Dişi Köpeklerde Çiftleşme Dönemi, Fizyolojik Belirtiler

Dişi köpeklerde çiftleşme isteği genellikle 6 ile 12 aylık dönemlerinde başlar ve devam eder. Irklara göre bu süre gecikebilir. Örneğin daha büyük ırklarda çiftleşme dürtüsü 18 aylık ile 24 aylık olana kadar gecikebilir. Dişi köpekler, çiftleşme dürtüsünün başlaması ile birlikte yılda iki defa 6-7 ayda bir olmak üzere kendini tekrar eder. En kısa 3,5 en uzun da 13ay olarak farklılık gösterebilir…

 

Dişi köpeklerde çiftleşme isteği genellikle 6 ile 12 aylık dönemlerinde başlar ve devam eder. Irklara göre bu süre gecikebilir. Örneğin daha büyük ırklarda çiftleşme dürtüsü 18 aylık ile 24 aylık olana kadar gecikebilir. Dişi köpekler, çiftleşme dürtüsünün başlaması ile birlikte yılda iki defa 6-7 ayda bir olmak üzere kendini tekrar eder. En kısa 3,5 en uzun da 13ay olarak farklılık gösterebilir.

 

Dişi Köpeklerde Çiftleşme Dürtüsünün Başladığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Dişi köpeklerde çiftleşme dürtüsü iki temel özellikle kendini gösterir.

 

1- Vulvanın şişmesi ve vajinal kanama

2- Davranışlarda farklılık. Dişi köpeğiniz eğer erkek köpeklere karşı davranışlarında değişiklik göstermeye başladıysa bu çiftleşme dürtüsünün geliştiğinin başlıca göstergelerinden biridir. Artık dişi köpeğiniz erkek köpeğin kendisine yaklaşma arzusuna karşı koymamaktadır.

Köpekler, yılın farklı zamanlarında dünyaya gelebilirler. Doğal hayatın içinde yaşayan köpekler genellikle sıcak olan mevsimlerde yavruların dışarıda rahatlıkla büyüyebilmeleri için ilkbaharda yavrularlar.

 

Dişi Köpeklerde Yıllık Yumurtlama Evreleri

Dişi köpeğin çiftleşme dürtüsünün oluşumuyla başlayan cinsel hayat, düzenli aralıklarda ve mevsimine göre belirlenmektedir. Sonbahar/Kış evresi ve İlkbahar/Yaz evresi olmak üzere iki dönemi kapsayan gebelik ve doğum fiziki ve coğrafi etkenlere bağlı olarak yılda bir ya da iki kere yumurtlamanın gerçekleşmesini sağlar. Ayrıca doğal hayatın içinde olan dişi köpekler doğal olarak siklus dönemine girebilir. Çiftleşme dürtüsü ile salgılanan kokular da yumurtlamaya etkendir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kedi, Köpek Maması ve PetShop Alışveriş Kuponları – Haziran, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.