İş Arama Siteleri Öncesi Doğru İş Arama Tekniklerini Öğrenin

Uzun zamandır iş arıyor ve aradığınız gibi bir iş bulamıyor musunuz? İşinizden henüz ayrıldınız ve siz de idealinizdeki o iş yerine kavuşmayı mı hayal ediyorsunuz? İşten mi çıkarıldınız ve hızlıca iş mi bulmanız gerekiyor? Müracaatlarınıza yanıt mı alamadınız? Yalnız değilsiniz iş ararken dikkat edeceğiniz birkaç küçük nokta sizi iş ararken başarıya götürecektir…

 

İş aramak ciddi bir süreçtir. Bu süreç kimileri için çok kısa olurken kimileri için de uzun ve meşakkatli bir sürece dönüşür. Doğru adımları atarak ve bir program çerçevesinde hareket ederek bu süreci planlayabilir, kendiniz için zamanı avantaja dönüştürebilirsiniz Nasıl mı?

 

1-  Kısa Vadeli Çözümlere Prim Vermeyin!

Niteliklerinizi, kariyer hedeflerinizi, kişisel özelliklerinizi iyi analiz edin. Hedeflerinizle uyumlu olduğu kadar donanımınızla da uyumlu alanlarda iş aramaya dikkat edin. Zaman ve enerjinizi etkin kullanın. Sizin için uygun olmayan pozisyonlara müracaat etmeyin. İş aramak bir süreçtir, bu süreci hayatınızda sık tekrar etmenize neden olacak tercihlerde bulunmayın. Sizin için uygun olmayan bir işi sırf bir işte çalışıyor olmak için kabul etmeyin, bu kabulleniş kısa vadede süreç tekrarına neden olacaktır.

 

2- Unutmayın, Bir İşiniz Olmadığına Göre Şu Andaki En Önemli İşiniz İş Aramak!

Elbette çalıştığınız süre boyunca çok yoruldunuz. Dinlenmek hakkınız. Ama unutmayın ki şu anda çok önemli bir işiniz var. Kariyerinizi planlamak! Adeta işe gider gibi sabah erken kalkmalı ve gününüzü programlamalısınız. Bu süreçte bir takım görüşmelere gideceğiniz gibi arayışlarınıza da devam edeceksiniz. Ayrıca günün hangi saatinde, bir görüşmeye çağırılmak için geri aranacağınızı da bilemezsiniz.

 

3- Kendinizi Sevin

Evet, zorlu bir süreçten geçiyorsunuz ve önceliğiniz iş bulmak. Ancak kendinizi iş bulmaya adamayın. Sosyal hayatınızda zaman ayırın, kendinizi rahatlatacağınız aktiviteleri yapmaya özen gösterin. Kendinizi zorlayarak işleri daha kolay bulunur kılamazsınız. Bu nedenle kendinizi sevin ve hırpalamayın. Panik halde oradan oraya koşturmak size yarardan çok zarar verir. Kendinizi sevin, sadece yapılması gerekenleri yapın ve zamanı akışına bırakın. Olacak olan olur.

 

4- İyi Planlama Başarı Getirir

Hemen her konuda hazırlıklı olacağınız bir plan program yapın. Özgeçmişinizi hazırlayın, gerekli müracaatları yapın. Görüşmelerde ne giyeceğinize karar verin ve hazırlayın. Hiçbir şeyi son dakikaya bırakmayın. Her an iş görüşmesine çağırılabileceğinizin farkında olun ve kişisel bakımlarınızı (saç-sakal tıraşı; manikür gibi…) ihmal etmeden her daim hazırlıklı olun. İş görüşmelerinde bakımlı ve temiz giyimli olmak iyi bir etki için önemlidir. Örneğin görüşme öncesi bir takım elbise giymek gerekebilir. Araştırma yaparken online alışveriş kuponları bulunan tikokupon’a bakabilirsiniz. Erkek takım elbise alışverişiiçin kiğılı kupon kodu ile erkek giyim markası kiğılı sitesinden indirimli sipariş verebilir veya bayan takım elbise alışverişi için adil ışık hediye çeki kullanabilirsiniz. Dönemsel yayınlanan bu kampanya kuponları size yapılan alışverişlerde ek indiirm sağlayacak. İmkanınız doğrultusunda kullanabilirsiniz ve değerlendirebilirsiniz.

 

5- Motivasyonunuzu Yüksek Tutun

Çevre önemli bir faktördür. Etrafınızda yer alan kişiler sizin iş arama sürecinizde en büyük destekçiniz oldukları gibi zaman zaman motivasyon kaybı yaşamanıza neden de olabilirler. Siz inançlı ve kararlı olduğunuz süre boyunca dış etkenler size etki edemezler. Bu süreçte sadece aile değil iş aramakta olduğunuz sektör ile ilintili arkadaşlarınız hatta sizin gibi iş arayan diğer kişiler de motivasyonunuz üzerinde etki yaratabilir. Yaşanan olumsuz deneyimlerin paylaşımının söz konusu olabileceği bu tüp durumlar sizi karamsar bir ruh haline sürükleyebilir. İşte bu nedenle iletişim kurun ama negatif etkileşimli alanlardan da uzak durun. İş arama sürecinde yaşanan olumsuzluk yüklü duygular sizi başarıdan uzaklaştıracaktır.

 

Yazar Hakkında:

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Sinema Televizyon ve Fotoğraf bölümünden mezun oldu. Televizyon kanallarında çeşitli programlarda yönetmen, yönetmen yardımcısı, editör ve kameraman olarak çalıştı. Televizyon kariyerinin ardından Türkiye’nin önde gelen dergilerinin yazı işleri kadrosunda; editör, yazı işleri müdürü ve genel yayın yönetmenliği yaptı. Şimdilerde hayata dair pek çok konuda araştırmalarını sürdüren deneyimli yazar, aynı zamanda marka kültürü oluşturmaya yönelik kurumsal kimlik çalışmaları da yapıyor ve yazılarını Makale Marketi aracılığıyla okuyucuları ile paylaşıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir