Çocuk Sahibi Olmak İçin En Doğru Zamanın Tespiti

Eskiden evliliğin ilk 5 yılının çiftlerin birbirine adamasının gerekliliğinden bahsedilirdi. Bu sürenin belirlenişindeki en önemli değer aşkın, beyin üzerinde yarattığı hormonsal etki ile yanılsama yaratabileceği ve bu yanılmasının ömrünün üç yıl olduğu söylemine dayanırdı. Yani yazar “Aşkın Ömrü Üç Yıldır” isimli kitabı boşu boşuna yazmamıştır… Bu etkinin geçmesi yani kısaca takkenin düşmesi ile görünenin kel mi yoksa başka bir şey mi olduğunun anlaşılması anlamına geliyordu.

Evlilikte 5. yıl kritik yıl olarak tanımlanır. Aşk sarhoşluğunun geçişi ve yerini daha gerçek duygulara bırakması ile asıl sınav verilir. Bu nedenden ötürüdür ki evlenir evlenmez çocuk sahibi olmak ya da ilk birkaç sene içinde ebeveyn olmaya hazırlanmak sağlıklı bir evlilik kurgulanması açısından sakıncalı kabul edilirdi.

Çocuk kararı alınmadan evvel çiftlerin birbirini tanıması ve evlilik sorumluluğu içinde devam edip etmeyeceğine karar vermeleri önemlidir. Konuyla ilgili uzmanlar şimdilerde farklı bir açıdan evliliğin üç yılının tamamlanmadan çocuk planlamasının yapılmamasına dikkat çekiyor. Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED), geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasında “Tam olarak kadın olmadan anne olmamak için en az 3 yıl çocuk yapmayın” dedi.

Evlilik müessesi çok bilinmeyenli denklem gibidir. İki farklı karakterin, iki farklı yaşam alışkanlığına sahip kişinin bir hane içinde kurmaya çalıştıkları birlikteliğinin yanı sıra yeni olarak hayatlarına dahil olan düzenli cinsel yaşam ve bu yaşamın algılanma süreci vardır. Kısaca yeniliklerin adaptasyonu, keşfi ve doyumu söz konusudur. Türk toplumunun genel ahlak yapısı gereğince cinselliğin özellikle kadın için bir tabu olması ve evlilikle birlikte keşfi bu sürecin kadını kadın yapacak deneyimlerin kazanılması açısından uzmanlarca en az 3 yıl olması gerekliliğinin altı çiziliyor.

Evlilik ile birlikte yeni hayat kurgusu içindeki çift aynı zamanda toplumun “haydi çocuk” baskısına direnirken nasıl, 3 yıl kendimi keşfediyorum savunması arkasına sığınacağını çok merak ediyorum doğrusu. Ancak bilinen bir gerçek var ise o da kadınlığını keşfetmeden anne olan kadınların mutsuz ve tatminsiz bir ömür geçirmekte olduğudur.

Evliliğin en önemli ve birleştirici parçalarından biri olan cinsel yaşamı tam anlamı ile öğrenmeden, çift olarak birbirine karşı yeterli sınavı vermeden siz siz olun çocuk yapmayın…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anne, Bebek ve Çocuk Mağazaları Alışveriş Kuponları – Aralık, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir