Bir İndirim Mühendisliği Projesi

Dünya’da başarılı olmuş “Siz harcayın O size para ödesin” sistemi şimdi Türkiye’de… ‘Cashback’ konseptini duymuşsunuzdur. Duymadıysanız da ben anlatayım…

 

Dünya’da başarılı olmuş “Siz harcayın O size para ödesin” sistemi şimdi Türkiye’de… ‘Cashback’ konseptini duymuşsunuzdur. Duymadıysanız da ben anlatayım…

 

İnternette satış yapmaya çalışan şirketlerin 3 çeşit reklam şekli var:

1- Gösterim başına reklam. Örneğin “Hürriyet” ile anlaşıyorsunuz ve reklamınız Hürriyetin sitesinde gazete okuyanlara gösteriliyor. Her gösterildiğinde de 1000 gösterim başına ödeme yapacak şekilde fiyatlanıyor bu reklam.

 

2- İkinci şekil tıklama başına reklam. Bunu da en güzel “Google” kullanıyor. Arama yaparken yan tarafta çıkan reklamlar bunlardan. Arama yapan kişi bu reklamları tıklayınca reklam sahibi firma, Google’a tıklama başına para ödüyor.

 

3- Üçüncü ve en gelişmiş şekil satış başına reklam. Yani firma diyor ki “gösterim başına” veya “tıklama başına” para vermem, sadece “satış olursa” satıştan komisyon veririm.

 

Bu üçüncü şekli en güzel kullanan reklam platformları ‘cashback’ siteleri. Türkiye’de bir tane var: Avantajix.

 

Peki, Nedir Avantajix?

 

Şudur: Firmaların “satış başına komisyon ödeyen reklamlarını” alıp yayınlıyor; sonra da kullanıcılarına gidip şunu söylüyor: “Ey kullanıcı, bu siteler zaten iyi siteler, sen zaten buralardan alışveriş yapıyorsun, gel benden tıklayıp alışveriş yap; böylece ben onlardan komisyon alayım ve bu komisyonu sana vereyim.”

 

Yani ‘cashback’ sitesi reklam yayınlıyor, bu reklamı tıklayan kişi alışveriş yaparsa firmadan komisyon alıyor ve bu komisyonu o alışverişi yapan kişiye ödüyor. Çok zekice bir kazan-kazan-kazan taktiği.

 

Sonuçta herkes kazançlı; firma ekstra satış yapıyor; kullanıcı alacağı şeyi daha ucuza alıyor; ‘cashback’ sitesi de kendi formatına göre bir para kazanıyor.

 

Mesela Avantajix ( www.avantajix.com ). Firmadan ne alırsa aynısını ödüyor, ama her sene ilk kazandığınız 10TL’yi kullanım bedeli olarak kesiyor. Bundan sonraki 1 sene boyunca hiçbir kesinti yapmıyor ve her ayın 25’inde 25 TL limitini geçtiyseniz size ödeme yapıyor.”

 

Cashback konseptinin gerçek anlamda bir “indirim mühendisliği” olduğundan ve herkesin anlayabileceği bir fayda yarattığından dolayı üniversitelerde ders olarak okutulması gerektiği kanısındayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.