Beynimizi Etkili Kullanmak ve Geliştirmek

Beynimiz  mucizevi bir organdır. Vücudumuzun sadece % 2’sini kaplıyor olmasına rağmen, geri kalan %98’i yöneten beyindir. Beyinin, beden için çok önemli bir iş yapıyor olmasından dolayı başımızın üstünde yeri vardır…

Sağlığımıza yön veren beyindir. Çünkü hastalıkların çoğu zihinseldir. Huzur,  mutluluk, başarı beyinden gelir. Unutmayalım ki, beynimizi doğru kullanmak yani yaşamımızı şekillendirmek bizim elimizdedir. Pozitif  düşünerek kendimize büyük bir iyilik yapmış oluruz.

Beynimiz açık havaya yani oksijene ihtiyaç duyar. Egzersiz ve yürüyüş beynimize  iyi gelir. Bulmaca ve sudoku beyin sporudur. Boş zamanlarımızı bu şekilde değerlendirebiliriz. Düzenli ve yeteri kadar  uyku hem beynimiz hem de  vücudumuz için önemli bir faktördür. Özellikle taze balık, ceviz, yeşil çay, yeşil sebzeler (ıspanak, marul, roka…) ve kırmızı meyveler (çilek, böğürtlen, üzüm…) beynimize çok faydalı besinlerdir. Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi zararlı maddelerden uzak durmalıyız. Kitap okumak, hayal kurmak, hesap yapmak, bulmaca çözmek beynimiz için faydalı aktivitelerdir.

Beyin en değerli fiziksel varlığımızdır. Bütün var oluşumuzun merkezidir. Zekamızın, kişiliğimizin, insanlığımızın, aklımızın ve ruhumuzun merkezidir. Başarılı ve tatmin edici bir hayat için maksimum düzeyde çalışan bir beyin kadar önemli hiçbir şey yoktur. Beynimiz çok uysaldır, hayatınız boyunca şekillendirebileceğimiz bir hazinedir.

Beynimizi en etkili geliştirdiğimiz yol her gün aldığımız besinlerdir. Beyninizin size hayatınız boyunca mutluluk, zihinsel enerji ve tatmin edici başarılar sağlayamaması için hiçbir engel yok.

Ülkemizde 13-19 Mart haftası beyin haftası olarak kutlanır. Bu etkinliklere katılarak beynimizle ilgili önemli bilgiler edinebiliriz. Muhtaç olduğumuz kudret beynimizde mevcuttur.

Herkese sağlık, başarı ve mutluluk dolu güzel günler diliyorum…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kitap, Kültür ve Eğitim Siteleri İndirim Kuponları – Aralık, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.