Binalarda Yangın Güvenliğinin Önemi ve Yangın İhbar Sistemleri

Günümüzde bütün güvenlik sistemleri önemli olmasına rağmen yangın güvenliğinin yeri apayrıdır. Yangın ihbar sistemi yasalarla da yapılması gereken zorunlu bir güvenlik sistemidir. Peki, binalarda yangın güvenliğinin önemi nedir? Kaç çeşit yangın ihbar sistemi vardır?..

Binalarda Yangın Güvenliği

Günümüzde bütün güvenlik sistemleri önemli olmasına rağmen yangın güvenliğinin yeri apayrıdır. Yangın ihbar sistemi yasalarla da yapılması gereken zorunlu bir güvenlik sistemidir. Özellikle yüksek binalar, fabrikalar, büyük iş merkezlerinde insanların yoğun bulunması ve binalardaki yangına neden olabilecek nedenlerin artması gibi nedenlerle yangın algılama sistemleri vazgeçilmez duruma gelmiştir. Bir lokasyonda kamera sistemi, kartlı geçiş sistemi, acil anons sistemi veya diğer güvenlik sistemleri de elbette ki çok önemli ve uygulanması gerekli sistemler olmasına rağmen yangın algılama (yangın alarm) sistemlerinin yeri her zaman apayrıdır.

 

Günümüzün yangın algılama sistemi uygulanacak noktalarında orta ve büyük çaplı yerlerde mutlaka adresli yangın algılama sistemleri uygulanmalıdır. Bina adresli yangın algılama sisteminin grafik ekranı vasıtasıyla noktasal olarak yangın güvenliği açısından 7/24 izlenebilmeli ve gerektiğinde en hızlı bir biçimde boşaltılarak yangında hızlı müdahaleye imkan tanınmalı yangının neden olacağı maddi ve manevi zararlar en aza indirilmelidir. Yangın alarm sistemleri bu bakımdan yangının izlenmesi ve için olmazsa olmaz sistemlerdir.

 

Günümüzde mümkün mertebe eski konvansiyonel yangın algıla sisteminden kaçınılmalıdır. Tabii ki konvansiyonel sistemlerin küçük çaplı yangın algılama sistemlerinde uygulanabilme imkanı bulunmaktadır. Ekonomik açıdan konvansiyonel sistemler tercih edilse de algılama hassasiyeti ve yüksek alarm doğruluğu bulunan adresli ve interaktif sistemlerin tercih edilmesini önerebiliriz. Sonuçta binanızda meydana gelebilecek bir yangının maliyeti yangın algımla sistemin kurulum maliyetinin yanında devede sinek misalidir diyebiliriz.

 

Binalarda yangın güvenliği açısından diğer sistemlerden birisi de yangın söndürme sistemleridir. Söndürme sistemlerini ikiye ayırabiliriz. Bunlardan birincisi yangın güvenliği açısından çok yüksek olan yerlerde kullanılan gazlı yangın söndürme sistemleridir. Gazlı Yangın söndürme sistemlerinin günümüzde en çok uygulanan söndürme gazı FM200 gazlı yangın söndürme sistemleridir. FM200 söndürme sistemleri çoğunlukla arşiv odaları, data centerlar, bilişim ile ilgili odalarda uygulaması yapılır. FM200 gazı yangını söndüren aynı zamanda uygulandığı mekândaki hiçbir şeye zarar vermeyen özellikle elektronik cihazların bulunduğu mekânlarda rahatlıkla kullanılabilecek bir söndürme sistemidir.

 

FM200 yangın söndürme sistemlerini bir binanın bütün noktalarında kullanmak gerek yüksek maliyet gerekse her noktanın yalıtımın sağlanamaması nedeniyle sadece özel noktalarda kullanılır. Diğer noktalarda sulu söndürme sistemi olan sprinkler sistemleri tercih edilmelidir. Sprinkler sulu söndürme sisteminin mantığı ise yangın anında siprinkler nozulunun ısı ile eriyerek borularla taşınan suyun mekan içine boşalması ve yangının söndürülmesi prensibine dayanır.

 

Diğer bir söndürme sistemi ise daha çok yangının başlangıç aşamasında müdahale edilerek yangını büyümeden etkisiz hale getirmeye yarayan yangın söndürme tüpleridir. Yangın söndürme tüpleri binaların belli noktalarına konur ve yangın anında tüpü kullanacak kişiler belirlenir yangın anında bu kişiler tüp ile yangına müdahale ederler.

 

Yangın için her binada tesiste yangın senaryosu oluşturulmalıdır. Bu senaryoya göre yangın talimatları hazırlanmalı ve binada belli noktalara asılarak insanların okuması sağlanmalıdır. Yangın söndürme, Acil Yardım, Kurtarma ekipleri oluşturulmalıdır. Yangın açısından gerekli bilgilendirme tabelaları ve kaçış noktası projeleri yine insanların görebileceği noktalara asılmalıdır. Yangın anında binanın güvenli bir şekilde tahliye edilebilmesi için acil yönlendirme sistemleri ve acil aydınlatma sistemleri binanın acil çıkış noktalarına konumlandırılmalıdır. Acil aydınlatma ve acil yönlendirme sistemleri enerji kesildiğinde bile en az 90 dakika süreyle kendi üzerlerindeki aküler sayesinde yanabilmelidir.

 

Yangın algılama sistemleri olsun yangın söndürme sistemleri veya acil aydınlatma sistemleri olsun tek başına yangın güvenliği için etkili olmayabilir. Bence en büyük faktör insan faktörüdür. Yangın algılama sistemine yangın alarmı düştüğünde panelin başında bekleyen bir personel yoksa yangında istediğiniz gibi hızlı müdahale edilemez ve yangının büyümesinin önüne geçilemez. Yine aynı şekilde bu gibi sistemlerin tasarlanması insan faktörü tarafından yapılmaktadır.

 

Yangın algıla sisteminde veya söndürme sistemlerinde hatalı tasarım veya uygulamalar sistemlerden istenilen performansın alınmasına engel teşkil etmektedir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bütün güvenlik sistemlerinde tasarım önemlidir. Fakat yangın algılama veya söndürme sistemlerinde hatalı tasarımlar ciddi kayıplara neden olabilmektedir. Bundan dolayı bu tür sistemlerin mutlaka uzman personel tarafından projelendirilmesi ve uygulanması gerekmektedir.

 

Daha geniş bilgi için:

http://www.guvenlikdanismanlik.com

http://www.guvenlikkamerasistemleri.org

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir