Çay Demlemenin ve Çay Saklamanın Püf Noktası

Sabah kahvaltılarının, gün ortası molalarının, toplantıların vazgeçilmezlerindendir çay… Tiryakileri bilirler iyi çay yapmak özen ister bu nedenle de önüne gelinen yerde çay içilmez… Çay demlemenin de püf noktası mı olurmuş demeyin. Kokusundan rengine keyifle yudumlanacak çay demlemenin de kendine has uzmanlığı var…

Çay Nasıl Saklanmalı?

Çayın satın alındıktan sonra iyi muhafaza edilmesi gerekir. Zira sık tüketilen ancak çabuk tükenmeyen çayınızı geçen zamanın farklı hava koşullarına emanet etmek istemezsiniz. Çayı serin ve kuru; nem ve harici kokulardan etkilenmeyecek şekilde muhafaza etmeniz gereklidir. Çay, kokuları çok çabuk emme özelliğine sahiptir. Bu yüzden saklama koşullarındaki uyarılarımıza kulak vermenizde yarar var. Çayın en büyük düşmanı; ışık, ısı, güçlü kokular ve nemdir. Eğer her defasında kaliteli çay içmek istiyorsanız o zaman size tavsiyem, sık sık ancak az miktarda çay satın almanız.

İyi Çay Nasıl Demlenir?

İlk kural kireçsiz su seçimi… Mümkünse porselen bir demlik daha iyi sonuç verecektir. Gelelim ölçülere: her bir bardak için bir çay kaşığı çay koymalısınız. Demliğe çayı koyduktan sonra ılık suyla yıkayın. Bir diğer sık yapılan hata demliğe çaydanlıkta kaynamakta olan suyun konulması… Demliğiniz için suyu ayrı kaynatın ve kaynamakta olan çaydanlığın ateşini kısarak demliği üzerine yerleştirin. 10-15 dakika demleme süresi için idealdir. Çayı sürekli kaynatmak hem tadını bozar hem de yarardan çok zarar getirir. Bu nedenle demlediğiniz çayı yarım saat içinde tüketin ve daha fazlasını arzu ediyorsanız tekrar demleyin.

Hazırladığınız çayın bulanıklaşmasını önlemek için oda sıcaklığında muhafaza edin ve eğer hala bulanıklaşıyorsa üzerine biraz sıcak su ekleyin.

Kafeinsiz Çay Elde Etmek

Düşük kafeinli bir fincan çay için: çayı yukarıda anlattığım gibi hazırlayın. Çayın yapraklarını çaydanlığın içinde bırakarak suyunu süzün. Ve demli yaprakları yeniden demleyin. Kafeini yüzde 90 oranında az bir çay elde etmiş olacaksınız.

Hayatı kolaylaştıran elektrikli çay makineleri günümüzde tiryakilerin ve kalabalık ortamların vazgeçilmezleri arasında. Pratik ve kolay kullanımlı olan bu makinelerin iyi çay yapmak için pek çok özellikleri bulunuyor. Bu konuya ilgi duyanlar elektrikli çay makinesi tavsiye yazısına göz atabilirler.

Afiyet Olsun…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Market, Organik Gıda ve Yemek Sipariş Siteleri İndirim Kuponları – Ekim, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.