obilir > Konular > Edebiyat (genel) > Edebiyat > Doğayı Anlama Sanatı (1)

Doğayı Anlama Sanatı (1)

Her varlık, çevresinde var olan diğer varlıklarla -kendi üslubuyla- iletişim halindedir. Gözle görülmeyen bir bakteriden, hareket edemeyen bir bitkiye tüm evren, “Kendinde var olmayanı bir arayış ya da kendinde var olanı bir bildiriş şeklinde” bu iletişimi farklı şekillerde yaşamaktadır…

 

Her varlık, çevresinde var olan diğer varlıklarla -kendi üslubuyla- iletişim halindedir. Gözle görülmeyen bir bakteriden, hareket edemeyen bir bitkiye tüm evren, “Kendinde var olmayanı bir arayış ya da kendinde var olanı bir bildiriş şeklinde” bu iletişimi farklı şekillerde yaşamaktadır.

 

Bu farklı iletişim şekillerine ne kadar yakından bakarsanız, sınırların var olduğunu ve hangi anlamları ihtiva ettiğini (içerdiğini) de görmeniz o kadar kolay olacaktır.

İletişimde başarısızlık, sadece insanlarda olan/yaşanan bir olgu değildir. Bu başarısızlıklar türler arası farklılıklar gösterse de doğada var olan ortak bir paydayı gözler önüne koyar: “GERİBİLDİRİM EKSİKLİĞİ”.

 

İletişimde başarısızlığın en önemli sebeplerinden biri, geribildirim eksikliğidir.”

 

Geribildirim Nedir?

Geribildirimi iletişimin pasif bir formu ya da bir soruya, bir bilgiye veya bir davranışa verilen yanıt, tepki olarak tanımlayabiliriz.

 

Size geribildirimin ve doğayla ilişkisinin ne olduğu hakkında daha iyi anlaşılacağını umduğum birkaç örnek sunmak isterim.

 

“Okuduklarınızda zevk alıyor musunuz?”

Yukarıda yazılı olan soruya “Evet” ya da “Hayır” gibi verilebilecek binlerce cevap olduğunun bilincindeyim. Lakin sadece bir tane dahi cevap verseniz soruyu soran kişi, olumlu ya da olumsuz bir geri bildirim almış olacaktır.

 

İşte bu soruya cevap vermeme ihtimaliniz/durumunuz da “Geribildirim Eksikliği” yaratmaktadır. Tüm canlıların ortaklaşa kullandığı olumsuz payda da işte budur.

Sararmakta olan bir bitki, “Kendinde var olmayanı bir arayış ya da kendinde var olanı bir bildiriş şeklinde” solmakta olduğunu bize belirtirken, biz bu tepkiye bilinçli ya da bilinçsiz bir karşılık vermediğimizde bitkinin uğrayacağı akıbet belirgindir.

Olumsuz bir geri bildirim vererek, bitkiyi sulamak yerine topraktan da sökebiliriz…

 

Doğa, bizden olumlu geri bildirimler beklemektedir.

 

Hepimiz, bir diğerimizden beklentiler, istemler ya da ihtiyaçlar içerisinde iletişim halindeyiz.  Ve bu beklenti, istem ya da ihtiyaçları talep ederken, her zaman haklıyız!

Peki, doğanın beklentileri, istemleri ve ihtiyaçları?

 

O kadar haklıyız ki birbirimizi bile bazen üzüyor ya da tepki vermeyerek kızdırabiliyoruz. Doğanın da dilinde var olan bu tepkiler, bizim doğaya verdiğimiz etkilerle/geri bildirimlerle de bağıntılı olarak artmaktadır.

 

Örnekle;

Sel, felaket değildir, felaket olsan sele neden olan geri bildirim eksiklikleridir.”

Bu ve benzeri durumların tek nedeni biz olmasak da en büyük nedeni olduğumuz yadsınamaz. Doğanın var olan düzenini anlamak, anlamlandırmak ve tanımlamak için doğaya karşı geri bildirimlerimizin olumsuz ya da eksik olmamasına dikkat etmeliyiz.

 

Makaleme son verirken, Aşık Veysel’in Kara Toprak adlı eserinden sadece üç mısrayı sizlerle paylaşmak ve sizleri geribildirimler hakkında düşündürmek istiyorum.

 

“Koyun verdi, kuzu verdi, süt verdi

Yemek verdi, ekmek verdi, et verdi

Kazma ile döğme döğmeyince kıt verdi…”

 

Yazar Hakkında

M. Fatih Hanoğlu

Rota Bilim Araştırma & Geliştirme Kurumu
Yöneticisi

http://bilimenstitusu.org

ALIŞVERİŞ İPUCU: Ekstra indirim için tikokupon kullanıp fiyatları ucuzlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir