Derimize Gösterdiğimiz İtinayı Kul Olmak İçin Gösteriyor muyuz?

İnsan, hayatı boyunca 1 mm kalınlığındaki et parçası olan derisine bakımlar yapar, kremler ve kokular sürer. İnsanın bu kadar önem verdiği derisi toplasanız 2 kg ağırlığında bir et parçasıdır. 2 Kg’lık deriyi kaldırsanız altından hiç de hoş olmayan bir görüntü çıkar. Allah’ın bir lütfü olan derimize gösterdiğimiz itinayı, bu deriyi ve daha pek çok nimeti bizler için yaratan Allah’a kul olmak için göstermeyiz çoğu zaman. Oysa görüntümüzün güzel olmasını sağlayan derimize ayırdığımız saatler karşısında derimiz, ahrette aleyhimize şahitlik edecektir…

 

İnsan, hayatı boyunca 1 mm kalınlığındaki et parçası olan derisine bakımlar yapar, kremler ve kokular sürer. İnsanın bu kadar önem verdiği derisi toplasanız 2 kg ağırlığında bir et parçasıdır. 2 Kg’lık deriyi kaldırsanız altından hiç de hoş olmayan bir görüntü çıkar. Allah’ın bir lütfü olan derimize gösterdiğimiz itinayı, bu deriyi ve daha pek çok nimeti bizler için yaratan Allah’a kul olmak için göstermeyiz çoğu zaman.

 

Oysa görüntümüzün güzel olmasını sağlayan derimize ayırdığımız saatler karşısında derimiz, ahrette aleyhimize şahitlik edecektir. “Siz, işitme, görme (duyularınız) ve derileriniz aleyhinize şahitlik eder diye sakınmıyordunuz. Aksine, yaptıklarınızın birçoğunu Allah’ın bilmeyeceğini sanıyordunuz.” (Fussilet Suresi, 22)


Yapılan her bakım, her çaba Allah rızası için olmalıdır. Kişinin derisine bakım yapması, daha sağlıklı ve diri görünmeye çalışması elbette yanlış değildir. Burada önemli olan, her konunun Allah’ın dinine hizmeti ve O’nun rızasını kazanmayı hedeflemesidir. Daha güzel olup diğer insanları etkilemek veya nispet yapmak olmamalıdır amaç. Amaç, Allah’ın pek çok ayette bildirdiği gibi O’nun rızası için temiz olmak, sağlıklı düzgün görüntüyü Kuran ahlakı ile birleştirerek insanların imanı sevmesine vesile olmak olmalıdır.

Zira Kuran’ı yaşayan gerçek bir müminin pis, bakımsız, estetikten uzak ve kötü kokan biri olması mümkün değildir.

 

Yazar Hakkında

1971 doğumluyum, yaklaşık 10 yıldır imani konularda yazılar yazıyorum. Seramik mezunuyum ve bu konuda eğitim veriyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir