Depresyondan Kurtulmak ve Depresyonu Yenmenin Yolu

Hemen her yaş grubundan insanı tehdit altında tutan depresyon çağımızın hastalığı… Depresyondan kurtulmak ise zorlu ve mücadele gerektiren bir yol… Depresyonla defa tanışanlar için, bu durum son derece kasvetli ve korkutucu bir deneyim olabilir. Depresyondan kurtulmak bir yana, depresyonla yaşamaya alışanlar için ise bu zorlu süreç depresyonun tanıdık sinyallerini analiz etmekle başlar… Kara bulutlar yaklaşmaktadır ama onlar ne yapılacağını önceki deneyimlerinden hareketle bilmektedirler…

Depresyonu Nasıl Yenebilirim?

Depresyondan kurtulmak, depresyonu yenmek için pek çok tedavi yöntemi vardır. Bu tedavi yöntemlerinin başında depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar gelir. Ancak depresyonu yenmenin, depresyon ile mücadele etmenin yolu sadece medikal ilaçlardan geçmez… Depresyon sizin kafanızda olan bir şeydir ve depresyondan kurtulmanın ilk adımı sorunları kafada çözüme ulaştırmaktan geçer. Özetle kendi kendine yardım ederek de depresyondan kurtulmak mümkün. İşe içinde bulunduğunuz durumu analiz etmek ve depresyonu tanımakla başlayın.

Depresyona neden olan semptomları tanımak, depresyondan kurtulmak için atılacak ilk adımdır. Normalde son derece iyi organize olmuş, güçlü bir karakterken kendinizi umutsuzluk denizinde karalar bağlamış bir halde bulabilirsiniz. İşte bu, depresyona girmek üzere olduğunuzun ilk işaretidir.

Aniden hayatınızda hiç iyi bir şey olmadığını düşünmeye başlayabilirsiniz. Sanki şu ana değin yaşadığınız her an bu çaresiz ve karamsar düşüncelerle kuşatıldığınızı hissedebilir ve hayatınıza dair bütün gelişmelerin olumsuz olduğuna kendinizi inandırabilirsiniz. İşte bu da depresyona girmek üzere olduğunuzun hatta depresyonda olduğunuzun bir diğer işaretidir.  Çünkü içinde bulunduğunuz durum düşüncelerinize etki ediyordur.

Her ne kadar şu anda her şey size karanlık ve bilinmez gibi görünse de bugüne değin sizin için önemli olan şeylerin bir listesini yapmalısınız. Listenizi hazırlarken neden bu maddelerin önemli olduğunu da yazmalısınız. Önem listenizi, hayatınızın parçası olan kişi ve/veya nesnelerden hatta oluşumlardan seçmelisiniz örneğin bu sevgiliniz, eşiniz, çocuklarınız, torunlarınız, işiniz, eviniz olabilir. Her bir maddenin üzerinden teker teker geçmeli ve önem sıralamasına göre listenizi düzenlemelisiniz. Bu liste, depresyon sürecinizde, sizi bu ruh halinden çıkaracak yol haritasına sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu liste ayrıca sizi depresyona sürükleyen süreci tetikleyen unsurları anlamanıza da yardımcı olacaktır. Konunun özüne inmek ve endişe kaynaklarına ulaşmak depresyona neden olan duygularınızı anlamanızı ve büyük ihtimalle tamamen ortadan kaldırmanızı sağlayacaktır.

Eğer sorunlarınızın başlangıcını aile hayatınız oluşturuyorsa, o zaman tüm aile fertlerini bir araya toplayarak bu sorunlarla yüzleşmeyi denemelisiniz.  Pek çok sorun, konuşularak kolaylıkla çözüme ulaştırılabilir. Aile bireylerine ne hissettiğinizi, nasıl hissettiğinizi anlatın, onların sevgi ve desteğine ihtiyaç duyduğunuz bir dönemden geçmekte olduğunuzu söyleyin, sorunları böylesine kolaylıkla çözümlenmek dururken her gün avuç avuç ilaçların esiri olmayın.

İş hayatında yaşanan sorunlar, depresyonu tetikleyen en temel unsurlardandır. Çözümlenmesi en zor depresyon biçimlerinden biri iş hayatı kaynaklı depresyondur. Ancak şunu hatırlamakta yarar var: Hayatta hiçbir iş için hasta olmaya değmez!  Kariyer basamaklarını tırmanacağım derken sağlığınızdan olmayın. Derin bir nefes alın ve gidip patronunuzla konuşun. Burada önemli olan sizsiniz, hiçbir iş kaynaklı depresyonun sizi hayattan soyutlamasına izin vermeyin.

Siz değersiz bir insan değilsiniz, kendi bireysel hayatınızdaki her zamanki zeki, yetenekli ve popüler kişisiniz. Bunun aksini size hissettiren şey sadece içinde bulunduğunuz depresyon… Gün boyu kendi kendinize ayna karşısına geçerek depresyonun sizin kaderiniz olmadığını ve önemli olduğunuzu hatırlatın.

Depresyon aşılması mümkün sadece zihinsel bir durumdur. O yüzden ilk adımı bugün atın ve etrafınızı sarmakta olan depresyondan şimdi kurtulun!

Tavsiye

7 yıl boyunca şiddetli bir depresyon yaşadıktan sonra kendi kararlılığı ve eforu ile bu hastalığı yenen bir kişinin kişisel deneyimlerinden oluşan bu linkteki Depresyona Son e-kitabı size rehber olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.