Bilinçli Tüketici Kimdir? Nasıl Bilinçli Tüketici Olunur?

Bilinçli tüketici; piyasadaki fiyatları, ürünleri araştıran karşılaştırma yapan güncel bilgiye sahip kişidir. Bir haksızlıkla karşılaştığında, zarara uğradığında hakkını nerede nasıl arayacağını bilir. Bilinçli tüketici aşırı tüketimi sevmez, israftan kaçınır, alacağı ürünün fiyat etiketini kontrol eder…

 

Bilinçli tüketici; piyasadaki fiyatları, ürünleri araştıran karşılaştırma yapan güncel bilgiye sahip kişidir. Bir haksızlıkla karşılaştığında, zarara uğradığında hakkını nerede nasıl arayacağını bilir. Bilinçli tüketici aşırı  tüketimi sevmez, israftan kaçınır, alacağı ürünün fiyat etiketini kontrol eder. İhtiyacı yoksa  kampanyalı, promosyonlu ürünlerin cazibesine kapılmaz diğer bir deyişle oltaya gelmez. Bilinçli tüketici aldığı ürünlerin son kullanma tarihini kontrol eder. Taklit, korsan, sahte ürünlerden uzak durur. Bilinçli tüketici elektronik ürünlerin garanti belgesi faturasını mutlaka alır ve onaylatır. Satın aldığı ürünleri 30 gün içinde iade edebileceğini veya değişim yapabileceğini bilir. Bilinçli tüketici kapıdan veya telefonla satış yapan art niyetli kişilere itibar etmez.

 

Bilinçli tüketici 175 bilinçli tüketici danışma hattını arayarak haklarını öğrenir. 174 sağlıklı gıda hattını arayarak gerekli bilgiyi alır. Bilinçli tüketici ithal ürünleri değil yerli malını tercih eder. Aç ve yorgunken alışveriş yapmaz. Gereksiz şeyler almaz. Bilinçli tüketici naylon poşet yerine bez torba veya file kullanır. (doğayı korur) GDO’lu hormonlu, bozulmuş, ürünleri almaz. Bilinçli tüketici çevreye dost Sağlık Bakanlığı, CE, İSO  9001 ve TSE belgeli ürünleri tercih eder.

 

Bilinçli Tüketici Olmak İçin Püf Noktaları

Hem kendi bütçemiz hem de ülkemizin ekonomisine katkıda bulunmak için alınacak birkaç tedbir;

 

  • Gereksiz elektrik, su kullanımını azaltalım.
  • Özellikle enerji tasarruflu ampul ve A sınıfı elektronik ürünler kullanalım.
  • Belediyelerin ve sivil toplum kuruluşlarının birçok noktaya yerleştirdiği cam, kağıt, pil ve plastik konteynerlerine çöplerimizi atalım.
  • Tüketicileri koruma derneği gibi tüketici örgütlerine üye olalım aktif şekilde toplantı, seminerlerine katılalım.
  • Gereksiz yere ihtiyaç kredisi ve kredi kartı nakit avans kullanmayalım.
  • Unutmayalım ki bankalar verdikleri kredi ve kredi kartı faizleriyle kar rekorları kırmaktadır. Ayrıca her yıl tüketicilerine gönderdikleri 30 – 100 TL. arası kredi kartı üyelik ücreti ile kullanıcılarını mağdur etmektedirler. Yaptığım araştırmalarda tüketici birlikleri ve şikayet bürolarına en çok şikayet edilen firmaların bankalar ve kredi kartı üyelik ücreti olduğunu öğrendim.

 

Tüketicilere tavsiye olacak birkaç beğendiğim sözü sizlerle paylaşacağım; “Borcun kölesi olma, paranın efendisi ol” , “Hakkını ara, öğren, sorgula ve çözüm bul”.

 

Herkese sağlıklı, mutlu, huzur ve tasarruf dolu günler diliyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.