Detoks İçecekleri, Vücudu Arındırmaya Yardımcı Sebze-Meyve Suları

tazedirekt meyve sebze

Vücudu toksinlerden arındırmanın en etkili ve kolay yolu sebze ve meyvelerle hazırlanan içeceklerle gerçekleşir. Taze meyve ve sebze suları içeriklerinde pek çok vitamin, mineral, fitokimyasallar, antioksidanlar ve enzimler barındırır. Bu faydalı içerikler taze hazırlanmış meyve ve sebze suları aracılığı ile vücutta kolaylıkla ve hızlıca emilir. Vücudu toksinlerden arındırmak, detoks yapmak için en ideali sebze ve meyvelerin şifa dolu sularını tüketmektir.

Meyve ve sebzelerin sağlıklı beslenme üzerindeki etki ve desteği ölçülerle tariflenemeyecek kadar çoktur. Söz konusu detoks yani vücudu arındırmak olunca böbrek, karaciğer ve bağırsak en önemli 3 organ olarak gündeme gelir. Sindirim sisteminin doğru çalışması, vücuttaki toksinlerin atılması için önemlidir. Eğer her gün düzenli olarak bağırsak faaliyetleriniz çalışmıyorsa o zaman bu durum vücutta toksinlerin birikmesine neden olur. Öncelikle sağlıklı bir sindirim sistemi için dikkat etmemiz gereken beslenme kurallarını sıralayalım sonrasında da detoks ve arınmaya yardımcı meyve ve sebze suları tarifleri verelim…

Meyve ve sebzeleri taze tüketmeye her zaman özen göstermeli. Dalından taze kopartılmış sebze ve meyveleri artık kapımıza kadar getiren ve bu konuda hizmet veren Tazedirekt ve Rafinera gibi siteler var. Bu mağazaların indirim kuponlarını tikokupon.com sitesinde görebilirsiniz. Eğer organik ürün arayışı içerisindeyseniz size kolaylık sağlayacaktır.

Sağlıklı Bir Sindirim Sistemi İçin:

1-) Beslenme alışkanlıkları sindirim sistemi üzerinde doğrudan etki sahibidir. Bu nedenle de uzmanlar her gün düzenli olarak meyve ve sebze tüketiminin önemine dikkat çekiyorlar. Günde 5 porsiyon meyve ya da sebze tüketiminin gerekliliği hemen herkesçe bilinmekte. Kimi zaman zamansızlıktan kimi zaman da ihmal etmekten bu önemli detayı atlayabiliyoruz. Eğer katı olarak tüketemiyorsanız suyunu içmeye ve bu işlemi de taze olarak gerçekleştirmeye dikkat etmek gerek.

2-) Kuruyemiş, baklagiller ve çekirdekler sindirim sistemi için önem taşır. Badem, ceviz, fındık, fıstık ve kuru kayısı gibi kurutulmuş meyveleri beslenme programınıza dahil edin.

3-) Bol bol su için. Bunu sıklıkla duyduğunuzu ve artık duymaktan yorulduğunuzu biliyorum. Ama su, sindirim sisteminin en önemli dostu. Günde en az 8 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin.

4-) Şeker tüketimini kesin! Her gün düzenli olarak meyve tüketmeye başladığınızda vücudunuzun ihtiyacı olan şekeri gıdalardan almaya başlayacaksınız. Bunun fazlası sadece vücudunuzda gereksiz yağ birikimine neden olur. Ciddi olarak şekeri hayatınızdan çıkarın.

5-) Dönem dönem bağırsak temizliği yapmak önemlidir. Bağırsak faaliyetleriniz düzenli olsa da sağlıklı beslenseniz de bağırsak temizliği yapmak önemlidir. Bitki kökleri bu konuda size yardımcı olacaktır. Zencefil, rezene, aloa vera ve benzeri bitkiler ve bu bitkilerin bulabilirseniz suları ideal birer bağırsak temizleyicidir.

Arındırıcı Meyve-Sebze Suyu Tarifleri

Taze sıkılarak hazırlanmış meyve-sebze suları hem bağırsakları temizleyici, hem koruyucu hem de tüm vücudu arındırmak için gerekli vitamin, mineral ve lifleri içerirler.

1-) Havuç Suyu Detoksu: 5 büyük boy havucu baş ve kuyruk kısmını kesip atın. Kabukları ile birlikte katı meyve sıkacağında suyunu çıkarın. Havuç, bağırsakların duvar mukozasını koruyucu ve geliştirici özelliğe sahiptir. Ayrıca içeriğindeki likopen kansere karşı koruyucudur.

2-) Elma ve Armut Detoksu: 2 adet elma 2 adet armutu iyice yıkayın, kabuklarını soymayın. Katı meyve sıkacağına atarak suyunu çıkarın. Lif zengini bu iki meyve bağırsak faaliyetlerini harekete geçirici özelliktedir.

3-) Bağırsak Detoksu: 4 adet havuç, 1 adet elma ve 1 limon. Havucun baş ve sap bölgesini kesin. İyice yıkayın. Elmayı kabuğu ile birlikte kullanın, çekirdeklerini çıkarın. 1 adet limonun kabuğunu soyun. Tüm meyve ve sebzeleri birlikte katı meyve sıkacağına atın ve suyunu çıkarın. Bağırsakları temizlemek ve vücudu arındırmak için ideal olan bu karışımı taze olarak tüketin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Eylül, 2023

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spor/Outdoor ve Ayakkabı Mağazaları İndirim Kuponları – Eylül, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.