Böbrek Taşı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Doğal Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek Taşı Belirtileri

Sabah her zaman ki gibi işinize geldiniz ve masaya oturdunuz, çayınızı içmek üzereyken aniden belinizden kasıklarınıza yayılan bıçak batar gibi şiddetli ağrı başlıyor derken bulantı, kusma ve öyle bir ağrı ki bunu ömür boyu unutmayacaksınız işte bu böbrek taşı sancısı… Ve bu sancıyı insanoğlu var olduğundan beri çekiyor… Böbrek taşı bilinen en eski hastalıklardandır. Böbrek taşı 7000 yıl önce eski mısır yazıtlarında ve mumyalarda taş hastalıkları biliniyor ve tedavi edilmeye çalışılmıştır. Hipokrat bile yemininde mesane taşı çıkarmayacağına dair yemin eder. Üriner sistemin en çok görülen hastalıklarındandır. Toplumda %10’lara varan bir oranda görülür. Her yaşta görülebilir ama en çok 20-40 arasında ve erkeklerde kadınlara nazaran daha sık görülür…

Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek taşı kristallerden oluşmuş sert pirinç tanesinden böbreğin içini tamamen saracak kadar (yaklaşık 7cm) büyükleri arasında değişir. Genellikle 1-1,5 cm civarındadır yüzeyi pürtüklü ve düz sivri olabilir.

Böbrek Taşı Nedenleri?

Genellikle taşlar sesizdir böbrek içinde kalikslerde duran taşlar sessizdir böbrek pelvisinde ve üretere (idrar yoluna) taş düşerse idrar yolunu tıkadığından ani spazm, ağrı ve kanamaya neden olur. Tanı genelde radyolojik muayene ile konur (Röntgen, ultrasonografi) bazen bilgisayarlı tomografi de gerebilir…

Halen tam olarak oluş nedeni bilinmemektedir. Taşın oluşmasında idrarın süperstüre olup, kristalize olması, idrarda inhibitör (kristallerin bir araya geçmesini engelleyen) maddelerin (sitrat, pirofosfat..) miktarının az olması idrarda yoğunlaşan kristallerin birleşerek çökmesiyle taş oluşabilmektedir. Eskiden yenen  gıdaların (ıspanak, yoğurt, süt gibi) neden olduğu düşünülmekteydi ama bu gün bu görüş artık desteklenmemektedir sadece bağırsaktan kalsiyumun emiliminin artığı durumlarda (absorbtive hiperkalsiüri) diyetin önemi vardır bu da çok sık görülen bir durum değildir.

Böbrek TaşıTaşların en çok görüleni kalsiyum oksalattır %75. Bunun nedenleri oksalat içeren gıdaları (ıspanak, brokoli, çikolata, çay, kuruyemiş…) gibi besinlerin bol tüketilmesi D vitamini alımı, antiasit, diüretik ilaclar, paratiroid bezlerinin aşırı çalışması, bazı hastalıklar; sarkoidoz, chron,kistik böbrek hastalığı, ürüner enfeksiyonlar gibi hastalıklar neden olabilir. Kronik bağırsak hastalıklarında, ince bağırsak anastomzlarında kalsiyum oksalat ve fosfat taşları oluşur.

Ürik asit taşları; genellikle fazla protein içeren gıdaların yenmesiyle(et, süt, yumurta) bazı metabalik hastalıklar, gut, kemoterapi, diüretik ilaçlarının uzun kullanımı, D vitamininin fazla alımı, gibi durumlarda oluşur.

Sutrivit taşlar; üriner sistem enfeksiyonlarında oluşur. Bakteriler idrarda üreyi parçalayarak amonyum miktarını arttırırlar buna bağlı olarak taşlar oluşur. Kadınlarda daha çok görülür.

Sistin taşları; genetik bir hastalık olan sistin ürinde görülür. İdrarda sistin miktarı artmıştır.

Böbrek Taşı Kimlerde Görülür?

 • Ailesinde böbrek taşı olanlar
 • 20-40 yaş arsında olanlar
 • Devamlı ilaç alanlar (diüretik,antiasit,tiroid hormonu)
 • Tek böbreği olanlarda
 • Az su içenlerde, sıcak ortamda yaşayanlarda, az hareket ve bol proteinli kalorili, az lifli beslenenlerde
 • İleostomili hastalarda (örnegin Crohn’s hastalıgı)

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

bobrek-tasi-sancisiBöbrek taşlarının %90’nı 4mm’nin altındadır hafif ya da şiddetli ağrıyla veya hiç belirti vermeden de kendiliğinden düşebilir. Tedavi gerektiren taşlar bütün taş olguları içinde sadece % 10’dur. Bunların klinik şikayetlerle ortaya çıkabileceği gibi bir kısmı da tesadüfen muayene esnasında ortaya çıkar.

 • Şiddetli belden başlayıp kasıklara yayılan ağrı
 • Bulantı kusma
 • Karında gaz, şişkinlik
 • İdrarda kanama, sık idrar yapma isteği

Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek içindeki (kalisyel) taşlar genellikle sessizdir eğer büyük değilse klinik şikâyet vermiyorsa takip edilebilir. Tespit edilen taş eğer 4 mm küçükse genelde kendiliğinden düşer. Daha büyük taşlara müdahale gerekir:

 • Medikal tedavi analjezik antibiyotik verilebilir
 • ESWL (vücut dışından ses dalgalarıyla taşı kırma) Son derecede kolay ve konforlu tedavidir taşlar ses dalgalarıyla
 • Perkutan nefrolitotomi: Böbrek içinde  3 cm.’den büyük taşlarda uygulanır hastane de genel anestezi altında uygulanır. Ciltten küçük delikler açılarak böbreğe optik cihazlarla girilip taş kırılır ve deliklerden aspire edilerek çıkarılır.
 • Üreteroskopi ile taş çıkarılması: Üreteroskopi ince uzun metalden yapılmış (ortalama45-80 cm) optik bir cihazdır. İdrarın çıktığı yollardan tersine bu cihazla girilir mesaneden üreter içine girilerek taşlar küçükse basket kataterle kavranarak çıkarılır. Taş büyükse o zaman pnomotik,ultrasonik veya laser kullanılarak taş kırılır.
 • Açık cerrahi tedavi: Diğer tedavilerin mümkün olmadığı durumlarda (Taşın büyük olduğu durumlarda, ürüner enfeksiyona neden oluyorsa, böbrekte harabiyet ve kanamaya neden oluyorsa, idrar akımı tam olarak durduğu durumlarda) uygulanır.

Böbrek Taşı Oluşması Nasıl Önlenir?

Böbrek taşı olan bir hasta artık yaşamına bazı olmazsa olmaz kurallar girer. Bunlar;

 • Bol sıvı almak (günde en az 7-8 bardak)
 • Yılda en az iki defa muayene olmak (hiç bir şikayet olmasa bile)
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Yapılacak testlere göre en uygun diyeti yapmak, taşın cinsi ve kan ve idrar tahlillerinden sonra böbrek taşının neden olduğu anlaşılmaya çalışılır. Olguların %25-30’ında bir hastalığa sekonde taş oluşur (paratiroid,gut,barsak hastalıkları vs.) geri kalan %60’lık bölümünde belirgin bir hastalık bulunmaz.

Diyet önemlidir ürik asit taşları genelde bol proteinli gıdalarla ve gut hastalığında sık görülür asit idrarda oluşur tedavide idrarı alkalen yapan ilaçlar  allopurunol ve bol lifli diyet yapılabilir. Birçok çalışma yapılmakta her araştırmacı önerilerde bulunmaktadır bunlardan en popüler oranları:

Absortive hiperkalsiürüsü olan hastalar hiperkalsiürüyü ve oksalirüyi   önlemek için  kalsiyum ve okslatan  zengin besinleri az tüketmek (ıspanak gibi koyu yeşil sebzeler, çikolata, çay, kahve süt ürünleri) ve bağırsaktan kalsiyumun emilimini azaltmak için selülöz fosfat gibi ilaçlar kullanılabilir. Bazı araştırmacılar hayvansal proteinlerin  idrar kalsiyumu miktarını yükselttiği  onun yerine bitkisel proteinler vejeteryan beslenmeyi önermektedirler. Potasyum ve potasyum sitrat, magnezyum sitrat taş oluşumunu önler. Potasyum idrarda kalsiyum miktarını azaltır. Sitrat okslat fosfat gibi kristallerin kalsiyuma bağlanmasını önler. İlaç seklinde alınacağı gibi potasyumdan zengin besinler yenmelidir. ( sebze ve meyve) Sitrat limonda fazlaca bulunmaktadır. Limonata yapılarak veya portakal suyu günde 1 veya 2 litre içilebilir. Bazı araştırmacılar  Magnezyum ve B6 vitaminin taş olumunda etkili olduğunu bildirmişlerdir.

Kepekten zengin lifli besinler bağırsaktan kalsiyum emilimini azaltır. Pirinç, buğday, gibi besinler diyetimize bolca girmeli. Araştırmalar şekerin idrarda oksalatın miktarını artırdığı tespit edilmiştir genelde şeker ve şekerli gıdalardan az tüketmelidir.(suni tatlandırıcı kullanılabilir). Bazı bitkisel ilaçlar İP-6 (inositol hexaphosphate veya fitik asit) üriner kalsiyumu azalttığı görülmüştür. Bu bitkisel ilaç alındığında kalsiyum oksalat taş oluşumu anlamlı derecede azaldığını bildirmişlerdir. Bazı doktorlar Balkabağı çekirdeğini önermektedirler.

Bir Yorum

 1. Tavsiye ettiğiniz ürünü kullandım çok faydasını gördüm böbrek taşı olanlara tavsiye ediyorum. Çok etkili bir çay. İlk başlarda idrarınız çok gelebilir korkmayın ilk hafta idrarda inanılmaz renk değişmesi oluyor sonrasında nasıl bir şeyse taştan eser kalmıyor. taşı olanlara geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.