Domates Sebzesi’nin Kanser’i Önlemesi

Domatese rengini veren likopen maddesidir. Bu maddenin kansere karşı koruduğu bilinmektedir. Ayrıca içerdiği bol antioksidan vitaminler ile bağışıklık sistemimizi güçlendirerek kanser ve diğer hastalıklara karşı koruma görevi üstlenir.

Domates

Biyolojik Açıdan Özellikleri:

Domatese kırmızı rengini veren likopen bir karatenoiddir. Karatenoid bir A vitamini öncüsü olan provitamin A olarak geçen renk veren pigmenttir. Bu pigment ile sebze meyveler değişik renklerde oluşur. Sarı,turuncu,kırmızı gibi renkler. Fakat her A vitaminin öncüsünden A vitamini oluşmayabilir. Bu da A vitamini oluşturmayan domatesteki likopendir. Likopenden A vitamini oluşmama nedeni beta iyonon halkasının olmayışıdır. Likopenin kanseri önlediği bir çok araştırmada gösterilmiştir. İmmün sistemi destekler.

Bir diğer kanseri önlemeye yardımcı antioksidan olan vitamin olan C vitaminidir. C vitamini suda çözünen bir vitamindir. Pişirme ile C vitamini kaybı artar. Doku solunumu için gereklidir. İnsan C vitamini sentezleyemez çünkü insanda L-glonolakton-oksidaz enzimi bulunmaz. Bu yüzden dışarıdan almamız gerekir. C vitamini indirgen özellik gösterir. Antioksidan vitamin özelliği gösteren C vitamini vücuda zarar verebilecek olan serbest radikalleri bağlayarak hücrelerimize zararını önler.

Domates ayrıca içerdiği lif ile sindirim sistemimizi de güçlendirir. Bu özelliği ile de ileride kolon kanserine karşı korur.

Domates gibi C vitamini bulunan sebzeleri öğünlerimizde tüketerek demir emilimini de artırmış oluruz. Sadece kahvaltılarda değil her öğünde vazgeçilmez bir besin olmalıdır.

 

Stajyer Dyt. Elvin Tansu DOĞAN

İsterseniz bloğuma da göz atarak paylaşımlarımdan yararlanabilirsiniz. diyetinisev.wordpress.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Şubat, 2023

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spor/Outdoor ve Ayakkabı Mağazaları İndirim Kuponları – Şubat, 2023

Bir Yorum

  1. Bu değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.