Cam Nasıl Temizlenir? Cam Temizliğinin Püf Noktaları

Camlar evlerimizin gözleri gibidir. Nasıl ki kendi gözlerimize itina ile bakıyorsak evlerimizin gözleri camların da bakımını ve temizliğini itina ile sağlamalıyız. Camların temiz olması, bakımının yapılması, doğru şekilde temizlenmesi önemlidir. Kirli ve bulanık camlar, gün ışığından yeteri oranda faydalanmamamıza neden olacağı kadar estetik açıdan da olumsuzluk yaratır.

Camların ne kadar sıklıkla temizlenmesi gerektiği evinizin konumuna bağlıdır. Eğer eviniz işlek bir cadde üzerinde ise çok daha çabuk kirlenecektir. Toz, toprak, egzoz, hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde camların daha sık temizlenmesi gerekir. Olumsuz hava ve çevre koşullarının olmadığı alanlarda konumlanmış evlerin ise cam temizliklerini ayda bir gerçekleştirmek yeterlidir. Peki, camlar nasıl temizlenmelidir? Camları temizlemeye nereden başlamalıyız?

Camların – Çerçevelerin Temizlenmesi ve Bakımı:

Camları temizlemeye öncelikle çerçevelerinden başlanmalıdır. Ahşap çerçevelerin, ahşap bakımını destekleyen ürünlerle silinip, hijyenik hale getirilmesi idealdir. Ahşap çerçeveler en az yılda bir kere elden geçirilmeli, zımpara, cila gibi işlemler ihmal edilmemelidir. Aksi halde ev içinde ısı kaybı, pencerelerden su sızıntısı gibi sorunların yaşanması kaçınılmazdır. PVC bazlı, pimapen de denilen pencerelerin temizliği ise yine bu malzeme ile uyumlu deterjanlarla sağlanabilir. Camların temizliğine pencerelerden başlanması, cam temizliğinin sağlanmaya çalışıldığı durumda istenilmeyen sonuçlar yaşanmaması için önemlidir. Çoğu zaman sıklıkla tekrarlanan bu yanlış, temizlenen camların ikince kez silinmesine neden olacaktır.

Camların Silinmesi:

Camların silinmesine çerçevelerden sonra başlanılmalıdır ki çerçevelerin kiri cama bulaşmasın. Camlar silinirken, cam bezi tercih edilmesi önemlidir. Şehir suyu genelde kireçli olduğu için eğer iyi su kullanamıyorsak, cam silmek için özel hazırlanmış deterjanlardan faydalanılmalıdır. Eğer iyi su (içme suyu) kullanma şansımız var ise bu suyun içine birkaç damla elma sirkesi damlatmak camlarınızın parlak ve lekesiz temizlenmesine yardımcı olacaktır. Camları kurulamak için hav bırakmayacak bir bez tercih edilmelidir. Bazı kişiler kurulama için gazete de tercih etmektedirler. Gazete pencerenizin pürüzsüz kurulanmasını sağlar ancak hijyen açısından pek de tercih edilmemelidir. Gazetenin mürekkebi hem ellerinizi boyar hem de camlarınızın çerçevesi açık renk ise istenilmeyen sonuçlara neden olabilir. Bunun yerine kağıt havlu tercih etmek çok daha iyi sonuç verecektir.

Güvenlik Önemlidir:

Cam temizliğinde öncelikle güvenlik dikkate alınmalıdır. Eğer yüksek katlı apartmanlarda oturuyorsanız, camları silmek için merdivene ihtiyacınız varsa, kısacası ekstra güvenlik gerektiren durumlarda, kullandığınız donanımın sağlam olmasına dikkat etmelisiniz. Pencerenin pervazlarının sağlamlığını kontrol edin ve ıslak zeminler yaratmamaya özen gösterin. Eğer riskiniz büyük deneyiminiz az ise bu noktada profesyonel destek almak çok daha iyi bir çözüm olacaktır. Unutmayın can güvenliği önce gelir…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ev veya Ofis için Mobilya ve Dekorasyon Mağazaları Alışveriş Kuponları – Şubat, 2024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.