NFC Uyumlu Cep Telefonları ile Mobil Alışveriş

Daha önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi NFC (Near Field Communication) yani “Yakın Saha İletişimi” teknolojisi temassız ödemelerin hayatımıza girmesini ifade ediyor. Mevcutta bunun iki işleyişi var; temassız kredi kartları ve mobil alışveriş imkanı sağlayan GSM/cep telefonları. “Temassız kredi kartlarını” bir önceki yazımızda işlediğimiz için bu yazımızda sizlere ikinci işleyişi anlatacağız…

Cep Telefonundan Alışveriş Yapmak

Daha önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi NFC (Near Field Communication) yani “Yakın Saha İletişimi” teknolojisi temassız ödemelerin hayatımıza girmesini ifade ediyor. Mevcutta bunun iki işleyişi var; temassız kredi kartları ve mobil alışveriş imkanı sağlayan GSM/cep telefonları. “Temassız kredi kartlarını” bir önceki yazımızda işlediğimiz için bu yazımızda sizlere ikinci işleyişi anlatacağız.

GSM Operatörleri Ne Yapıyor?

 

Avea-Garanti: Avea ve Garanti Bankası’nın Mayıs ayında yaptığı anlaşma sonucunda bir dizi pilot uygulama yapılmaya başlanmıştı. Bu uygulamaların ardından pek yakında Avea, Garanti Bankası tarafından kredi kartı hizmeti de sunan, üzerinde ödeme sistemi bulunan Avea SIM kartları üretecek ve böylelikle bu SIM kartlar düşük tutarlı alışverişlerde Garanti Bankası kredi kartlarıyla (Bonus Trink) yapılabilen işlemleri, kart teması ve şifre kullanımı gerektirmeden hızlı biçimde yapabilecek. Avea’nın resmi sitesinde yayınlanmış olan basın bültenine göre, yeni SIM kartlar abonelerin hali hazırda kullandıkları telefonları, NFC teknolojisine uyumlu hale getirecek ve hizmetten yararlanmak için NFC uyumlu cep telefonu alma gereksinimini de ortadan kaldıracak.

Turkcell-Akbank: Aynı şekilde Mayıs ayında Turkcell de NFC ile ödeme pazarına gireceğini açıklamıştı. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar “2012 yılında dünyada NFC ödeme hacminin 30 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. 2014 yılında da her 6 kişiden biri NFC uyumlu telefon kullanıyor olacak. 2012’de Türkiye’de cep telefonundan yaklaşık 500 milyon liralık ödeme yapılacak.” demişti. NFC teknolojisine geçişle ilgili olarak Turkcell, Akbank’la birlikte başlattığı projeyle bir süredir Turkcell hatlı, “mastercard PayPass” teknolojisine sahip telefonlar aracılığıyla, Akbank’ın “Axess PayPass” kredi kartıyla yapılan tüm işlemlerin yapılması hizmeti konusunda pilot uygulamalar yapıyor.

NFC Uyumlu Cep Telefonları Neler?

NFC teknolojisi, şu anda bazı Blackberry cihazlarda ve Apple’ın iPhone 3G ve 3GS modellerinde kullanılabiliyor. NFC ile temassız ödeme ve mobil cüzdan uygulamaları için 2001’den bu yana donanım ve yazılım üreten Vivotech, yakında Nokia, Samsung, HTC ve Android ile de işbirliği yapmayı planlıyor.

NFC’ye ve Mobil Ödemeye Olan İlgi

Payments CM’nin 2009’daki araştırmasına göre, mobil ödemelere en çok 18-30 yaş arası genç kesim ılımlı bakarken, en az ilgiyi 65 yaş üstü kesim gösteriyor.

 

Aynı araştırmaya göre, kendilerine “Mobil ödemeler hızlı, güvenli ve konforlu ise tüm tüketicilerin standart ödeme aracı cep telefonu haline gelir” önermesi sunulan katılımcılardan bu önermeye;

“kesinlikle katılıyorum” ve “katılıyorum” diyenlerin toplam oranı yaklaşık olarak %50, “ne katılıyorum ne de katılmıyorum” diyenlerin oranı yaklaşık olarak %25, bu görüşe katılmayanların toplam oranı da yine %25 civarlarında görünüyor.

 

Özcan Erman Yüksel

www.hurriyetkiyasla.com

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online AVM ve Teknoloji Mağazaları Alışveriş Kuponları – Ekim, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir