Çocuklarla Kamp Tatili: Çocuklarla Kamp Yapmanın Püf Noktaları

Her yaş grubundan çocuğun adını duyduğu anda sevinç nidaları ile karşıladığı bir tatil biçimidir kamp… Kamp yapmak demek özgürlük demektir, keşif demektir, macera demektir… İster kısa süreli ister uzun süreli olsun ailecek çıkılacak bir kamp tatili çocuklarınızın gelişimi üzerinde olumlu etkiler bırakırken yetişkinlere de farklı bir deneyim yaşatır. Peki, çocuklarla kamp seyahati nasıl yapılır?..

 

Her yaş grubundan çocuğun adını duyduğu anda sevinç nidaları ile karşıladığı bir tatil biçimidir kamp… Kamp yapmak demek özgürlük demektir, keşif demektir, macera demektir… İster kısa süreli ister uzun süreli olsun ailecek çıkılacak bir kamp tatili çocuklarınızın gelişimi üzerinde olumlu etkiler bırakırken yetişkinlere de farklı bir deneyim yaşatır. Peki, çocuklarla kamp seyahati nasıl yapılır?

 

Kamp yapmak çocukları her çeşit yolculuğa karşı uyumlu bireyler olma yolunda hazırlar. Çocuk, kamp seyahatiyle birlikte kısa sürede vakit geçirmeyi öğrenirken doğal güzelliklere karşı da farkındalık geliştirir. Güçlü ve dayanıklı bireyler olarak gelişmek yolunda en önemli adımdır kamp.

 

Kamp, temel konfor arayışlarına veda ederek doğal hayatın içinde yaşamanın öğrenilmesi olarak da tanımlanabilir. İçinde bulunduğunuz ortam ne kadar güzel olursa olsun açık araziye çadır kurmak demek temel ihtiyaçlarınızı karşılamak için kendi başınızın çaresine bakmanız demektir. Bu nedenle daha önceki makalelerimde belirttiğim gibi ailenizi bu konulara karşı bilgilendirin ve böylesi bir tatil anlayışını benimsemekte zorlanacaklarını düşünüyorsanız yola en başında çıkmaktan vazgeçmelisiniz. Zira tuvalet, duş gibi günlük ihtiyaçlarınızı dahi doğanın içinde çözümlemek zorunda kalmak herkesin kolay adapte olabileceği bir süreç değildir. Türkiye’de kamp turizmi geçmişi olan bir tatil anlayışı olduğundan gelişmiş kampinglerle hareket etmek size sorunsuz bir kamp seyahati sunacaktır. Açık arazilerde tek başınıza macera aramak yerine öncelikle kamping seçeneklerini değerlendirmenizde yarar var.

 

Kampingler; ziyaretçilerine duş, tuvalet, bulaşık yıkamak için tanımlanmış lavabolar, özel ve önemli eşyalarınız için emanet dolapları, market ve eğlence sunmak yönünde tasarlanmışlardır. Ayrıca çadırınız yoksa da dert etmeyin bu noktada hazır çadır bulunan kampingler de ülkemiz topraklarında mevcut. Hatta aradığınız konforu bu hazır çadırlarda bulmanız da mümkündür diyebilirim. Tam donanımlı çadırlar sunan lüks kampinglerde kiralana bilen çoğu aile çadırında, birbirinden fermuarlı kapılarla ayrılan odalar bile mevcuttur. Şeffaf pencere panelleri, verandası hatta bazılarının ayrıca konumlandırılmış çadır tuvaletleri bile vardır. Elbette klasik kamp tadını yaşamak için bu kadar konfor biraz fazla oluyor ama yine de tercih size kalmış.

Kampingler de özel alan ne yazık ki sınırlıdır hatta yoktur. Bunun yanı sıra sosyalleşmek adına uygun bölgelerdir. Macera dolu bir kamp hayatı yaşamazsınız belki ama çocuklarınıza akran çocukları bulunan pek çok aile ile tanışabilme şansınız olur. Bu da sıkıntısız bir tatil süreci yaşamanız ve kamp hayatına adapte olmak için iyi bir fırsattır. Ayrıca kamping alanlarında genellikle ailelere yönelik çocuk aktiviteleri, bebek bakımı, kiralık bebek malzemeleri gibi hizmetler ve gürültü-hız sınırlamaları bulunur.

 

Kamping Alanı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Kamping alanı seçerken fiyat sizin için tek kriter olmamalıdır. Bu nedenle kapsamlı bri araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Bir alana rezervasyonunuzu yaptırmadan evvel farklı tesisler hakkında da bilgi almayı ihmal etmeyin. Kamping alanı seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli faktör size sunduğu olanaklar olmalıdır. Unutmayın yolculuğa en değer verdiğiniz insanlarla çıkıyorsunuz seyahatinizin adı kamp dahi olsa zengin olanaklar tüm aile bireylerinizin keyif dolu vakit geçirmeleri için önemli bir detaydır.

 

Kamp seyahatinde yemekleri kendiniz yaparak oldukça büyük tasarruf elde edebilirsiniz. Ama önce kendinizi dürüst olmanız lazım bu sorumluluğu her gün almak istiyor musunuz? Bazı kampingler bu noktada da imdadınıza yetişen seçeneklere sahiptir. Ayrıca kamp alanının en yakın yerleşim birimine ve plaja olan uzaklığını, düzenli otobüs seferi olup olmadığını da kontrol edin.

 

Hatırlatmakta fayda var, kamp ne kadar popüler ve konforluysa o denli de kalabalık olacaktır. Ülkemizde özellikle güney kesimindeki kamplar popülerliğinden nasibini alarak kalabalık bir zümreyi ağırlarlar…

 

Özetle;

  • Kamp alanının sunduğu olanakları araştırmadan rezervasyon yapmayın.
  • Yemek ve diğer ihtiyaçlarınız için alternatif geliştirmeden yola çıkmayın
  • Kamp alanının aktivite alanlarına olan uzaklığını ve ulaşım biçimlerini araştırın.
  • Popüler adreslerin kalabalık olacağının bilincinde olarak mutlaka önceden yer ayırtın.

Konaklama için indirim kuponu bulabileceğiniz tikokupon.com sitesinde aynı zamanda tatil sepeti için tatil sepeti hediye çeki sayfası bulunuyor. Tatil Sepeti’nde otel araması yapabilir ve indirim fırsatlarından yararlanıp online rezervasyon yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları – Ekim, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.