Düğün Fotoğrafçıları ve Düğün İçin Fotoğrafçı Seçimi

Düğün Fotoğrafçısı

Bir çiftin hayatındaki en özel günlerden biridir düğün günü… İster sade bir nikah töreni ile evleniyor olun, ister büyük bütçeli bir düğün organizasyonu ile sevdiğinize evet diyecek olun bu özel günün en özel ve önemli detaylarından biridir düğün fotoğrafçısı seçimi. Bu makalemde sizlere en iyi sonucu sağlayacak ekonomik düğün fotoğrafçısı seçiminin püf noktalarını aktarmak istiyorum.

Düğün İçin Fotoğrafçı Seçimi

Düğün Fotoğrafı Fotoğrafçı SeçimiDüğününüz için ayırdığınız bütçenin en önemli kalemlerinden biridir fotoğrafçı seçimi. Yıllar boyu size o günü hatırlatacak, baktıkça tekrar tekrar yaşamanızı sağlayacak bu küçük detay nedense çiftler tarafından pek de dikkate alınmaz ve genellikle kendisini düğün fotoğrafçısı olarak tanımlayan mekan fotoğrafçılarına bu en önemli gün teslim edilir.

Genel hatları ile geçmişten günümüze uzanan süreçte düğün, nikah törenlerinin fotoğraf çekimleri genellikle anlaşılan mekanın fotoğrafçılarına emanet edilerek gelmiştir. Bunun dışında bir diğer alışkanlık da gelin ve damadın nikah günü bir fotoğraf stüdyosuna giderek tamamlanmış hazırlık sonrası birlikte, çeşitli mizansenler eşliğinde poz vermesidir. Kendi adıma bu iki uygulamayı da özensiz bulduğumu söylemeliyim. Neden mi?

Öncelikle fotoğraf stüdyolarında yapılan çekimleri ziyadesiyle suni bulmaktayım. Zaten evlilik telaşı ile yorgun ve de stresli olan gelin ve damadın yetişmekle yükümlü oldukları nikah törenlerinin öncesinde ya da düğün organizasyonundan evvel bir kompozisyonun figüranları olarak bir fotoğraf çekiminin sonuçlarının da en az kurgu kadar suni göründüğü düşüncesindeyim.

Organizasyon içinde yapılan fotoğraf çekimlerini de en az fotoğraf stüdyosundakiler kadar samimiyetsiz bulduğumu da söylemeliyim. Gelin ve damadın yanında görünen herkesle pozlandırılmış bir fotoğraf karesi yakalama arzusundaki mekan fotoğrafçılarının yönlendirmeleri ile ortaya çıkan bir dizi fotoğrafın içinden düğünün ruhunu yakalamak neredeyse imkansız.

Düğün Fotoğrafçısı

 1. Öncelikle düğününüz için bir düğün fotoğrafçısı ile anlaşmanız gerektiğini kabul etmeniz gerekiyor. Fotoğraf konusu genelde en son akla gelir ve bu nedenle de fotoğraf bütçeleri en son anda yani fotoğrafların teslim alınması söz konusu olduğunda hiç de hoş olmayan bir sürpriz maliyet olarak ortaya çıkar.
 2. Ardından düğün bütçenizin içinden bir fotoğrafçıya ne kadar bir bütçe ayıracağınızı kararlaştırmalısınız. Fotoğraf ve fotoğrafçı maliyetleri baskı adedine bağlı olarak farklılık gösterir. Bu durumda bütçenizi şu şekilde belirlemelisiniz: Fotoğrafçının günlük hizmet bedeli, fotoğraf adedine bağlı baskı maliyeti.
 3. Fotoğraflarınızı CD’ye basılı şekilde teslim almak ve baskı maliyetini sonradan üstlenmek de bir seçenektir. Bu şekilde çok daha ekonomik bir düğün fotoğraf albümüne ulaşabilirsiniz. Fotoğrafçı ve fotoğraf maliyetini azaltmak için bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz.
 4. Ne istediğinizi bilmek ekonomik bir seçenek bulmak için önemlidir. Düğününüzde hangi anlarınızın belgelenmesini istiyorsunuz? Fotoğrafçının düğün günü tüm gün sizin her anınızı belgelemesini tercih eder misiniz? Aile ile birlikte kaç fotoğraf çekilecek? Dış ya da özel mekan fotoğraf çekimleri istiyor musunuz? Ve benzeri bir dizi soruya yanıt vererek ne isteyip ne istemediğinizin bir listesini yapın.
 5. Arkadaşlarınızdan iyi bir düğün fotoğrafçısı ile çalışmış olanlar var ise fikir ve öneri isteyin.
 6. İsteklerinizi ve bütçenizi bulduğunuz fotoğrafçılarla paylaşın. Eğer bütçeniz seçtiğiniz fotoğrafçılar tarafından düşük bulunursa o zaman kendilerinden size ve bütçenize uygun tavsiye edebilecekleri başka isimler olup olmadığını sorun.
 7. İnternette konuyla ilgili detaylı bir araştırma yapın. Bulduğunuz düğün fotoğrafçılarının önceki işlerini topladıkları portfolyolarını inceleyin. Varsa beğendiğiniz düğün fotoğraflarını ve kompozisyonlarını da bir klasörde toplamakta yarar var. Böylece tarzınıza en yakın kişiyi bulabilirsiniz.

Düğün ve nikah insanın ömrü hayatında bir kere gerçekleşen özel günlerdendir. Bu günü anılarınızda canlı kılacak tek kanıt ise fotoğraflardır. İyi bir düğün fotoğrafçısı, unutulmaz bir düğün albümü oluşturma yönünde size yardımcı olabilecek tek kişidir. Bu nedenle düğününüzde mutlaka bir düğün fotoğrafçısı ile çalışın…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online AVM ve Teknoloji Mağazaları Alışveriş Kuponları – Aralık, 2021

 • 300 TL Huawei İndirim Kodu

  5000 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli 300 TL indirim sağlar - 300 TL Huawei İndirim Kodu

 • % 10 Aliexpress İndirimi +Kargo Bedava

  %10 indirim ve ücretsiz gönderim ile beraber her siparişte kullanılan kupon kampanyası - % 10 Aliexpress İndirimi +Kargo Bedava

 • 600 TL Huawei İndirim Kodu

  Alt limitsiz 600 TL anında indirim sağlar (Mate Book 14 i5, Mate Book X Pro I 5& i7, Mate Book 14 i7, MateBook 14 S I5H, Mate Book 14 S I7H, Mate Book D16 R5 modellerde geçerli) - 600 TL Huawei İndirim Kodu

 • 50 TL Media Markt İndirim Kuponu

  Club üyelerine online mağazada geçerli 50 TL Media Markt indirim kuponu - 50 TL Media Markt İndirim Kuponu

 • 100 TL Teknosa İndirim Kodu

  2500 TL ve üzeri alışverişte geçerli 100 TL indirim için TeknoClub'a üye olmanız yeterli. Detaylar için tıklayın! - 100 TL Teknosa İndirim Kodu

 • 400 TL Huawei İndirim Kodu

  Huawei online mağazada geçerli MateBook 13 R7 alımlarında anında 400 TL indirim sağlar - 400 TL Huawei İndirim Kodu

 • 200 TL Huawei İndirim Kodu

  3000 TL ve üzeri tüm ürünlerde geçerli anında 200 TL indirim sağlar - 200 TL Huawei İndirim Kodu

 • Arçelik Online Satış Kampanyası

  Arçelik online mağazada geçerli haftanın indirim fırsatlarını keşfedin... - Arçelik Online Satış Kampanyası

 • 300 TL Huawei MateBook İndirim Kodu

  Online alışverişe özel MateBook D15 i3 alımlarında geçerli 300 TL indirim sağlar - 300 TL Huawei MateBook İndirim Kodu

 • 100 TL Huawei İndirim Kodu

  2000 TL ve üzeri tüm alışverişlerde geçerli anında 100 TL indirim sağlar - 100 TL Huawei İndirim Kodu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir