Bisiklet ve Doğa Sevgisi: Gençlere Bisiklet Sevgisi Kazandırmanın Yolu

Bisikleti ve bisiklet sporunu gençlere sevdirmenin yolu Doğa’dan geçmelidir, çünkü bisiklet ve doğa birbiriyle olağanüstü uyumludur. Özellikle 10-16 yaş grubundaki gençlerin bisiklete ilgisini artırmak için okulların her sene yaz aylarında belli bir haftayı “Bisiklet Günleri” olarak lanse etmeleri çok yararlı olur…

Gençlere Bisiklet Sporunu Sevdirecek Bir Proje

Özellikle 10-16 yaş grubundaki gençlerin bisiklete ilgisini artırmak için okulların her sene yaz aylarında belli bir haftayı “Bisiklet Günleri” olarak lanse etmeleri çok yararlı olur.

İnceleyin: Bisiklet Seçimi ve Bisiklet Türleri

Bu süre içinde sponsor firmaların da katkısıyla yakındaki doğal yerlere, ormanlara, kırlara, vadilere, nasyonal parklara, nehir ve göl kenarlarına günübirlik veya daha uzun turlar düzenlenir. Bu bölgelere öğrenciler kılavuzlar veya öğretmenleri önderliğinde otobüs veya diğer araçlarla ulaştırılır. Her öğrenci kumanyasını yanında götürür veya yiyecekleri sponsorlarca tedarik edilir. Bu doğal ortamda gün boyu pedal çevrilir. Gidilen bölgenin tur güzergahı önceden krokiye dönüştürülür. Öğrencilerin modern navigasyon cihazlarını bu ortamda test etmeleri ve öğrenmeleri sağlanır. Aynı yaşta gençlerin yaşadığı bu tecrübe gelecekteki zevklerini ve alışkanlıklarını geliştirmede bir örnek oluşturur.

Sponsor firmalar gidilecek bölgelere uygun bisiklet ve malzemeyi temin etmek ve okulla birlikte bu geziyi organize etmekle görevli olabilirler. Eğer birkaç günlük bir program yapılırsa her gün gezilen bölge değiştirilerek ilgi ve heyecan canlı tutulur.

“Bisiklet Günleri” boyunca sponsor firma seçtiği okullarda bazı aktiviteler düzenler. Örneğin yapılacak gezinin bütün detaylarıyla bir tanıtımını yapabilir. Gidilecek yerlerin büyük pano ve posterlerini okulun ortak mekanlarına asabilir.

Bisiklet sevgisini doğa sevgisiyle birlikte geliştirmenin çok büyük yararları vardır. Öyle ki doğal bir güzellik gördüğünde genç insanın aklına hemen bisiklet gelsin veya bisiklet gördüğünde hemen doğaya çıkmayı hayal etsin.

Günümüzdeki büyük şehirlerdeki trafik yoğunluğu bisiklete binmeyi riskli hale getirmiştir. Özellikle genç insanları bu riskli alanın dışında bisiklete binmeye özendirmek daha gerçekçidir. Eğer varsa şehir içindeki büyük parklar veya trafiği az olan tenha yerler önerilebilir. Ama yoğun hava kirliğinin olduğu ana arterler, otoyollar bu spor için hem riskli hem de sağlıksızdır.

Bisikletin, hep doğa ile doğallıkla özdeşleştirilmesi, birlikte hayal edilmesi, birlikte düşünülüp, hatırlanması en gerçekçi yaklaşımdır. Büyük ve kalabalık şehirlerde bisikletin alternatif bir araç olarak düşünülmesi yanlış değil fakat günümüz için fazla iyimserliktir.

Belki gelecekte şehirleri hava, gürültü, görüntü kirliliğinden kurtarmak için yaygın bir toplum hareketi başlarsa o zaman bisiklet bulunmaz bir araçtır. Ama şimdi değil.

Yukarda önerilen şey, doğayı incitmeden, ona zarar vermeden onun sade güzelliğinin tadını bisikletle çıkarmaktır. Fazla bir iddiası olmasa da gençlerin gelecekteki yaşamlarına, yaşam tarzlarına ve anlayışlarına olumlu bir katkısı olacaktır.

Çoğu zaman hayatımızın akışını ve yönünü böyle sade, basit hiç bir iddiası olmayan mütevazı başlangıçlar değiştirir. Kaldı ki bu proje öyle büyük çabalar ve fedakarlıklar da içermez.

Öğrencilerin bisikletlerle 50 –100 km uzaklıktaki bir yere götürülüp getirilmesi o kadar büyük masraflar gerektirmez.

Sponsor firmanın yapacağı, bu organizasyon için uygun okulları saptamak ve bu okullara organizasyonun amacını ve faydalarını anlatan broşürlerle birlikte kendi katkılarının sınırlarını okul yönetimine bildirmektir. Eğer okul öneriyi kabul ederse organizasyona katılacak öğrencileri seçmek ve onları bu gezi hakkında detaylı bilgilendirmek gerekirse ailelerinin onaylarını almaktır.

Bisikleti ve bisiklet sporunu bu yaştaki gençlere sevdirmenin yolu Doğa’dan geçmelidir, çünkü bisiklet ve doğa birbiriyle olağanüstü uyumludur.

Yazar Hakkında

www.optiktunali.com.tr web sitesinde optik, göz ve görme konusunda çok değerli bilgiler yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spor/Outdoor ve Ayakkabı Mağazaları İndirim Kuponları – Mayıs, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.