Tatilde Çocukların Karşılaştığı 5 Sağlık Problemi

Aile ile birlikte yapılan seyahatin yerini hiçbir şey tutamaz. Birlikte etkin zaman geçirmek, pek çok paylaşım yaşamak için en ideal zaman dilimidir tatil… Ancak tatillerde bir takım tehditlerle karşı karşıyadır. Örneğin; seyahat esnasında aile bireylerinden birinin hastalanması en sık karşılaşılan ve can sıkıcı bir sorundur. Hele söz konusu çocuklarla seyahat ise bu durumun daha sık başınıza gelebileceğini aklınızın bir köşesinde tutmanızda fayda var. Zira çocuklar; sıcak, soğuk, rüzgar ve güneşe büyüklere oranla çok daha duyarlıdırlar.

Tatilde Çocukların En Sık Karşılaştıkları 5 Hastalık

  1. Güneş Çarpması: Çocuk ve bebeklerin ciltleri yetişkinlere oranla UV ışınlarına karşı hassastır. Bu nedenle saat 11.00 ile 16.00 arası çocukların güneşe çıkarılmaması önerilir. 3 yaşın altındaki çocuklar ise deniz kenarına mutlaka uygun bir koruyucu ve iyi bir gölge sağlayıcı şemsiye ya da benzeri ekipmanlarla götürülmelidirler. Çocuklarla tatilde çocuğunuzun güneş altında geçireceği zamana uygun hareket etmeye dikkat etmeli ve çocuğun bedeninin t-shirt, şapka ve benzeri giysilerle iyice korunduğundan emin olmalısınız. Özellikle çocuk daha önceden güneş ile fazla temas ettirilmemiş ise güneş gözlüğü kullanmak ve şapka takmasını sağlamak iyi birer koruyucu önlem olacaktır. En az 30 koruma faktörlü güneş kremi kullanmak da çocuğunuzu istenmeyen hastalıklara karşı korumak için gereklidir. Eğer zamanınızın büyük bir bölümünü deniz kenarında geçirecekseniz, sudan koruma özelliğine sahip bir güneş kremi seçilmeli ve her iki saatte bir çocuğunuza bu kremi uygulamaya dikkat edilmelidir. Eğer çocuk denizde oyunlar oynuyor ise o zaman bu süreyi daha aza indirgeyerek çocuğunuzu koruma altına alabilirsiniz. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu, güneş altında çocuğun yeteri kadar sıvı almasını sağlamaktır. Sık sık su içirin.
  2. İshal: Çocuklarla tatilde unutulmaması gerekir ki çocukların dayanıklılık noktaları hassastır ve ishal gibi diyare vakalarına yakalanmaları an meselesidir. Aşırı sıcak ve alışılageldik beslenme programı dışında yenilen yemekler, çocukların ishale yakalanmasını kolaylaştıran etkenlerdir. İshal ile karşılaşıldığında çocuğun sıvı tüketimini arttırmaya dikkat etmelisiniz.
  3. Böcek Sokmaları: Böcek ısırmaları çocuklarla tatilde, çocukların oldukça sık karşılaştıkları bir problemdir. Böcek tarafından ısırılan ya da sokulan çocuk, kaşıntının yoğun olduğu bölgesi fazlaca kaşıyarak derinin soyulmasına dolayısıyla da mikrop kapmasına neden olabiliyor. Böcek ısırması gibi vakaların tatilinizi kabusa dönüştürmemesi için ısırılan bölgenin önce su ile sonra anti-septik bir ilaç ile temizlenmesi ve bant ile kapatılması önemlidir. Eğer çocuk, yaban arısı tarafından sokulmuş ise iğnenin en kısa zamanda çıkarılması gereklidir. Ardından bölgenin zentinyağı ya da limon suyu ile ovulması, sokulan alanın şişmesini ve daha kötü bir hale gelmesini önlemeye yardımcıdır. Eğer çocuğunuzun hangi böcek tarafından ısırıldığını bilmiyorsanız o zaman en yakın sağlık ocağına müracat etmeniz gerekir. Eğer çocuğunuz, böcek ısırmasının ardından kendini güçsüz hissediyor, halsizlik, baş dönmesi, mide bulanması ya da kusma gibi belirtiler sergiliyor ise bu alerjik bir reaksiyon olabilir ve vakit kaybetmeden hastaneye gidilmelidir.
  4. Kulak Enfeksiyonları: Özellikle 6 yaş altı çocuklar, kulak enfeksiyonlarına karşı duyarlıdırlar. Sürekli denize girmek ve su ile haşır neşir olmak tatillerde çocukların kulak enfeksiyonu yaşamasına neden olabiliyor. Ayrıca denizin içinde olabilen bakteri, mantar ve kolibasili gibi maddeler de kulak intihabının daha sık ve yoğun görülmesine neden olabilmekte. Bu riske karşı, çocuğun deniz ile ilişkisi gözlemlenmeli, olası ateş yükselmesi, kusma, baş dönmesi gibi sorunların altında kulak enfeksiyonunun olup olmadığı araştırılmalıdır.
  5. Kene Isırması: Kene tarafından ısırılmak hemen herkes için tehlikeli bir durumdur. Genellikle ormanlık ve kırsal alanlarda rastlanan bu durumdan sakınmak için; uygun uzunlukta pantolon giyilmesi (paçaları ipli modeller çok daha uygundur), ayakların çıplak olmaması mümkün ise çorap ve spor ayakkabı giyilmesi ve bedenin üst bölümünün de korunaklı bir biçimde giyinilmiş olması önemlidir. Ayrıca şapka da takılmalıdır. Kene vakalarının büyük çoğunluğunda gözlemlenmiştir ki keneler genellikle kafa, ense, boyun ve kol bölgelerine yapışmaktadırlar. Bu nedenle çocukların özellikle bu bölgelerinin korunduğundan emin olmalısınız. Çocuğunuzun üzerinde kene bulursanız bunun 24 saat içinde çıkarılmasını sağlamalısınız. Doğru olan keneyi kendi kendinize çıkarmamaktır, en yakın sağlık ocağına giderek kenenin, konunun uzmanlarınca çıkarılmasını sağlamak ve gerekli medikal yardımı almaktır.

NOT: Tatile çıkmadan önce buradaki harita üzerinden gideceğiniz yere yakın otelleri araştırabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları – Aralık, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir