obilir > Konular > İnternet ve Online İşler > Web Site Tasarımı > Bir Otelin İnternet Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Bir Otelin İnternet Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Otellere, tatil köylerine, kaplıcalara, acentelere veya diğer turistik kurumlara ait internet sitelerinin en önemli özelliği, hedef kitlesinin çok uzaklardaki insanlardan oluşmasıdır. Bu insanlar teknolojideki gelişmeleri de kullanarak, istedikleri bilgiye ulaşmayı amaçlıyorlar. Demek ki otel siteleri öncelikle bu bilgileri yeterince sağlamak zorundadır. Gideceği yer ve konaklayacağı tesis hakkında ön bilgiye ihtiyaç duyan insanlara, internet gibi bu işe çok uygun bir ortamda bile yeterli ve doğru bilgiyi sunmamak, turizm sektöründe yapılabilecek en büyük hatadır. Peki, bir turizm kurumunun, bir otelin, internet sitesi nasıl olmalıdır?

 

Otellere, tatil köylerine, kaplıcalara, acentelere veya diğer turistik kurumlara ait internet sitelerinin en önemli özelliği, hedef kitlesinin çok uzaklardaki insanlardan oluşmasıdır. Bu insanlar teknolojideki gelişmeleri de kullanarak, istedikleri bilgiye ulaşmayı amaçlıyorlar. Demek ki otel siteleri öncelikle bu bilgileri yeterince sağlamak zorundadır.

 

Gideceği yer ve konaklayacağı tesis hakkında ön bilgiye ihtiyaç duyan insanlara, internet gibi bu işe çok uygun bir ortamda bile yeterli ve doğru bilgiyi sunmamak, turizm sektöründe yapılabilecek en büyük hatadır.

 

Bir turizm kurumunun, bir otelin, internet sitesi nasıl olmalıdır?

 

Öncelikle, çok açık ve doğru bilgiler içermelidir. Oteldeki fiyatlar ve ücretler, internet sitesinde mutlaka belirtilmelidir. Tatil bütçesi hazırlamaya çalışan bir aileye ketum davranmak, “bize gelme” demekten farklı olamaz.

 

Otel binasının tarihçesinden; işletmecinin, yöneticilerin, hatta aşçı ve barmenin özgeçmişleri ile mesleksel yeterliliklerine kadar bütün bilgiler verilmelidir.

 

Otelin bütün bölümleri, iç ve çevre görüntüleri, açıklayıcı bilgilerle ve bolca görsellerle (fotoğraf, video) tanıtılmalıdır. Her bölümün, diğer otellerdekinden farklı ve üstün yönleri belirtilmelidir. Otelin restaurant bölümünde her zaman bulunan ve beğenilen birkaç yemeğin tarifleri; bar bölümünde sevilen bir kokteylin tarifi, ilgili bölümde mutlaka yer almalıdır. Otelde çocuklar ve yaşlılar için sağlanan ek hizmetler varsa, bunlar otelin web sitesinde vurgulanmalıdır.

 

Turistik tesisin internet sitesi, basılıp dağıtılan broşürünün dijital sürümü olmanın çok ötesine geçmek zorundadır. Bir otel sitesinin interaktif (etkileşimli) olması çok önemlidir. Ziyaretçiler ek bilgi almak istedikleri konularda sorular sorabilmeli ve hızla cevap alabilmelidir. Otel sitesinden rezervasyon yapılabilmelidir. Otelde konaklayıp evine dönen müşterilerin, otel hakkındaki izlenimlerini yazacakları bir bölüm mutlaka bulunmalı ve bu bölüm, ziyaretçilere açık olmalıdır.

 

Otelin internet sitesinde, sadece otel hakkında değil; bulunduğu kent ve bölge hakkında, iklim, doğa ve kültür hakkında da aydınlatıcı bilgiler ve görme isteği uyandıracak görseller yer almalıdır.

 

Barış Baki

http://www.Sayfalarca.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir