Deprem Çantası Hazırlarken: Deprem Çantasında Neler Olmalıdır?

Deprem ve/veya olası bir afette hazırlıklı olmanın önemi büyük… Bu nedenle de her zaman için hazırda bir acil durum çantasına sahip olmalıyız. Peki acil durum çantası diğer adıyla deprem çantası nasıl hazırlanmalı, içinde neler bulunmalı?..

 

Hayatımızın her anında doğandan kaynaklanacak afetlere karşı hazırlıklı olmalıyız. 1999 yılında yaşanan büyük depremin ardından hayatımızın bir gerçeği olarak kabul ettiğimiz deprem gerçeği ile yaşarken tedbirli olmak, olası ve istenmeyen kayıpların önüne geçmek, her şeyden önce kendimiz ve sevdiklerimiz için gerekli bir harekettir.

 

Deprem ve/veya olası bir afette hazırlıklı olmanın önemi büyük… Bu nedenle de her zaman için hazırda bir acil durum çantasına sahip olmalıyız. Peki acil durum çantası diğer adıyla deprem çantası nasıl hazırlanmalı, içinde neler bulunmalı?

 

Deprem Çantası – Acil Durum Çantasında Bulunması Gerekenler

Deprem çantası öncelikle evlerin çıkışına yakın, ya da kolay erişilebilir alanlarda saklanmalıdır. İletişim kurabilmek ve dış dünya ile olan bağlantının kesilmemesi için bir takım araç ve gereçleri de hazır bulundurmak önemlidir.

 

– Deprem çantanızın içine mutlaka taşınabilir, pilli bir radyo ve bu radyo için gerekli olabilecek yedek piller bulundurmalısınız. Bu tedbir, olası bir deprem durumunda sizin dış dünya hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

– Deprem çantasında bulunması gereken bir diğer önemli araç da el feneridir. Deprem sırasında elektrik kesintileri olacağından ya da sonrasında iletişim kurmak için bile ihtiyaç duyulabileceği için el feneri büyük önem taşıyor. Yedek pil koymayın da ihmal etmemelisiniz.

– Düdük, deprem çantasının olmazsa olmazlarından. Hem sizin hem de yardım ihtiyacında olabilecek kişiler ile irtibat kurmak açısından düdüğün önemi büyük.

– Olası ilk müdahaleler hatta kendi kendine yardım için, deprem çantanızda mutlaka bir ilk yardım seti ve kitapçığı bulundurun.

– Eğer, sürekli kullanmak zorunda olduğunuz, özel ve hayati önem taşıyan ilaçlarınız var ise bunları da deprem çantanıza koymayı ihmal etmemelisiniz. Elbette uzun süreli saklamalarda ilaçları yeni tarihlilerle değiştirerek muhafaza etmek doğru olacaktır.

– Kısa süreli de olsa sizi idare edebilecek oranda bozulma riski taşımayan yiyecekleri de deprem çantanızda bulundurmak önemlidir. Tıpkı ilaçlarda olduğu gibi bu erzakğı da dönem dönem yenilemekte fayda var.

– Deprem ve sonrasında genelde uzun süre susuz kalmaya bağlı akut böbrek yetersizliklerine sıklıkla rastlanmakta bu nedenle ara sıra tazeleri ile değiştirerek şişe su da deprem çantasında yer almalı.

– Kağıt mendil, tuvalet kâğıdı ve hijyen için gerekli temizlik malzemelerine de deprem çantanızda yer açmalısınız.

– 1999 depreminden de hatırlanacağı üzere, olası büyük depremlerde cep telefonları şebekelerinde kesintiler meydana gelmekte. Bu sorunu bertaraf etmek için ankesörlü telefonlarda kullanılabilecek telefon kartı da bulundurmanız faydalı olacaktır.

– Nakit para özellikle acil durumlarda çok işe yarar. Hayatın bir süreliğine durduğu var sayılırsa, çantada bir miktar para bulundurmak, ATM ve bankaların yeterli hizmet veremediği durumlarda ihtiyaçlarınızı karşılamaya yardımcı olacaktır.

– Deprem çantanızda, uzun süre eve tekrar girme zorluğu yaşanmasına karşı; battaniye, eldiven, giyecek (iç çamaşırı, çorap, hırka ya da kazak), ayakkabı gibi bazı donanımları da bulundurmalısınız.

– Cep telefonunuzun şarjlı olması, hatta varsa yedek pilinin şarjlı olarak deprem çantasında saklanması, yedek bir şarj cihazı olası iletişim problemlerine karşı çözüm olacaktır.

 

Tüm bunlarla beraber kendinizi, sevdiklerinizi ve eşyalarınızı güvence altına almak için sigorta yaptırmak ihmal edilmemesi gereken diğer önemli bir konudur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir