Sosyal Ağlarda CV Oluşturmak ve İnternette Kariyer Planlaması

Kariyer planlaması yaparken, iş ararken alışılageldik, geleneksel yöntemler artık çok gerilerde kaldı. Günümüz iletişim çağı ve iletişim denilince de akla gelen en önemli platform internet. Eğer siz de kariyer planlamalarınızda interneti yeteri kadar kullanmıyorsanız bu makaleyi dikkatle okumalısınız…

İşinizin uzmanı olabilirsiniz. Başvurduğunuz “o” pozisyonun aranılan ismi siz olduğunuza inanıyor olabilirsiniz. Son derece profesyonel hazırlanmış bir özgeçmişe sahip de olabilirsiniz. Gelişmiş bir sosyal çevreye hatta profesyonel geçmişinizin tanığı pek çok referansa da sahip olabilirsiniz. Ancak bu sahip olduklarınızı değerlendirmemiş ve interneti yeteri kadar kullanmamışsanız sizin siz olduğunuzu işveren anlatmanız artık o kadar da kolay olmayabilir…

Kariyer planlaması yaparken alışılageldik, geleneksel yöntemler artık çok gerilerde kaldı. Günümüz iletişim çağı ve iletişim denilince de akla gelen en önemli platform internet. Eğer siz de kariyer planlamalarınızda interneti yeteri kadar kullanmıyorsanız bu makaleyi dikkatle okumalısınız.

Kariyer Planlaması Yaparken İnterneti Önemseyin!

İş aramak denilince akla ilk gelen bir özgeçmiş yani CV hazırlamak ve eleman arayışındaki ilanlara müracaat etmek. Ancak günümüzde gazetelerin yanı sıra kariyer web sitelerinde arayışlara devam etmek ve uygun pozisyonlara cv göndermek yeterli değil. Sizi siz yapan ve diğer iş arayanlardan ayrıştıracak olan uzmanlığınızı yeteri kadar internet ortamına taşıyıp taşımadığınız da önemli.

İnternet ve sosyal ağlar günümüz kullanımında pek çok profesyonele iş imkanı sağlıyor.

Nasıl mı?

Sosyal Ağların Kariyer Amaçlı Kullanımı

Facebook, Twitter gibi ağlarda oluşturacağız profil ve gönderimleriniz karakterinize ilişkin önemli ipuçları taşıyor. Facebook daha çok kişisel arkadaş çevrenize yönelik popülerliğinizin bir göstergesiyken, 140 kelime sınırı ile Twitter gönderimleriniz nezdinde kazandığınız takipçilerinizi ifade ediyor. Eğer bu iki platformdan birini ya da ikisini kariyer odaklı geliştirir ve paylaşımlarınızda alanınıza ilişkin bilgi aktarımında bulunursanız o zaman bu konunuza ilişkin yeniliklerin takipçisi olduğunuz anlamı taşıyacaktır. İyi değerlendirilmesi önemlidir.

Bir diğer önemli alan ise Linked In gibi tamamı kariyer odaklı web sitelerinde profil oluşturmaktır. Bu size, sizinle aynı alanda hizmet veren kişi, kişiler ya da kurumlarla doğrudan iletişim sağlayacaktır. Ayrıca geçmiş iş yeriniz ya da mevcut iş yerinizdeki arkadaş ya da üstlerinizden sizin için bu alanda referans yazmalarını da isteyebilirsiniz. Hatta bu alandan size iş teklifinde bulunacak kişilerle de tanışma şansı elde edebilirsiniz.

Article Marketing Kariyer Planı İçin İdeal Bir Pazarlama Yöntemidir

Ülkemizde henüz yeni olsa da uluslararası platformda oldukça yaygın kullanılan Article Marketing pazarlama yöntemi uzmanlığınız ile ilgili kaleme alacağınız makalelerle kariyer planlarınıza artı değer katabilirsiniz. Article Marketing yönteminin Türkiye’deki ilk uygulayıcılarından ve öncülerinden olan MakaleMarketi.com sizin için ideal bir platform olacaktır.

Bu benim kişisel olarak en önem verdiğim platformlardan biri. Nedenine gelince. Site iyi optimize edilmiş. Eğer uzmanı olduğunuz alandaki bilginizi ön plana çıkaran konular seçer ve özgün (yani sizin tarafınızdan yazılmış orijinal yazılar) makaleler hazırlarsanız arama sonuçlarında kolaylıkla bulunabiliyorsunuz ki bu da blog hazırlamak amacı ile harcanan eforun tamamen yazı odağına adanması anlamına geliyor. Bu sistemde bir diğer önemli ayrıcalık da yazınızın sonunda kişisel bilgilerinizden oluşan bir künyeye imkan tanıyor olması. Hatta bu künyeden “Linked In” profilinize link verebilir böylece her bir referans makalenizden profilinize ulaşım sağlarsınız.

Kişisel Web Sitesi ya da Blog Hazırlamak

Kişisel web sitesi ya da blog hazırlamak sizi rakiplerinizden ayıracak bir diğer yöntem. Ancak bu iki platformunda bulunabilir olması için az da olsa biraz internet sistemleri hakkında bilgi sahibi olmanız önemli. Bu noktada da yine Article Marketing yöntemi ile sitenizin ya da bloğunuzun bulunabilir olmasını sağlayabilirsiniz. Yani hazırladığınız içerikleri tekrardan özgün hale getirerek sitenize link verilmesine müsaade eden makale sitelerinde yayınlayabilir ve ulaşılabilir olursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Mayıs, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir