Çocuklarla Tatile Çıkmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bütün bir yıl beklentisi içinde olduğunuz o en değerli an geldi… Ailecek tatile çıkacaksınız… Yetişkinlerin tatil planlarını organize etmeleri çocukları ile birlikte plan yapmaya çalışmalarından çok daha kolaydır. Söz konusu çocuklar olunca tatil planlarımıza bir sınır koyma ihtiyacı duyarız. Oysa planlı ve bilinçli hareket ederek aileniz bu küçük fertleri ile de doyasıya farklı alternatif yaşamanız mümkün. Nasıl mı? Dilerseniz en başından başlayalım ve siz başlangıç noktanıza dair ipuçları verelim…

Tatil planlaması döneminde en doğru adım, tatil seçeneklerini bir dedektif edası ile araştırmaktır. “İnatçılık”, “kılı kırk yarmak” “araştırma” “sorgulama” ve “titiz olmak” bu noktada hayalini kurduğunuz rüya tatile sizi ulaştıracak anahtar kelimelerdir.

Çocuklarla Yola Çıkarken Planlama Nasıl Yapılır?

Önceliğin kendi hayallerinizi desteklediği bir gidilecek yerler listesi hazırlayın. Destinasyonu belirledikten sonra size tüm yolculuk seçeneklerine ilişkin bilgi aktarabilecek kaynakları belirleyin. Günümüzde çocukları ile seyahate çıkmak isteyen ebeveynlerin plan yapmasını kolaylaştıracak sayısız öneri, turizm sektörü tarafından hazırlanmakta. Bu noktada şanslı olduğunuzu bilmenizde fayda var. Aile ve çocuklarına yönelik hizmet seçenekleri sunan firmalara odaklanın. Ve sizin için hazırladıkları seçeneklere bir göz atın.

Elbette ki sorun sadece seçim yapmak değil, asıl sorun onca seçenek arasından sizin için doğru olanı bulmak. Bütçe ve zaman anlamında altından kalkabileceğiniz, paranızın katili olmayacak bir yaz tatili planlaması yapmak için aşağıdaki soruların yanıtına ihtiyacınız olacak;

  • Sizi mutlu eden ve dinlenebileceğiniz alanlar neresi?
  • Bu alanlar çocuklarınız için gerekli donanıma sahip mi?
  • Ailenizin; güçlü ve zayıf olduğu yönler nelerdir?
  • Tüm aile bireylerinizin hayal ve gerçekleri birbiri ile uyumlu mu?
  • Seçeceğiniz otel ihtiyaçlarınıza cevap veriyor mu?

Bu soruların yanıtını bulmak tatil sürecinde karşılaşabileceğiniz sorunların azaltılması için önem taşır.

Ailecek tatil planlarken mutlaka yapmanız gereken bir diğer liste de gerçek bir tatil bütçesidir. Bütçeyi oluştururken planda olmayan harcamaları da detaylandırmakta ve taslak bütçeye ek olarak belirtmekte fayda var. Aksi durumda gerçekçilikten uzak bir bütçe, sizi daha sonraki yıllarda tatil düşüncesinden soğutmaya yeterde artar. Bütçe oluşturmak sadece ne kadar harcayacağınızı tespit etmek için değil ne kadar harcayabileceğinizi görmek için de önemlidir. Unutmayın her tatil de beklenmedik pek çok masraf sizleri beklemektedir.

Tek çocuklu ailelerin işi, çok çocuklu olanlara göre tatil noktasında çok daha kolaydır. Ama birden fazla çocuk söz konusuysa üstelik farklı yaş grupları da mevzu bahis ise o zaman tatil organizasyonunda “çoktan seçmeli” alternatiflere göz atmakta fayda var. Tüm çocukların yaş gruplarına uygun bir tatil seçimi yapmak, çocuklarınızın kendilerini takımın bir parçası olarak görmelerini ve dışlanmış hissetmemelerini sağlar. Bu arada sadece çocuklarınıza odaklanmamalı aynı zamanda kendi ihtiyaçlarınızı da belirlemelisiniz.

Unutmayın bu tatili en çok hak eden, tüm yıl bu tatil için çalışan sizlersiniz!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları – Aralık, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir