obilir > Konular > Bebek/Çocuk/Aktivite > Hamilelik ve Doğum > Doğum Fotoğrafçısı Gerçek Bir Fotoğrafçı Olmalı

Doğum Fotoğrafçısı Gerçek Bir Fotoğrafçı Olmalı

Dünyaya ilk bakış, ışıkla ilk tanışma, ilk göz kırpıştırmalar, ilk nefes alış, anne ve babanın duygularının ifadesizleştiği ve her şeyin sevgi dolu bakışlarla özetlendiği o an: Doğum. Son dönemlerin trendi; o eşsiz anı fotoğraf karelerinde sonsuzlaştırma görevini profesyonel doğum fotoğrafçılarına emanet etmek…

 

Hayatımızda çok özel, önemli, unutulmaz anlar vardır ve bunların birçoğu asla tekrarlanmayacaktır. Evlilik, doğum günleri, yıldönümleri, okulun ilk günü, işteki ilk gün, bisiklete ilk biniş, ilk aşk, ilk hayal kırıklığı ve daha birçok şey… Bu ilklerin içinde en özel olanı hangisidir dersiniz? Aslında yaşamımızda çok önemli olan bu olayların hiçbiri, her şeyin başladığı o ilk gün kadar özel ve önemli değildir: Doğmaktan bahsediyoruz; insanın hayatındaki en özel ve önemli an doğmak değil midir?

 

Dünyaya ilk bakış, ışıkla ilk tanışma, ilk göz kırpıştırmalar, ilk nefes alış, annenin sonsuza dek sürecek olan sevgi dolu bakışıyla tanışma, babanın parmağını ilk kavrayış ve dolu dolu gözlerle ilk bakışmalar, anne ve babanın duygularının ifadesizleştiği ve her şeyin sevgi dolu bakışlarla özetlendiği o an.

Anne-babalar, çocukları ve kendileri için böylesine önemli olan doğum anlarını sonsuzlaştırmak isterler. Son dönemlerin trendi; doğum anını sonsuzlaştırma görevini profesyonel bir fotoğrafçıya teslim etmek. Tekrarlanması mümkün olmayan o çok özel anı fotoğraflamayı riske atmak istemeyen ve çok kaliteli, özel fotoğraflar bekleyen anne-babalar bu işi erbâbına teslim etmeyi uygun buluyorlar. Onların bu talepleri doğrultusunda uzmanlaşmış ve kendisini “Doğum Fotoğrafçısı” olarak tanımlayan fotoğrafçılar bile var.

İşi şansa bırakmak istemeyen anne-baba adayları aylar öncesinden doğum fotoğrafçısını organize ediyorlar. Doğum başladığında ise ilk aranan doktor, ikinci aranansa doğum fotoğrafçısı oluyor. Bebeğine kavuşacağı günü fotoğraflarla ebedileştirmek isteyen anneler, ne kadar sancı çekerlerse çeksinler fotoğrafçılarından vazgeçmiyorlar. Doğum fotoğrafçısı Sema Korkmaz, ”Gecenin kaçı olursa olsun sancı çekmesine rağmen anneler doğum fotoğrafçısını aramayı ihmal etmiyor” diyor. İlk zamanlar şaşkınlıkla karşılanan doğum fotoğrafçılığının, artık bebek bekleyen annelerin vazgeçilmezi olduğunu belirten Korkmaz, doğum heyecanının fotoğraflarda sonsuza kadar hatırlanmasının bir ihtiyaç haline geldiğini söylüyor ve ekliyor: 

”Doğum öncesi ve sonrası aile; heyecan, endişe, mutluluk ve kaygı gibi birçok duyguyu aynı anda yaşıyor. Bu tatlı telaş, anne ve babanın bazı anları hatırlamamasına sebep olabiliyor. Doğum fotoğrafı çektiren bir anne ise, kaçırdığı anları yakalama şansı buluyor.”

 

“Mutluluğun fotoğrafını çekiyorum”

Doğum fotoğrafında, bebeğin anne vücudundan ayrıldığı anların fotoğraflanmasını doğru bulmadığının altını çizen Sema Korkmaz, aslında en değerli karelerin, bebeğin dünyaya gözünü ilk açtığı; anne ve babasının ilk kucağına verildiği anlar olarak tarif ediyor ve ekliyor: ”Sonuçta doğum tıbbi bir operasyon. Görsel olarak tıbbi bir operasyon değil, anne ve babanın bebeğine kavuşması hikâyesinin belgelenmesi amacını taşıyorum.”

 

Doğum Fotoğrafçısı Gerçek Bir Fotoğrafçı Olmalı

Yeni doğan bebeklerin ışığa karşı gözlerinin çok hassas olduğu için flaş ışığı asla kullanılmaması gerekiyor bu nedenle ışığın son derece az olduğu hastane koşullarında çekimlerde zorlanmayacak profesyonel fotoğrafçıların doğum fotoğrafını çekmesi gerekiyor. Bu yüzden de iyi bir doğum fotoğrafçısının fotoğraf konusunda eğitimli ve doğum fotoğrafı dışında birçok alanda da fotoğraf tecrübesine sahip olması, yani gerçek bir fotoğrafçı olması gerekiyor.

Yeni Trend: Doğallık

Doğum fotoğrafçılığına olan ilgi; hamilelik, hamile ve bebek fotoğrafçılığı dallarının gelişmesine neden oldu. Artık birçok aile stüdyolarda çekilen tekdüze bebek ve aile fotoğraflarına sıcak bakmıyor. Aileler kendi yaşam alanlarında evlerinde veya bahçelerinde belki flaş kullanılmadan, doğal hallerini yansıtan bir fotoğraf albümüne sahip olmak istiyorlar.

 

Sema Korkmaz kimdir?

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü mezunu olan fotoğraf sanatçısı, Güzel Sanatlar’da aldığı eğitimi fotoğrafın birçok alanında değerlendiriyor. Bir yandan basın, ürün, stüdyo ve organizasyon fotoğrafçılığına devam eden Korkmaz, çalışmalarını son 3 yıldır doğum ve evlilik fotoğrafçılığı yönünde yoğunlaştırdı.

 

Not: Bu makale daha önceden Sema Korkmaz’ın kişisel web sitesinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir