Can Dostlara Sahip Çıkalım

Bu dünyanın yalnız bize ait olmadığı bilinci içinde yaşamaya çalışmak çevremize her zaman duyarlı olmak insanlık onuru bakımından çok aşırı öneme sahiptir. Bilinçli bir şekilde güne başlamak ve gün içinde bu bilinç içinde hareket etme gayretinde bulunmak, akşam olduğu zaman başını yastığa gönül rahatlığı içinde koymakla taçlanır. Her Canlı muhakkak sevmeye sevilmeye muhtaçtır. Etrafımızda bulunan ne varsa hep sevelim sevindirelim.

Bu Dünya üzerinde sadece insanların yaşamadığı, her türlü canlı ve cansız varlığın yaşadığı çok açık bir gerçektir. Bu gerçeği tüm iliklerimizde hissetmek ve her insana muhakkak aşılama çabası içinde olmak su götürmez bir durumdur. Bu dünya hiç kimsenin tekelinde olmayıp, her bir zerresinde yaşamaya çalışan canlı ve cansız hangi üyesi varsa, hepsinin ortak malı olarak kullanılır.   Aslanı, Kaplanı, Maymunu, Çıtası, Kobrası, Yılanı, Timsahı, Fili, Devesi, Koyunu, Keçisi, İneği, Eşeği, Köpeği, Kedisi, Tavuğu, Kuşları ile hepsinin ortak yaşam merkezi olarak kabul edilir. Ormanda yaşayanla Suda yaşamaya çalışanlar arasında kesinlikle hiç ama hiç bir fark yoktur. Bu ortak alanda yaşamaya çalışan her türlü paydaşa aynı derecede değer ve kıymet vermek en acil zorunluluktur.

Her insanın nasıl yaşam hakkı varsa, yaşamdaki, yanımızdaki, sağımızdaki, solumuzdaki velhasılı her yanımızdaki ne varsa kim varsa hepsi ile ortak bir bilinç içerisinde kimseyi incitmeden kırmadan, usandırmadan, yıldırmadan, üzmeden, küstürmeden, acıtmadan, incitmeden sevgi ile yaklaşmalıdır. Şu müthiş sözü de hiç bir zaman aklımızdan fikrimizden çıkarmadan yaşamaya çalışmalıdır. Kendine yapılmasını istemediğini ne olursa olsun başka hiç bir kimseye yapmamalı, herkesi kendin gibi görüp, empati ve sempati yapmayı her zaman çok iyi derecede bilmelidir. Saygı göster ki saygı göresin,  sev ki sevilesin felsefesi ile hareket etmeye çalışmalı, her paydaşın hakkına hukukuna tam ve eksiksiz olarak saygı göstermelidir.

Hayatta  hangi şart altında olursa olsun birlikte yaşama duygu ve hevesini hiç bir zaman yitirmeden çalışmaya gayret etmeli, kendini bu konu üzerine daha da çok geliştirmelidir.  Sağlık ve güzellik içinde yaşama dört elle sarılırken kendinden başkalarını da düşünmek, onların dert ve sıkıntılarına çareler aramak veya bulmak her zaman takdire şayan bir hareket olarak görülecektir.  Eğer bir insan; açı, susuzu, fakiri, garibi, düşkünü, zayıfı her daim düşünürse; bilinmelidir ki onu da bir gün düşünen birileri muhakkak var olacaktır. Çünkü dünya; etki tepki üzerine hareketle ayakta durmakta olup, etki olmazsa hiç bir zaman bir tepki ile karşılaşılamaz. Büyüklerin de dediği gibi nerede hareket orada bereket her zaman daim olacaktır. Bu durumun daha da güzel bir hale dönüşmesi için elimizden gelebilecek tüm pozisyonları göz önüne almak gerekecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kedi, Köpek Maması ve PetShop Alışveriş Kuponları – Haziran, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.