obilir > Konular > Hobi > Akvaryum ve Deniz > Deniz Anemonu Nasıl Beslenir

Deniz Anemonu Nasıl Beslenir

Anemon nasıl beslenir makalemizde derinlemesine anemon bakımı için gerekenleri, bubble anemon fiyatlarını ve nasıl öldüklerini farklı açılardan bulacaksınız…

Ençok tercih edilen bubble anemon tiplerinin anavatanı olarak Hint okyanusu, Fiji, Tonga ve Kızıl deniz görülür. Yetişkin boyutları ortalama 30 santim iken doğal ortamında 50 cm boyutlara ulaşabilir. Farklı renk çeşitleri bulunur ve kendi içlerinde bu konuda oldukça yaratıcı oldukları görülür. Bubble anemon türlerini ele alacak olursak daha çok kırmızı, pembe, vişne çürüğü, kestane ve yeşil renk olarak karşımıza çıkar. Diğer anemon türleri ile kıyaslanırsa oldukça sakin sayılır.

Akvaryum içinde hareket etmesine sebep olabilecek tek bir etken vardır, o da daha iyi bir yer arayışı. Doğal ortamında iki farklı su derinliğinde gözlemlenebilir. Derin sularda yaşamayı seçenler genelde kahverengi ve yeşil renklerdedirler. Yalnız bir yaşamı seçerler. Dokunaçları yapış yapıştır ve doğal olarak diğer türlerine göre daha zehirli. Bir de sığ sularda suyun yüzeyine çok yakın noktalarda yaşamayı seçen türler vardır ki çok ışıktan hoşlanırlar.

Dokungaçları daha yuvarlak bir yapıya sahiptir ve soğanı andırır. Su yüzeyine yakın yaşayıp ışıktan faydalanan bu tür doğada koloni halinde yaşamayı seçer. Bubble tip anemonlar genelde güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Anemon türlerinin dokunaçları farklılık gösterir. Kıvırcık olan türlerden uzun dokungaçlar şeklinde veya bubble anemonlarda olduğu gibi anatomik olarak kısa balonumsu apıya sahip olurlar. Bir diğer değişle dokungaçlarda gözlemlenen balonumsu yapı, durumunun iyi olduğuna ve bir ihtiyacı veya sıkıntısı olmadığına işarettir. Öte yandan dokungaçlarında oluşan sünme nedenli uzama, beslenme anında suyu daha iyi süzebilmesi adına bilinçli olarak gerçekleştirdiği bir harekettir.

Anemon Nasıl Ölür?

Anemon türlerinin olmazsa olmazları su ve ışık kalitesidir. Çok iyi bir su kalitesine ve aydınlatmaya sahip olan bir akvaryumda coşarken, ışık ve/veya sudaki problemler ölümüne bile kolaylıkla neden olabilir. Akvaryum içerisinde suda yaşanan ısı değişimlerine bubble anemon çok duyarlıdır. Bubble anemon türlerinin ihtiyaç duyduğu ısı aralığı 24-26 derece arasıdır. Ama daha önemlisi suyun sıcaklığının bu değerler arasında olabildiğine sabit tutulmasıdır. Tuz oranı olarak 1.024 ve pH 8.30 – 8.40 ihtiyaç duyduğu değerlerdir. Birçok anemon akıntıdan hoşlanmaz. Çok az akıntının olduğu bir noktada, mümkünse ara ara kesilip yeniden oluşan akıntılardan hoşlanır.

Işık ihtiyacı nedeni ile barındırılacağı akvaryumda kaliteli ve yüksek yoğunlukta bir aydınlatma şarttır. Hobiciler arasında yaygın olarak kullanılan aydınlatmaların başında 15,000 kelvin ve üzerindeki metal halide aydınlatmalar gelir. Bubble anemon beslenmesi planlanan akvaryumun en az 100 litre olması ve akvaryum içerisindeki suyun oturmuş olması şarttır. Bubble anemon eklenecek olan akvaryum deliklere, boşluklara sahip canlı kayalar, mercan kayaları ve zeminde kum veya mercan kırığı olması şarttır ki, Bubble anemon tutunsun ve kendine en uygun yere yerleşmek için hareket edebilsin, yerini bulduğunda kendini oraya sıkıca asabilsin.

Akvaryuma adapte etmeyi tamamladıktan sonra büyümeye ve bölünerek koloni olarak yayılmaya başlar. Bu esnada yakın çevresinde bulunan diğer mercanlara dokungaçları ile zarar vermesi yüksek olasılıktır. Bubble anemon tiplerine ev sahipliği yapan akvaryumlara eklenecek canlılar yerleştirilirken bu durum göz önünde bulundurulmalı ve Bubble anemon yakın çevresine mercan eklemekten kaçınılmalıdır. Anemon tipleri palyaço balıkları için ortak çıkara dayalı ev ortamı gibidir. Bubble tip anemonlar korunaklı bir barınak sağlarken, Palyaçolar ise ev sahibinin ihtiyaç duyduğu yiyeceği sunar.

Anemon Bakımı Nasıl Yapılır?

Anemon beslemeyi düşünüyorsanız, palyaço balığını beraberinde beslemeyi hem görselliği hem de işlevselliği açısından düşünmelisiniz. Anemon tiplerinin ihtiyaç duyduğu besinin büyük kısmını genellikle fotosentez yolu ile sağlarlar. Fotosentez yönteminde başlıca mimarlar tek hücreli olan ve anemonun içinde yaşamını sürdüren zooxanthellae adındaki alg türüdür. Öte yandan palyaço balığı bulunmayan akvaryumlarda sık sık küçücük parçalar halinde kıyılmış balık, karides ve artemia ile beslenmesi şarttır. Akvaryum suyuna eklenecek iyodin ve eser elementler, su kalitesinin ihtiyaç duyulan değerlerde kalmasında büyük fayda sağlar.

Beslenmeye ihtiyaç duyan ve dokungaçlarını uzatıp suyu süzen bubble anemon örneği.

Anemon türleri ve özellikle bubble anemon türleri genel olarak iyi beslendiklerinde kollarının soğan haline getirir, aç olan bireyler ise daha uzun kollara bürünerek suyu tararlar. Akvaryum bakımı olarak çok zor olmamakla birlikte her akvaryuma adapte edilmeleri önerilmez. Özellikle soğutucu olmayan akvaryumlar, çok yetersiz aydınlatmaya sahip akvaryumlar, aşırı balık sonucu yüksek nitrat olan akvaryumlara uygun değiller.

Anemon Nasıl Çoğalır Bölünür?

Anemon bakımını iyi yaptıktan sonra sizi güzel süprizler bekliyor olabilir. Tabii bu süpriz anemon nasıl çoğalır merakınızın artık geride kalacağı görüntüleri görmek olur. Aslında anemon bölünmesi biraz şans, biraz da akvaryum koşullarına bağlı. Ben aşağıda bölünen rose anemonu satın alırken bu boyut ve duruma geleceğini hiç düşünmemiştim. Bu şartlara gelene kadar yapılan bakım uygulaması son derece kendi halinde ve ara sıra karides vermekten ibaret. Bu açıdan, tam olarak rose anemon bölünmesi veya bakımı konusunda çok net yazılacak bir şey yok. Rose anemonu aldığımda abartısız demir 1 Lira kadardı.

Görüntüdeki anemon türü rose anemon, bu türün bölünmesi daha evvelde 3 kez tekrarladı. Rose Anemon 4. seferini yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi tekrarladı. İlk seferinde kendi tabirimle keyifsizlik bölünmesi yaşadı. Yani, küçülme ve renk kaybı (Aşırı sıcaktan soğutucu yoktu) aşamasındaki kendini kurtarma bölünmesi. Diğer 3 bölünme tamamen keyif bölünmesi şeklinde gerçekleşti.

Anemon bölünmesi sırasında net gördüğüm anemonların genelde ölürken ağız kısmından çıkan ipliksi yapının bölünme sırasında ayrılan kısımda oluştuğudur. Daha sonra bu oluşumları bir köpük gibi suya bırakıyorlar.Daha evvel benden parçalarından çok almak isteyen forum arkadaşlarım oldu ve bazı arkadaşlara bu bölünen rose anemonlar verildi.

Anemon Fiyatları Nedir?

Elbette türlere ve özellikle göre anemon fiyatları değişiyor. Rose anemon olarak bilinen bubble anemon türlerinin orta boyutlu olanları 150 ile 200 TL arasında satılır. Kum anemonları daha uygun fiyatlardan satılır. Anemon türleri içinde en pahalı olanları carpet anemon türleri, carpet anemon türlerinin kırmızı ve mavi renk olanları 500-600 TL civarına satılıyor. Fiyatlar sizi korkutmasın, yazı içinde ele alınan anemon nasıl beslenir genel bilgilerini eğer uygularsanız bu güzel canlıları sağlıklı tutmamak için neden yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir