Çocuklarda Uyku: Çocuğun Uyku Saatinin Ayarlanması

Aslında uykusu olan ve uyumak isteyen bir çocuk, istediği kadar uyumalı ve anneler çocuğun uyumasına izin vermelidir. Çünkü çocuk kendi vücudunun sesini dinleyerek uyuma ihtiyacı hisseder.

Fakat kimi zaman da çocuklar özellikle 2 yaşlarından itibaren uykuları olduğu halde uyumak istemezler ve vakitlerinin çoğunu uyanık geçirmeyi tercih ederler. Bunu uyku ihtiyaçları olduğu halde yaparlar. Hatta bazı çocuklar sık sık yataklarından kalkıp anne ve babasının yanına gelir ve onlarla vakit geçirir.

Bunun çeşitli nedenleri vardır. Çocuğun yalnız kalmakla ilgili korkuları olabilir. Gece karanlıktan korkusu, kötü rüya görme korkusu, uykuda altına yapma korkusu gibi korkuları olabilir. Ayrıca kendinden büyük kardeşi veya küçük kardeşi varsa onları kıskanıyor olabilir ve onların anne ve babasıyla yalnız kalmasını istemiyor olabilir.

Kimi çocuklar geç saatlere kadar çizgi film seyretmeyi tercih edebilir. Anne ve babasıyla oyun oynamak ve onlarla vakit geçirmek istiyor olabilir. Tabi çocuktaki bu uyku sorunu yani yeterince uyumama çocuğun gelişimi açısından da sorun doğurur. Ayrıca yeterince uyumayan çocuk gün içinde yorgun olur, kendini sersem hisseder. Sık sık huysuzlanır.

Çocuğunuz Ne Kadar Uyumalı?

Genelde annelerin yaptıkları hatalardan birisi şudur. Akşam belli bir saatte uyumayan çocuğunun uykusunun olmadığını düşünüp, çocuğun anne ve babasıyla geç saatlere kadar vakit geçirmesine izin vermektedirler. Eğer çocuk gün içinde yeterince uyumamışsa akşam mutlaka uyku ihtiyacı vardır demektir. Fakat çocuklar bulundukları yaş itibariyle bunun farkında olmayabilirler. Bu noktada anne ve babaların dikkatli olması ve bilinçli davranması gerekir.

Tabi çocuğun büyümeye başlamasıyla birlikte düşünceleri de değişmektedir. Çocuklar çevresini keşfeden, öğrenmeye meraklı kişiler olarak vakitlerinin çocuğunu uykuda geçirmek istemezler. Oyun oynamak onlar için vazgeçilmezdir. Uyku yerine oyun oynamayı yeğlerler. Tüm bu nedenler çocukların özellikle uyku saatleri konusunda ve yeterince uyuma konusunda sorun çıkarmalarına vesile olur.

Çocuğun gün içinde ne kadar uyku uyuduğunu bilmek önemlidir. Örneğin 2 yaşlarındaki bir çocuğun günlük uyku ihtiyacı ortalama 12 saat civarındadır. 2 yaşlarından sonra çocukların uyku ihtiyaçları kademeli olarak azalsa da çocuğun büyümesi ve gelişimi için örneğin mümkünse öğlenleri 1-2 saat uyku uyumasına alıştırmak faydalı olur. Tabi her çocuğun uyku ihtiyacı ve düzeni farklılıklar gösterebilir. Fakat çocuğun yeterince uyuduğundan emin olmak gerekir.

Uyku konusunda ve uyku saatleri konusunda sorun çıkaran çocuklar için elbette ki bir takım önlemler alınabilir. Bunlardan birisi çocuğu asla uyuması konusunda zorlamamak ve uyumadığı için ona ceza vermemektir. Bu tür şeyler çocuğu uykudan soğutan davranışlardır.

Tabi çocuklar büyüdükçe uyku saatleri biraz daha geç olacaktır. Çünkü çocuğun uyku düzeni de değişim göstermektedir. Bu amaçla çocuğu çok erken bir saatte akşam uykusuna yatırmak sorun doğurabilir. Temel gösterge çocuğun uykusunun gelip gelmediğidir. Uykusu gelmeyen bir çocuğu da uyutmaya çalışmak beyhude bir davranıştır.

Çocuk akşam uyumadan önce çocuğu uzun sürecek aktivitelerden uzak tutmakta fayda vardır. Çünkü çocuk bu eğlenceli aktiviteleri bırakıp da uyumaya gitmeyi tercih etmeyecektir.

Çocuklara belli bir zamandan sonra uykunun faydalarını anlatmak, neden uyuması gerektiğini hatırlatmak ve bu konuda telkinlerde bulunmak fayda sağlayacaktır. Bu konuda sevdiği insanlardan örnek vermek, arkadaşlarından örnek vermek onun uyku uyuma konusunda daha olumlu olmasına yardımcı olur. Çocukta onlara öykünecek ve uyumak çocuk için çekici hale gelecektir.

Ayrıca gündüz uykusu çocukların gelişimi için faydalı olmakla birlikte çocuğu gündüz uzun süreler uyutmak çocuğun gece uykusu için sorun doğuracaktır. Bu sefer çocuk akşam uyku uyumak istemeyecek, geç saatlere kadar uyanık kalacak ve bu da onun uyku düzenini bozacaktır.

annelikbilinci.com sitesi hamile bayanlar, bebekli anneler ve tüm aileler için hazırlanmış bir anne ve bebek sitesidir. Bu sitede anne adaylarına ve annelere hamilelik öncesi, hamilelik ve sonrası, bebe bakımı, sağlığı, anne sağlığı, anne ve bebek beslenmesi ve daha bir çok konuda ayrıntılı bilgiler verilmektedir.

Sevgi ve Saygılarımla
Alpaslan Yılmaz
www.annelikbilinci.com Site Editörü

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anne, Bebek ve Çocuk Mağazaları Alışveriş Kuponları

 • 30 TL Hepsiburada İndirim Kodu

  Seçili kozmetik, kişisel bakım, süpermarket, anne, bebek ve oyuncak kategorilerinden yapılan 150 TL ve üzeri alışverişlerde 30 TL indirim sağlar - 30 TL Hepsiburada İndirim Kodu

 • % 7 İstanbul Akvaryum İndirim Kodu

  Alt limitsiz olarak online bilet alımında geçerli % 7 ek indirim sağlar - % 7 İstanbul Akvaryum İndirim Kodu

 • % 25 Philips İndirim Kampanyası

  Philips Trendyol kampanyası dahilinde epilatör, bebek ürünleri, kulaklık, ütü, TV ve elektrik süpürgelerine özel % 25 indirimi kaçırmayın! - % 25 Philips İndirim Kampanyası

 • 40 TL Trendyol Koç Ailem İndirimi

  200 TL ve üzeri alışverişte geçerli Koç Ailem kartına özel 40 TL indirim - 40 TL Trendyol Koç Ailem İndirimi

 • % 10 ebebek İndirimi

  ebebek online mağazada KDV indirimine özel ekstra %10 indirim - % 10 ebebek İndirimi

 • Koton 3 Al 2 Öde Kampanyası

  Tüm çocuk ürünlerinde geçerli 3 Al 2 Öde kampanyası başladı - Koton 3 Al 2 Öde Kampanyası

 • % 7 Vialand Kampanya Kodu

  İstanbul Tema Park (Vialand) online bilet alımında % 7 ek indirim sağlar - % 7 Vialand Kampanya Kodu

 • MentalUP Hepsiburada Kampanyası

  MentalUP İndirimlerini bu kampanya sayfasından takip edip aktivasyon kodunu kolayca alabilirsiniz - MentalUP Hepsiburada Kampanyası

 • 40 TL Toyzz Shop İndirim Kodu

  500 TL ve üzeri alışverişte geçerli sepette anında 40 TL indirim sağlar - 40 TL Toyzz Shop İndirim Kodu

 • 100 TL’ya 15 TL Toyzz Shop İndirim Kodu

  28-31 Aralık tarihleri arasında 100 TL ve üzeri indirimsiz ürün alışverişinde geçerli 15 TL indirim sağlar - 100 TL’ya 15 TL Toyzz Shop İndirim Kodu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir