Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? BES’de Yeni Düzenlemeler Nelerdir?

2013 yılı ile birlikte gerek görsel gerekse yazılı medyada çok sık yer alan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ülkemizde ilk olarak 2003 yılında uygulanmaya başlamış bir sistemdir…

BES nedir? Yeni Düzenlemeler Neler?

2013 yılı ile birlikte gerek görsel gerekse yazılı medyada çok sık yer alan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ülkemizde ilk olarak 2003 yılında uygulanmaya başlamış bir sistemdir.

 

Başladığı yıllarda ne tüketiciler tarafından ne de bankalar ve devlet tarafında yeterince ilgi görmemesine rağmen 2007 yılında çıkartılan yasalarla ilgi çekici hale getirilmeye çalışılmış ve büyük oranda da başarılı olunmuş bir sistemdir. 2012 yılı ortalarında da bu sistemi daha geliştirmek için yeni bir yasa teklifi ile sistem daha da ilgi çekici hale getirilmiştir.

 

Son günlerde nerdeyse tüm televizyon kanallarında, tüm radyolarda sürekli BES’den ve avantajlarından bahsedilir oldu. Sistem hakkında çokta yasal prosedüre değinmeden genel hatlarıyla bilgi vermek istedim. Sistem 10 yılı sistemde tamamlayan ve 56 yaşına gelen kişileri emekli edip emekli maaşı bağlamak prensibini gütse de, asıl amaç birikim ve tasarruf yapmaktır. 01.01.2013 ile uygulamaya geçen yeni sistem ile birlikte yatırdığınız her katkı payına %25 oranında devlet teşviki verilmektedir. Aylık 100 TL katkı payı öderseniz 25 TL devlet teşviki almaktasınız, aylık 400 TL katkı payı öderseniz 100 TL devlet teşviki almaktasınız. Elbette ki bundan rant elde etmeyi düşünenler olabilir ama onlar içinde çözüm düşünülmüş; 1 yıl içinde elde edilebilecek devlet katkısı yıllık brüt asgari ücretin %25’i kadardır sınırı konmuştur. Yani sisteme aynı yıl içerisinde 100 bin TL yatırıp da 25 bin TL devlet teşviki almanız gibi bir ihtimal yoktur.

 

Sistemden ayrılma durumunda da bazı kesintiler ön görülmüş olmasına rağmen eski sistemden daha mantıklı bir hale getirilmiştir. Sisteme yatırdığınız katkı payları ayrı bir havuzda, bunun karşılığında aldığınız %25’lik devlet katkısı da ayrı bir havuzda birikmektedir. Sistemden ilk 3 yıl içerisinde ayrılırsanız devlet teşviki alamıyorsunuz, 3-6 yıl arasında ayrılma durumunda biriken teşvikin %15’ini, 6-10 yıl arasında ayrılma durumunda %35’ini, 10. yılı tamamlarsanız ama 56 yaşına gelmediyseniz de ayrılma durumunda teşvikin %60’ını alabiliyorsunuz, teşvikin tamamını ancak 10 yıl sistemde kalıp 56 yaşınıza geldiğinizde alabilmektesiniz. Olumsuz gibi gözükse de eğer sistemde 10 yılı tamamlarsanız hatırı sayılır bir birikim elde edebilirsiniz. Eski sistemde %15 oranında toplam birikiminiz üzerinden yapılan stopaj kesintisi artık getiri oranı üzerinden yapılmaktadır ki buda çok olumlu bir değişiklik, zira eskiden kendi yatırdığınız katkı payından bile stopaj kesilmekteydi yani devlet verginin de vergisini almaktaydı ama bu yeni sistemle bunu sonlandırdılar, iyide yaptılar.

 

Elbette ki BES sadece devlet teşviki ile sınırlı değil, aracılık eden sigorta şirketleri sizden aldığı bu katkı paylarını fonlarda değerlendirmekteler ve bu fonlarında yıllık bir getirisi mevcut, eğer orta seviye riskli bir fonda değerlendirilirse birikimleriniz yıllık %10 civarı bir getiride buradan elde edebilmektesiniz. Burada önemli olan sisteme dahil olacağınız emeklilik şirketini iyi seçmeniz gerekmekte, yeni sistemle birlikte sigorta şirketleri arasında ciddi bir rekabet başladı ve bu rekabette öne çıkacak olan şirketin en büyük artısı bu fon getirilerinde sağladığı getiriler olacaktır. BES tamamen ve sınırsız Devlet garantisinde olan bir sistem olduğundan, özel ya da kamu bankası ile çalışmanız sizin açınızdan bir fark yaratmayacaktır. Zaten kamu bankalarından Ziraat ve Halk bankaları sektöre daha 2012 yılında girdiler, ancak kamu içerisinde Vakıfbank iştiraki olan Vakıf Emeklilik sistemde 2003 yılından beri yer almakta ve 2012 yılının da BES içerisinde en hızlı büyüyen ve ilk 5’de yer alan tek kamu bankası destekli emeklilik şirketidir.

 

İllaki kamu bankası aracılı şirket olsun derseniz Vakıf Emeklilik’i tercih etmenizi tavsiye edebilirim. BES sisteme dahil olan 3 tarafında kazanım elde ettiği bir sistem aslında, birinci boyutunda devlet ciddi bir tasarruf ve kaynak yaratmakta, ikinci boyutunda emeklilik şirketleri de ciddi bir fon ve fon yönetimine sahip olarak getiri elde ediyorlar, son olarak da katılımcılar yani sizlerde sisteme dahil olduğunuz için hem teşvik hem de fon getirisi elde edebiliyorsunuz, bunun içinde sizden istenilen mümkünse 56 yaşına kadar beklemeniz, değilse 10 yıl, o da olmadı en az 3 yıl sistemde kalmanızdır. Zaten 3 yıl kalmadan ne bir getiri ne de bir birikim elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir