obilir > Konular > Sağlık > Aile Sağlığı > Çarpık Diş Devri Bitiyor

Çarpık Diş Devri Bitiyor

Geçmiş yıllarda özellikle gençler ve çocuklar diş telinin o çirkin görüntüsü nedeniyle neler çekmedi ki. Yeri geldi konuşma gereği duydukları anda sustular, yeri geldi gülüşlerini sakladılar.Haksız değildiler, üstelik öyle üçbeş gün gibi kısa sürede değil, en az iki yıla yakın bu işkenceyi çektiler…

Geçmiş yıllarda özellikle gençler ve çocuklar diş telinin o çirkin görüntüsü nedeniyle neler çekmedi ki. Yeri geldi konuşma gereği duydukları anda sustular, yeri geldi gülüşlerini sakladılar.Haksız değildiler, üstelik öyle üçbeş gün gibi kısa sürede değil, en az iki yıla yakın bu işkenceyi çektiler.

 

Geçtiğimiz yıl yeni uygulamaya giren lingual ortodonti tedavi ile artıkhem gülüşlerini saklamıyorlar hem de istedikleri gibi konuşabiliyorlar. Diğer yandan süre olarak da avantaj var; lingual ortodonti tedaviile hemen hemen yarı yarıya düşen tedavi süreci hastaları bekliyor.

 

Lingual tedavide dişlerin arka kısmına diş tellerinin yapıştırılması yakından bakılsa bile fark edilmeyecek kadar kişiye rahatlık veriyor. Ekonomik olarak da hasta lehine olan bu yeni uygulamaorta yaşkişilerde de artık tercih ediliyor. 2014 Yılı verilerine göre orta yaş erkeklerde bu tedaviye talep yüzde kırk artış gösterdi. Yıllarca tedavinin uzun süreli olmasından ve kötü görünümden dolayı çekimser davrananlar, artık kendi istekleri ile tedaviyi tercih ediyor.

 

Tedavi süresince bakımıda kolay olan bu uygulamada yalnızcailk iki hafta dilde tahrişlik görülüyor. İkinci haftadan sonra dilinde eski refleksini diş tellerine alışarak kazanmasının ardından normal bakım süreci devam ettiğigibieski yemek alışkanlığı da aynen devam edebiliyor.

 

Lingual ortodontik tedavi ile sağlıklı dişlerin yanı sıra artık daha sağlıklı diş etlerine sahip olunması söz konusu iken, çarpık dişlerin neden olduğu çene kemiği bozukluğuna da elveda diyebilirsiniz. Bilimsel olarak kanıtlanmışolan çene kemiği yapısının bozulması, konuşma kabiliyetinin kaybolmasına kadar giden bir süreci deberaberinde getiriyor. Dolayısıyla kişideolumsuz psikolojik etki de yaratn bu durumun önüne geçmek ise ortodontik tedaviile mümkün. Erken tanı ve erken teşhisin önemli olduğunu vurgulayan diş hekimi doktorlarının uyarılarını dikkate almaya değer.

 

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Sağlıklı dişin çürüme veya darbe sonucu kaybolması ilerleyen dönemlerde diğer dişlerin kayıp dişin olduğu bölgeye baskı yapmasına neden oluyor. Zamanla çene kemiğine de zarar vermeye başlayan bu boşluk diğer yandan çarpık dişler oluşmasına neden oluyor. Çarpık dişler ve kayıp diş ilerleyen dönemlerde konuşma kabiliyetinde aksaklık da yaratıyor. Ortodontik tedavi bu gidişatın önüne geçmek ve kişinin ağız sağlığını koruma ve kazanma için önemli bir işlev gerçekleştiriyor.Ortodonti tedavi hakkında daha kapsamlı bilgi için http://www.istanbuldishastanesi.org/istanbul-dis-hastanesi.htm adresinden detayları öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir