Berlin’de Görülmesi Gereken Yerler, Berlin Turları

Berlin denilince akla düzenlenen film festivalleri, bira, patates ve hepsinden de önemlisi yıkılan Berlin Duvarı gelir… Pek çok filme de adını veren bu büyülü şehir; “Berlin in Berlin”; “Berlin Berlin” filmlerine de fon oluşturur. Peki, bir turist olarak Berlin’i ziyaret etmek istediğinizde nereleri görmeli, hangi caddeleri, binaları keşfetmelisiniz?..

 

Berlin denilince akla düzenlenen film festivalleri, bira, patates ve hepsinden de önemlisi yıkılan Berlin Duvarı gelir… Pek çok filme de adını veren bu büyülü şehir; “Berlin in Berlin”; “Berlin Berlin” filmlerine de fon oluşturur. Peki, bir turist olarak Berlin’i ziyaret etmek istediğinizde nereleri görmeli, hangi caddeleri, binaları keşfetmelisiniz?

 

Berlin’in ana merkezini oluşturan Kurfürstendamm Caddesi üzerinde konumlanan Kaiser Wilhelm Kilisesi Berlin turumuzun ilk adresi… İkinci dünya savaşı sırasında harap olan bu bina o günlere dair yaşanan acının sembolü olarak restore edilmeden korunuyor. Geçmişin fısıldadıklarını dinlemek için, günümüzde modern bir çan ile süslenmiş Kaiser Wilhelm Kilisesi’ni mutlaka görmelisiniz.

 

Berlin’de görülmesi gereken önemli binalardan bir diğeri de hiç kuşku yok ki Parlamento Binası… Turistler tarafından oldukça fazla ziyaret edilen binanın en üst katından izlenen Berlin manzarası ise görülmeye değer.

 

Berlin’in en önemli sembollerinden kabul edilen Brandenburg Kapısı, nice savaşlara rağmen ilk günkü heybeti ile ayakta duruyor. 1795 yılında tamamlanan kapının üzerini ise Zafer Tanrıçası Nike’nin heykeli süslüyor. Kapının yer aldığı alanın hemen yanı başında ise Yahudi Anıtı konumlanıyor. Nazi döneminde Berlin’de yaşayan ve sadece beş bini hayatta kalabilen Yahudilerin anısına yapılan Yahudi Müzesi o devre ait yaşanan acının bugüne taşınmış en canlı yapıtlarından. Berlin’e yolunuz düştüğünde 2700 kolonun farklı boyutlarda sıralanması ile oluşturulmuş bu anıtı ziyaret etmenizi mutlaka öneririm.

 

Jandarma Pazarı olarak da bilinen Gendarmenmarkt Berlin seyahatinde mutlaka görülmesi gereken meydanlardan biri. Fransız ve Alman katedralleri ile çevrili meydanın tam ortasında bir de konser salonu bulunuyor. Gerek mimarisi gerekse de ihtişamıyla bu binaları ziyaret etmelisiniz.

 

Berlin turumuzun son durağı soğuk savaş döneminde doğu ile batı Berlin arasında sınır geçiş noktası olan Checkpoint Charlie… 1961 yılında inşa edilen ve 1989 yılında yıkılan 155 kilometre uzunluğundaki Berlin Duvarı’nın bir bölümü de oldukça trajik olaylara sahne olan Checkpoint Charlie’den geçmekteydi. Bu alanda yer alan müze, doğu Berlin’den kaçmaya çalışan ve bu geçiş noktasında vurularak hayatlarını kaybeden genç yaşlı toplam 180 kişinin anısına kurulmuş. Checkpoint Charlie’yi ziyaret ettiğinizde asker üniformalı gençlerle fotoğraf çektirmeyi sakın unutmayın.

 

Almanya’nın başkenti olan Berlin, tarihi ve kültürel geçmişinin yanı sıra ıhlamur kokusunun hakim olduğu cadde ve sokaklarıyla da dikkat çekiyor. Berlin turunda etrafı saran ıhlamur ağaçlarının mayhoş kokusu size Türkiye’den tanıdık bir dostla yol almakta olduğunuz izlenimini yaşatabilir.

 

Berlin tatilinizi planlarken seçeceğiniz otel için bir indirim kuponu (discount coupon) bulabilirsiniz. Bunun için tikokupon sitesindeki hotels.com coupons sayfasına bakın!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları – Ekim, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.