Bir Sanattır Fotoğraf

Gelişen teknolojiyle birlikte fotoğraf hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu. Gittiğimiz gezdiğimiz yerler, yediğimiz yemekler, arkadaşlarımız, dostlarımız, mekanlar… Her an her yerde çeşitli nedenlerle fotoğraf çekiyoruz, çekiliyoruz. Tek amacımız var o da yaşadığımız anı ölümsüzleştirmek.İleride o fotoğraflara bakıp anılarımızı canlandırmak…

 

Gelişen teknolojiyle birlikte fotoğraf hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu. Gittiğimiz gezdiğimiz yerler, yediğimiz yemekler, arkadaşlarımız, dostlarımız, mekanlar… Her an her yerde çeşitli nedenlerle fotoğraf çekiyoruz, çekiliyoruz. Tek amacımız var o da yaşadığımız anı ölümsüzleştirmek.İleride o fotoğraflara bakıp anılarımızı canlandırmak.

 

Peki fotoğraf çekerken nelere dikkat ediyoruz? Yada fotoğraf makineleri ve fotoğrafçılık hakkında neler biliyoruz… Bana kalırsa yaptığımız hafif bi renk ayarlarıyla oynamaktan ileri gidemiyor. Diyorum ya teknolojiyle artık bu işle çok kolay. Kolay ama doğal değil.

 

Fakat sanatsal fotoğrafları çekmek öyle mi? Işığın geliş açısı, objektifte yansıtılmak istenen kareyi etkili hale getirmek… Çok fazla ayrıntıya inmemekle beraber sizlerle bi kaç bildiğim veriyi paylaşmak isterim.

 

Fotoğraf sözcüğü, eski yunanca φῶς, fos, φωτός, fotos, “Işık (Gök cisimlerinin)“, “Aydınlık“ ve γράφειν, grafein, “Çizmek“, “Kazımak“, Resim yapmak“, “Yazmak” sözcükleri birleştirilerek türetilmiş bir isimdir. Kelime anlamı, ışık yardımı ile iz bırakmaktır. Fotoğraf cisimlerden yansıyan elektromanyetik radyasyonun toplanıp odaklanmasıyla oluşturulur. En yaygın rastlanan fotoğraflar insan gözünün görebileceği kalıcı görüntüler yaratan dalga boylarıyla yaratılan fotoğraflardır.

 

Şimdi de fotoğraçılık ve makineleri hakkında kısa bilgi vermek isterim.

 

Fotoğrafçılığın başlangıç tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Fotoğraf tarihi karanlık kutu içinde görüntü elde etmenin tarihi olduğu kadar, bu görüntüleri fotokimyasal yollarla saptamanın da tarihidir.

 

Sekizinci yüzyılda Müslüman bilgin İbn-i Heysem gümüş nitrat‘ın güneş ışığı etkisiyle karardığını bulması ve 15. yüzyılda büyük sanatçı Leonardo da Vinci’nin karanlık odada mevcut ufak bir deliğin dış dünyadaki görünümlerini aksettirmesi fotoğrafçılık tarihindeki önemli başlangıçlardır. Sanatçılar Rönesans devrinde karanlık kutuyu buldular. Böylece, ışığın girdiği ufak bir delik aracılığıyla karanlık kutunun öbür ucunda konunun ters çevrilmiş bir görüntü görebiliyordu. 18. yüzyılda karanlık kutunun bir ucuna mercek ve diğer ucuna da buzlu cam konularak görüntü kutunun dışında görülebilir hale getirildi.

 

Şimdi de size fotoğraf çekerken uyulması gereken bi kaç kuraldan bahsetmek istiyorum. Başlıklar halinde belirttiğim yazılar küçük ama çok önemli noktalardır.

 

– Fotoğraf çekerken vizöre bakın,

– Fotoğraf makinasını, fotoğrafını çektiğiniz kişinin yada hayvanın göz seviyesinde tutun.

– Arka plana dikkat edin

– Daha yakına gidin

– Fotoğrafını çektiğiniz objeyi tam ortalayın

 

İşte bunların teknikleri devreye girdiği zaman ortaya harika fotoğraflar çıkabilir. Bunların nasıl yapılacağını merak ediyorsanız buraya tıklamanız yeterli:

http://birsanattirfotograf.blogspot.com/ Burda gerekli bilgileri bulmanız için sizlerle yararlı bilgiler paylaşmaya çalışacağım. Takipte kalın. Keyifli okumalar…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Online AVM ve Teknoloji Mağazaları Alışveriş Kuponları – Eylül, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir