Yabancı Dil Öğrenmek İçin Dil Okulu Seçmek ve Dil Bilmenin Önemi

Kariyer planlarınızı yaptınız. En iyi liseyi seçtiniz ve ilginiz doğrultusunda bir üniversiteye gittiniz. Ancak özgeçmişinizde (CV) iyi bir lisenin ya da üniversitenin görünmesi yeterli değil. İyi okulların yanında bir de yurt dışı deneyiminizin olması ve buna bağlı olarak geliştireceğiniz bir yabancı dilin de özgeçmişinizde bulunması sizi diğerlerinden ayıracak bir unsur olacaktır…

Dil Okulu Seçmek

Kariyer planlarınızı yaptınız. En iyi liseyi seçtiniz ve ilginiz doğrultusunda bir üniversiteye gittiniz. Ancak özgeçmişinizde (CV) iyi bir lisenin ya da üniversitenin görünmesi yeterli değil. İyi okulların yanında bir de yurt dışı deneyiminizin olması ve buna bağlı olarak geliştireceğiniz bir yabancı dilin de özgeçmişinizde bulunması sizi diğerlerinden ayıracak bir unsur olacaktır.

 

Planlarınızın gidişatını bozmamak için iyi bir yurt dışı planı yapmanız gerekiyor. Eğer diliniz yeterince gelişmemişse bunu bir dil okuluna giderek geliştirmeniz gerekecektir.

Gideceğiniz ülkeyi ve dil okulunu –özellikle dil okulunu- önceden iyice araştırmalısınız. Okulun ülkenin neresinde bulunduğunu, ne tür derler verdiğini, haftada kaç saatlik eğitim verdiğini, ne tür konaklama sağladığını tam olarak bilecek şekilde sürdürmelisiniz araştırmanızı. Bu arada her isim yapmış okul muhakkak iyi olmak zorunda değil, bunu unutmayın.

 

Dil okulları hakkında objektif bilgiyi edinebilmeniz için yalnızca internet forumları yeterli olmayabilir. Bu noktada yapmanız gereken, güvenilir bir yurtdışı eğitim merkezinden bilgi almanız gerekecektir. Genellikle köklü firmaları tercih etmeniz önerilir, çünkü onlar uzun süre belirli okullarla çalışmış olduklarından; deneyimlerini sizlere olduğu gibi aktaracaklardır.

 

Bu tarz firmalar size pahalı programlara yönlendirmenin aksine, yurt dışında geçireceğiniz kısıtlı vakti mümkün olduğunca verimli geçirmeniz için uğraşacaklardır. Bu noktada okullar hakkında verecekleri bilgi sizin aydınlanmanıza yardımcı olur. Elbette yurt dışına çıktığınızda orada yalnız kalmamanız ve her istediğinizde danışabileceğiniz birilerinin de olması önemlidir. Köklü firmalar bu görevi doğal olarak üstlenirler.

 

Seçtiğiniz dil okulu hakkında her tür bilgiyi edindikten sonra sıra ne tür bir kurs programına katılacağınızı seçmeye gelir. İhtiyacınız olanı tam olarak tespit etmeniz gerekmektedir, yukarıda da belirttiğimiz gibi yurt dışında geçireceğiniz süre oldukça kısıtlı ve bu süre içinde size ihtiyacınız olan eğitimi tam anlamıyla verecek bir eğitim programına dahil olmalısınız. Eğer amacınız sınavlarda (Cambridge, TOEFL, TOEIC, IELTS, vb.) yüksek puan almaksa, sizi sınava yönelik hazırlayacak bir eğitim programına katılmalısınız.

 

Amacınız sıfırdan başlamaksa katılmanız gereken programlar, yoğun eğitimi içeren programlar olmalıdır. Bunun yanında okulun size sunacağı aktivite programı da oldukça önem taşıyor. Bu programlar sizin daha çok sosyalleşmenizi sağlayacaktır ancak tek yararı bu değil. Ne kadar sosyalleşirseniz, öğrendiğiniz dili o kadar çok pratik edeceksiniz ki bu da dili yerinde uygulamanız anlamına gelir. Bu sayede program bittiğinde dili orijinal haline yakın şekilde konuşuyor olacaksınız.

Dil okulu seçmek ciddi bir iş. Kararınızı vermek için acele etmemelisiniz. İyice düşünün ve içinize sinen bir okulu seçmeye özen gösterin.

 

Ankara’da, 1986 yılında faaliyetlerine başlayan ICEP, bugün ICEP WORLD adıyla, İngiltere, Amerika ve Avrupa’nın değişik ülkelerindeki ICEPWORLD ofisleriyle yurtdışı eğitim sektöründe faaliyette bulunan uluslararası bir marka haline gelmiştir. Au Pair, Work & Travel, dil okulu, yaz okulu/kampları, lise, lisans&yüksek lisans, staj ve kariyer alanlarında Yurtdışı eğitim danışmanlığı almak ve yurt dışı eğitiminizin planlaması ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için ziyaret edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Ekim, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir