzel dileklerin iletilmesi için davet mekanının girişine konulan deftere dileklerini bu kalemle yazabilirler.
  • Cam objeler, nazar boncukları, mumlar, çiçekler ve daha nice küçük ama size özel anlamı olan objeler de seçebilirsiniz.
  • Bütçenizi korumak adına kıyafet seçimi yaparken satın alımlarda internet üzerinden tikokupon kullanmak avantaj sağlayabilir. Örneğin bu Damat Tween ve D’S Damat sayfalarında bulunan kodlar size ekstra indirim sağlayacaktır (açılan sayfadan farklı bir mağazayı da araştırabilirsiniz). Ayrıca hediye, çiçek veya çikolata gibi konularda da bu siteden araştırma yapın.

Davetin sonunda davetlilere vermek için seçtiğiniz hediye her ne olursa olsun, bir kişinin bu hediyelerin gelin ve damattan katılımcılara teşekkür etmek için verildiğinin anonsunu yapması güzel olacaktır. Unutmayın! davetinize katılan herkes bugüne ve size özel birer hediye getirme nezaketini göstermiş kişilerdir. Bu durumda organizasyon sonrasında onlara teşekkür etmek de bir borçtur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.