Birleşik Arap Emirliklerinde Çalışmak ve İletişim Kuralları

Yazı dizisi şeklinde hazırladığım makalemde Amerika’dan Japonya’ya, Rusya’dan İspanya’ya kadar iş yapılan ülkelerde dikkat edilmesi gereken kültürel özelliklere dikkat çekeceğim. İlk durağımız Birleşik Arap Emirlikleri… Birleşik Arap Emirliklerine bağlı ülkelerle iş yaparken dikkat edilmesi gereken ya da Birleşik Arap Emirliklerinde yeni bir işe başlarken bu iletişim kurallarına dikkat etmelisiniz…

 

Her ülkenin kendi içinde kalıplaşmış karşılama biçimleri, selamlama alışkanlıkları, nezaket ve görgü kuralları vardır. Beden dilinin doğru kullanılması, ülke örf ve ananelerine göre davranış modellenmesi ikili ilişkilerin sağlıklı yürütülmesi için önemlidir. Özellikle satış, pazarlama, iletişim, dış ticaret gibi alanlarda görev alan kişilerin farklı kültür alt yapısına sahip ülkelerle iş birliği içine girilmesi durumunda benimsemeleri gereken bir dizi kültür kuralları vardır. Yazı dizisi şeklinde hazırladığım makalemde Amerika’dan Japonya’ya, Rusya’dan İspanya’ya kadar iş yapılan ülkelerde dikkat edilmesi gereken kültürel özelliklere dikkat çekeceğim. İlk durağımız Birleşik Arap Emirlikleri…

 

Birleşik Arap Emirliklerinde Çalışmak, Birleşik Arap Emirlikleriyle İş Yapmak

Birleşik Arap Emirliklerine bağlı ülkelerle iş yaparken dikkat edilmesi gereken ya da Birleşik Arap Emirliklerinde yeni bir işe başlarken bu iletişim kurallarına dikkat etmelisiniz…

 

  1. Birleşik Arap Emirliklerinde iş yapmaya başlandığında saygı ve alçakgönüllü görünümün esas olduğunun bilinmesi önemlidir. Tıpkı Japon kültüründe olduğu gibi bu özellikler beden dili kullanılarak sergilenir. Her hangi bir görüşmenin ardından teşekkür etmek için ellerin kalp üzerinde birleştirilmesi ve hafif bir baş hareketi ile hareketin tamamlanması karşı taraf üzerinde etkili bir saygı uyanmasını sağlar.
  2. Birleşik Arap Emirliklerinde izzeti ikram önemli bir konuk ağırlama biçimidir. Genellikle Türk adet alt yapısı bu ülkede de kendini gösterir. Bu nedenle ikram edilenin kabulü önem taşır. Eğer Birleşik Arap Emirlikleriyle iş yapıyor ya da çalışıyorsanız size teklif edilen ya da sunulanları reddetmeyin bu büyük kabalık addedilir.
  3. Otururken bacak bacak üzerine atmak ya da ayak tabanını gösterir şekilde oturmak saygısızlıktır. Bu detay Birleşik Arap Emirliklerinde ayrı bir önem taşır, genel saygı kuralları çerçevesinde oturmaya özellikle dikkat edin.
  4. Birleşik Arap Emirliklerinde iş yaparken ya da çalışırken giyiminize de dikkat etmelisiniz kadınlar için etek-ceket takım, erkekler için takım elbise aksesuar olarak fular, kravat takılması uygundur. Gösterişli ve fazla açık kıyafetler giymek ciddiyetsiz bir görünüm sergilenmesine sebebiyet verir.
  5. Birleşik Arap Emirliklerinde öpüşmek ve tokalaşmak da belirli kurallara bağlıdır. Hem cinsler birbirlerini öpüşerek ya da tokalaşarak selamlarken, ayrı cinsten kişiler tokalaşmak için öncelikle kadının el uzatmasını beklemelidirler.
  6. Kucaklaşmak, tokalaşmak, öpüşmek Birleşik Arap Emirliklerinde bazı anlamlar da ifade eder. Toka yapıldıktan sonra ellerin uzun süre birleşik tutmak arkadaşlık göstergesidir. Kucaklaşmak da yine arkadaşlık göstergesidir. Erkekler genellikle selamlaşmada öpüşürler bu da arkadaşlık ve dostluk göstergesidir.

Pazarlama, satış, iş dünyası, markalaşma, müşteri memnuniyeti gibi konularda edindiğim bilgi birikimlerini paylaşmayı seviyorum. Yorumlarınız benim için önemli, düşüncelerinizi paylaşırsanız ben de sahip olduğum bilginin faydalandırması konusunda fikir sahibi olabilirim…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir