Dell Gaming 7577 i7 – Siyah Canavar

Dell Gaming 7577’nin nasıl bir laptop olduğundan, fiyat/performans özelliklerinden ve eksiklerinden bahsedeceğiz. Kısaca bu yazı “Dell Gaming 7577 alınır mı” sorusuna cevap niteliğinde…

Dell Gaming 7577 Özellikleri

İncelediğimiz Dell Gaming 7577’nin özellikleri kısaca şöyle;

Dell Gaming 7577 Intel Core i7 7700HQ 8GB 1TB + 128GB SSD GTX1050Ti Freedos 15.6″ FHD IPS Taşınabilir Bilgisayar FB70D128F81C

Açılımı:
İşlemci Tipi: Intel Core i7
İşlemci: 7700HQ
Ram (Sistem Belleği): 8GB
Harddisk Kapasitesi: 1TB
SSD Kapasitesi: 128GB
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX1050 Ti
İşletim Sistemi: Free Dos (SSD’ye windows10 kurmak 10 dk)
Ekran Boyutu: 15.6″

Dell Gaming 7577 Nasıl?

Hız/Performans vb. ve fiyat açısından Dell Gaming 7577 i7 nasıl bir Laptop şimdi buna bakalım…

Hız/Performans
Açılış süresi kısa, 4-5 saniye civarında. SSD performansı müthiş. Parmak izi okuyucusu çok hızlı bir şekilde çalışarak bilgisayarı saniyeler içerisinde kullanıma başlıyorsunuz. Gerek hızı gerek performansı üst seviye, SSD’ye windows 10 kurmak 10 dakika. İşlemcisi hızlı ve çok güçlü. Dolayısıyla hızlı oyunlarda iyi. NFS Payback, AC Origins, Mafia 3, Watch Dogs 2, The Witcher 3, Fifa 18, World of Warcraft gibi tüm güncel oyunları high ayarlarda rahat oynarsınız. Gayet akıcı ve iyi bir şekilde oynatır. Aynı anda Autocad, Photoshop, iTunes gibi programları gayet akıcı bir şekilde açar. Performans olarak tatmin edici.

Ses Sistemi
Ses sistemi güzel. Hoparlör sistemi iyi ses sağlıyor. Ekran nit değerleri düşük olabilir belki ama başarılı.

Ekran
IPS ekran çok iyi. Ekran kartı isteyen oyunlarda performans kalite güzel.

FPS Konusu (Frame Per Second, yani Saniyelik Görüntü Sayısı)
PUBG oynarken daha yüksek FPS veriyor. Fiyatıyla muadilleri arasında açık ara mükemmel F/P oranını tutturmuş durumda. Arkham Origins, Shadow of Mordor ve PUBG gibi güncel denebilecek oyunları mükemmel FPS’lerle çalıştırabiliyor.

Kalitesi
Dell Gaming 7577’de kullanılan plastik kalitesi gayet yeterli. Malzeme kalitesi güzel. Performansı ve dış tasarımı memnun edici.

Parmak İzi Okuyucusu
Parmak izi okuyucusu var ve iyi çalışıyor. Başlatma tuşunda parmak izi okuyucu olması kesinlikle mükemmel, çok iyi algılaması var ve oldukça hızlı tepki veriyor.

İşletim Sistemi ve Kurulumu
Dell Gaming 7577 i7’nin işletim sistemi Freedos olarak görünüyor ancak içerisinde Linux işletim sistemi var. Windows 10 alıp yükleyebilir ve SSD farkı ile 15 dk da kurulum sağlarsınız. En iyi performans için Windows 10’u SSD’ye kurun. 1TB harddiske diğer programları ve dökümanları kaydedin.

Fan Sesi
Normal kullanımda ses duymazsınız ancak oyun sırasında çift fandan haliyle ses geliyor. Oyunlardaki yüksek ayarlarda ısı biraz artabilir ve fan devri yükselir. Bu kadar performanslı bir bilgisayarda ısınmayı önlemek için fanda biraz ses çıkması normal.

Isınma
Isınma sorunu çok az. İşlemcisi klavyenin orta üst kısmında yerleştiği için oyuncu kontrol tuşları kısmında hiç bir şekilde sıcaklık hissettirmiyor. Isınma orta kısımda, kullanım sırasında rahatsız olmuyorsunuz. Zaten ekran kartı sağlam, işlemci sağlam olunca ısınma kaçınılmaz oluyor. Çok gerek duyarsanız harici bir soğutucuyla desteklersiniz.

Klavyesi
Bazıları touchpad yerine mouse kullanmayı tercih edebilir. Klavyesinde herhangi bir sorun yok tuşların yerleşimi başarılı ve fn tuşları gayet kullanışlı.

Dell Gaming 7577 Karşılaştırma

MonsterDell mi?
Piyasada bu fiyata bundan iyisini bulmak oldukça zor. Monster ile Dell arasında kalmışsanız kesinlikle doğru tercih Dell Gaming 7577 olur. Hem güç isteyen programları çalıştırmak, hem de yeni oyunları oynamak için ideal.

Dell Gaming 7577 ve 7567 Farkı
7577 daha yeni kasa, soğutması daha iyi, thunderbolt girişi var ve parmak izi okuyucusu var. Fiyat farkı pek yok. Gidip de 7567 almaya gerek de yok.

Eksikleri
CD/DVD girişi bulunmuyor ancak usb gayet hızlı çalışıyor.  Tek sorunu şarjı gibi gözüküyor. Normal kullanımda 2-3 saat olsa da yüksek performansta 1.5 saat götürür.

Özetle; Dell Gaming 7577 i7 çok kaliteli ve yüksek performanslı bir laptop. Tasarım ve performans olarak kullanımı zevkli. Grill şekilli hoparlör çıkışları, agresif görüntüsü ve oyunlardaki performansıyla sizi üzmeyecek bir makina. Yüksek performans gerektiren oyun ve grafik tasarım programlarında rahat kullanırsınız. Yani sadece oyun amaçlı olarak düşünmeyin. Her türlü grafik ve ofis programlarını en ufak bir tekleme olmadan çalıştıracak bir laptop. Performans gerektiren her iş için rahatlıkla kullanılabilir…

Dell Gaming 7577 Alacaklara Tavsiyeler

En iyi performans için SSD’ye sadece sistem kurulumu yapın. 1TB harddisk geri kalan programlar ve oyunlar için yeterli olacaktır. Bu laptopun en iyi özelliklerinden biri içinin çok kolay açılabilir olması. Yani ilerleyen zamanlarda rami ve belleği yükseltebilirsiniz. İleride SSD ve RAM takviyesi yaparsanız en az 4 yıl sizi götürür. 2 TB, 7200 RPM bir harddisk ve daha fazla kapasiteli bir SDD (512 GB mesela) ile makine iyice coşar.

Dell Gaming 7577 tam bir fiyat/performans laptop. Bundan daha iyisi olabilir ama fiyatı da yüksek olur. Aynı özellikte olan Laptop’lara kıyasla fiyat bakımından en az 500TL daha ucuz. Aynı özellikte olan masaüstü bilgisayarlara göre de en az 1000TL fark ediyor. Eğer bütçeniz 4.000-4500TL civarında ise düşünmeden alın. Dell Gaming kullanıcı yorumlarına bakıp konuyu değerlendirin.

Sonuç olarak bu fiyata güvenilir bir markadan gayet iyi bir donanımla geliştirilebilir bir cihaz alıyorsunuz. Kaçırmayın!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online AVM ve Teknoloji Mağazaları Alışveriş Kuponları – Mart, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.