obilir > Konular > Seyahat / Tatil > Gezi Rehberi > Dubrovnik’te Görülmesi Gereken 9 Önemli Adres

Dubrovnik’te Görülmesi Gereken 9 Önemli Adres

Eğer siz de yaz tatilinin bitmesini istemeyenlerdenseniz Eylül ayı Dubrovnik’i keşfetmek ve tarihle iç içe geçen bir deniz tatili yapmak için en ideal tatil rotasıdır. Balkanların en eski şehirlerinden biri olan Dubrovnik, Dalmaçya kıyılarının güneyinde denize uzanan bir burun üzerinde kuruludur…

 

Eğer siz de yaz tatilinin bitmesini istemeyenlerdenseniz Eylül ayı Dubrovnik’i keşfetmek ve tarihle iç içe geçen bir deniz tatili yapmak için en ideal tatil rotasıdır. Balkanların en eski şehirlerinden biri olan Dubrovnik, Dalmaçya kıyılarının güneyinde denize uzanan bir burun üzerinde kuruludur.

 

Dubrovnik, hem tarihi hem de denizi bir arada bir tatil yaşamak isteyenler için idealdir. Şimdi arkanıza yaslanın ve birlikte bir ön Dubrovnik turuna çıkalım… Kim bilir belki okuduklarınızdan sonra bu sonbahar siz de Dubrovnik’i tatil planlarınız içine katmak isteyebilirsiniz.

 

Dubrovnik, doğal ve tarihi yapısını yeniden inşa edip doğal haliyle korumayı başarak nadir şehirlerden biri. Sırplarla süre gelen savaş sonrası yoğun bombardıman altında kalmış olmasına rağmen UNESCO’nun da çabasıyla yeniden inşa edilen Dubrovnik, ziyaretçilerine bir rüyanın içindeymiş hissini uyandıran bir destinasyon.

 

Hayranlık uyandıran mimarisi, doğal dokusu ve doğasıyla Dubrovnik’i keşfetmeye şehri kuşbakışı görmenizi sağlayan surlardan başlayabilirsiniz.

 

Dubrovnik’te Görmeden Dönmeyin!

  1. Ortalama 2 saat süren 1940 metre uzunluğundaki surlarda yürüyün! Bu yürüyüş size Dubrovnik’i kuşbakışı keşfetme fırsatı verecek.
  2. Eski Dubrovnik’i keşfedin. Eski Dubrovnik limanına gidin ve Stradun caddesinde yürüyün. Dubrovnik’in farklı izlerini sürmek ve eski tarihini keşfetmek için Stradun caddesini kesen ara sokaklar ideal bir keşif noktasıdır.
  3. Elafiti adalarına düzenlenen günlük turlara katılın. Dubrovnik’in kuzeybatısında konumlanan takım adaların tamamı Elafati Adaları olarak bilinmekte. Toplam 13 takım adanın sadece üçünde yerleşim bulunur. En büyük yüzölçümüne sahip olan Sipan Adası, 15. yüzyıldan kalan tarihi yapıları ve şaraplarıyla ünlü. Sipan Adasında hem tarihi güzellikler keşfedip hem de denize girebilirsiniz. Eğer iyi bir plaj arayışındaysanız Lopud adası güzel kumsallarıyla tercih edilmelidir.
  4. Franciscan Manastırı içinde konumlanan katedral zaman içinde müzeye dönüştürülmüş. Tarihi 1500’lerin başına kadar uzanan denizcilik haritaları, eski para ve dönemin tablolarını görmek isterseniz Hvar Adası’nı da Dubrovnik tur programınıza eklemenizi tavsiye ederim.
  5. Vukasinovic Sarayı, Gargurovic Sarayı ve şehrin adeta simgesi olan Stjepan Katedrali Dubrovnik’in kuzeyinde yer alıyor. Katedralin etrafından dolaşılarak kaleye uzanan yol ise manzarasıyla görülmeye değer. Ayrıca dönüş yolunda yol üzerindeki kafelerde dinlenebilir, eski evleri görebilirsiniz.
  6. Dubrovnik’in kuzeydoğusunda yer alan Jelsa ve Vrboska daha çok doğa ile baş başa vakit geçirmek isteyenler için ideal.  Burada hem denize girebilir hem de bisiklet kiralayarak çevreyi keşfe çıkabilirsiniz.
  7. Marco Polo’nun doğum yeri Korcula, Dubrovnik’te görülmesi gereken bir diğer adres.  Burada Marco Polo’nun evini gezebilir, şehir müzesi ve St. Marco Katedrali’ni görebilirsiniz.
  8. Bembeyaz kumsallarda güneşlenmek istiyorsanız bir gününüzü bembeyaz kumsallarıyla ünlü Brac Adası’na ayırmalısınız.
  9. Alışveriş meraklıları, özel moda tasarımlarını sergileyen çok sayıda mağazayı St Dominic caddesinde bulabilirler. Siroka caddesi ise çok çeşitli ürünleri bulabileceğiniz bir destinasyon.

NOT: Yukarıda belittiğim destinasyonlara yakın bir konaklama (otel) seçerek zamanınızı daha iyi değerlendirebilirsiniz. Otel seçimi yaparken tikokupon.com’da bulunan indiirm kuponları size ekstra indirim sağlayacaktır. Bunun için otel indirim kuponları sayfasına göz atın. Online otel rezervasyon sitelerinin listelendiği bu sayfada aynı zamanda indirim kuponu ve erken rezervasyon kampanyaları yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir