obilir > Konular > Bebek/Çocuk/Aktivite > Oyun ve Oyuncak > Çocuk İçin Oyun Nedir? Çocuklar Acaba Oyunu Nasıl Tanımlıyorlar?

Çocuk İçin Oyun Nedir? Çocuklar Acaba Oyunu Nasıl Tanımlıyorlar?

“Oyunu” tanımlamak kolay değildir. Filozoflar, psikologlar, eğitimciler uzun yıllar boyunca oyunu tanımlamaya çalıştılar. Çoğunlukla da başarısız oldular…

Çocukta Oyun Nedir?

“Oyunu” tanımlamak kolay değildir. Filozoflar, psikologlar, eğitimciler uzun yıllar boyunca oyunu tanımlamaya çalıştılar. Çoğunlukla da başarısız oldular… Rubin, Fein ve Vandenberg (1983) farklı oyun tanımlarından bir anlam çıkarmaya çalıştılar. Oyun tanımlarında şu üç noktanın kullanıldığı anlaşıldı:

 

1. Oyunun karakteri, yani, çocukların duyguları  ve motivasyonları.

2. Davranış çeşitleri, bir başka deyişle, oynadıkları zaman çocuklar nasıl davranışlarda bulunuyor.

3. Oyunun görüldüğü ortam, yani, çocuklar nerede oynar.

 

Garvey (1977) oyunun beş özelliğinden bahseder. Bu özellikler oyunun tanımı için çok önemlidir:

 

1. Oyun hoş ve eğlencelidir. Mutluluk, hoşnutluk işaretleriyle dolu olmasa da oyun oynayan tarafından pozitif değerlendirilmiştir.

2. Oyunun dış amaçları yoktur. Motivasyonu içten gelir ve diğer başka hedeflere hizmet etmez. Araçlardan hoşlanmaktır. Belirli bir amaca adanmış bir efor değildir. Faydacı terimlerle ifade edecek olursak, doğuştan verimsizdir.

3. Oyun, oyunu oynayanın etkin katılımını gerektirir.

4. Oyun, oyun olmayan şeylerle belirli sistematik ilişkiler gösterir.

 

Oyun duygusal bir davranış sistemidir. Kendine özgü belirli bir davranış veya hedefi yoktur. Bu özellikler oyunu diğer etkinliklerden, örnek: Araştırma, inşa etme gibi ayırır.

 

Çocuklar Acaba Kafalarında Oyunu Nasıl Tanımlıyorlar?

Bu konuda da çalışmalar yapılmıştır. (King, 1979) Acaba hangi çocuklar etkinlikleri iş, hangilerini oyun olarak belirliyorlardı. Bu konuda, etkinliğin oluşturduğu şartlar farkı belirliyordu.

 

Çocukların kafasında oyunu işten ayıran tek önemli kriter: Oyunun gönüllü olarak yapılan bir şey olmasıydı. Çocuklar seçimini kendileri yaptıkları etkinlikleri “oyun” olarak nitelendirmişlerdir. Ayrıca, çocuklar bir etkinliğin kontrolüne daha fazla sahip oldukça, o etkinliği “oyun” olarak nitelendirmişlerdir. Ayrıca, çocuklar bir etkinliğin kontrolüne daha fazla sahip oldukça, o etkinliği “oyun” olarak nitelendiriyorlar. (King, 1979)

 

Godfried’a (1985) göre: Oyun için motivasyon içten gelir ve nispeten dıştan empoze edilmiş kurallar yoktur. Oyunda yapılan etkinlik sanki gerçekmiş gibi yapılır; süreç, ürün değil, daha önemlidir. Oyunu oynayanlar oyuna sahiptir ve oyuncuların etkin katılımı gereklidir.

 

Kısaca şu söylenebilir ki, bugüne kadar tüm bilim adamlarınca kabul edilen bir ‘oyun’ tanımı yapılamamıştır. Bu konuda çalışmalar halen devam etmektedir.

Leyla Fetihi

Çocukta Oyun Gelişimi Ders Notları

Konu hakkında soru ya da görüşleri olanlar bana aşağıdaki adreslerden  mail yoluyla ulaşabilirler.

e-mail: fetihileyla@hotmail.com

ONLINE ALIŞVERİŞ İPUCU

İnternetten alışveriş yaparken tikokupon kullanarak ekstra indirim almak mümkün. Bunun için tikokupon.com’a girip bir kupon kategorisi veya alışveriş yapacağınız mağazayı (alışveriş sitesi) seçin. Ardından o mağazada geçerli indirim kuponlarını göreceksiniz. Nasıl olacağı her bir kuponda belirtiliyor. Süresi dolmamış bir kupon bulursanız alışverişi tamamlamadan önce kullanıp ekstra indirim kazanabilirsiniz. Deneyin!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir