obilir > Konular > Yemek ve İçki > Gurme Rehberi > Dil Peyniri: Çocukların Sevgilisi Dil Peyniri

Dil Peyniri: Çocukların Sevgilisi Dil Peyniri

Dil peyniri, lif lif uzayan özelliğinden dolayı çocuklar tarafından çok sevilir. Az tuzlu ve az yağlı bir peynir olduğu için rahatlıkla tüketebileceğiniz dil peynirinin yapım aşamalarını meraklıları için kaleme aldım…

 

Genellikle taze tüketilen ve kolayca liflere ayrılan bir peynir türüdür. Tarihçesi Osmanlı Dönemine dek uzanan dil peynirinin, Türk Mutfaklarındaki yeri de bir o kadar eskidir. Mandıralarda özel inek sütünden işlenerek, kaşar peyniri yapımına benzer şekilde üretilir. Dil peynirinin telemesi haşlama aşamasından sonra, kaşara oranla daha yumuşak hazırlanır. Yumuşaklığını yorulma aşamasında içine tuz katılmamasına borçlu olan dil peyniri, teleme işlemini takiben özel yapım uzun çıtalardan oluklar bulunan bir tahta üzerine konur. Geleneksel usul kesimi de işte bu aşamada yapılır. Elde edilen peynir dilimleri üst üste dizilerek yağlı kağıt aracılığı ile bölümlendirilerek tahta sandıklarda satışa gönderilir. Dil peyniri, kaşar peyniri ve peynir çeşitleri için şarküteri ürünleri online satış mağazalarına bakabilirsiniz.

 

Dil peyniri yüksek hararette sudan geçirildiği için az yağlı bir peynirdir. Bu nedenlerle günlük beslenme programınızda dil peynirine çok rahat yer verebilirsiniz. Diğer birçok tuzsuz peynire göre içeriğinde az da olsa tuz bulunur. Tüketirken bu bilgiye dikkat etmenizi öneririm. Dil peynirinin tuz oranını esnekliği ile ölçümleyebilirsiniz. Tuz ne kadar azsa peynir o kadar esnektir. Eğer tuzu fazla kaçırılmışsa o zaman peynir uzamaz. Dil peyniri ile İtalyan’ların mozzarella peynirinin pek çok ortak yanı vardır. Mutfaklarınızda mozzarella gerektiğen tariflerde alternatif olarak dil peynirini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Her iki peynir de düşük tuz oranları sebebiyle tatlı yapımında kullanılabilir. Örneğin tiramisu yapımında mozzarella yerine rahatlıkla dil peyniri kullanabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında: Uzun yıllardır beslenme, peynir ve peynir çeşitleri ile ilgili araştırmalar yapan yazar, dünyaca ünlü peynir çeşitleri ile ilgili kaleme aldığı makaleleri internet ortamında sizlerle paylaşıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir