Bebek Sahibi Olmak İsteyenlere Öneriler

Bir çok çift için bebek sahibi olamamak çağımızdaki en önemli sorunlarından biridir. Üstelik bunun için üreme sağlığında ciddi bir sorun olması da şart değil. Yanlış bir hayat tarzı, yanlış beslenme ve stresli bir hayat da hormonları “altüst” ettiğinden anne ve baba olma şansınızı zorlaşabiliyor. Eğer bebek sahibi olmak istiyorsanız hayatınızda birçok şeye dikkat etmeniz gerekiyor. İşte size kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarından öneriler:

Bebek Sahibi Olmak İstiyorum Ama Olmuyor

Bu sorunun cevabı için bu yazıyı okumaya devam edin. Nelerin önemli olduğu hakkında ipuçları bulacaksınız…

Doktor Kontrolleri Önemli

Doğurganlık çağındaki her kadın en geç 6 ayda bir mutlaka jinekolojik kontrollerini yaptırmalıdır. Doğurganlığı azaltan (polikistik over sendromu, diyabet, çikolata kisti gibi) tüm sağlık sorunlarınızı hekimlere kontrol ettirmelisiniz. Çocuk sahibi olmakta güçlük çeken kadınlarda en sık karşılaştığımız ve bizi zorlayan problemler yumurtalık ve rahimden geçirilmiş operasyonlardır. Dolayısıyla bu konuda bilgilendirilmeliyiz. Ancak erken tanı bu olasılıkları azaltıyor.

Bebek Dostu Diyet

Uzmanlarca yapılan incelemeler ve analizler sonucunda beslenme ile doğurganlık arasında çarpıcı bağlantıların olduğu anlaşılmıştır. Bebek dostu bir beslenme düzeninin dört temel kuralı şunlardır;

  1. İşlenmiş yiyecekler (beyaz ekmek ve pirinç gibi) yerine vücut tarafında daha yavaş sindirilen karbonhidratlar (sebze ve tam tahıllar gibi) seçmelisiniz.
  2. Trans (hidrojene) yağlardan mutlaka uzak durmalısınız.
  3. Doymuş yağlar yerine doymamış yağları tercih etmelisiniz.
  4. Proteini hayvansal ürünlerden ziyade çoğunlukla bitkisel besinlerden almalısınız.

Bu tarz glisemik indeksi düşük besinlerden oluşan bir beslenme düzeninin kan şekerini dengede tutarak hem diyabeti önlediğini hem de kalp damar sağlığını güçlendirdiği uzun zamandır biliniyor. Bununla beraber doğurganlık üzerinde de etkisi sanılandan büyüktür. Basit karbonhidratlar gibi kan şekerini aniden yükselten yiyecekler yediğiniz zaman, bedeniniz daha fazla insülin üretir ve bu vücudunuzda daha fazla testosteronun dolaşıma girmesi anlamına gelir. Zamanla yumurtlama fonksiyonlarınız da bundan etkilenmeye başlar. Farklı tipte yağ ve proteinler, kandaki glikoz ve insülin değerlerini etkiler. Bu yüzden bir an önce bol bol meyve ve sebze yeme alışkanlığı kazanmanızda fayda var. Ayrıca alışveriş sepetinizi kırmızı et yerine mümkün olduğunca balık, fındık, yumurta ve fasulye ile doldurmalısınız.

Sağlıklı Kiloda Kal

Konu gebe kalmak olduğunda beden kitle endeksiniz mutlaka 20 ile 24 arasında olmalıdır. Araştırmacılarca, kısırlık vakalarının yüzde 12’sinin aşırı kilo probleminden kaynaklandığı tahmin ediliyor; fazla kilolu olan ve normalden zayıf olan kadınlar bu açıdan eşit durumdadır. Normalden fazla kilolu olursanız regl düzensizliği ve yumurtlama bozukluğu yaşayabilirsiniz. (Ancak kilonun beş ya da 10’unu vermek, bu sorunların düzelmesine yardımcı olabilir) Normalden düşük kiloda olduğunuz takdirde ise hiç yumurtlamayabilirsiniz çünkü yumurtalıklarının çalışmasını sağlayan vücudunuzdaki yağdır.

Doğal Yolları Deneyin

Gebelikten korunmaksızın, bir yıl süreyle eşinizle düzenli bir cinsel yaşama rağmen gebe kalınamaması durumunda kısırlıktan (infertilite) söz edilebilir. Bu süre içerisinde gebe kalmak için doğal yollara başvurabilirsiniz. Amerika da özellikle kısırlık yaşayan (infertil) hastalar düşünülerek, doğal yolla gebe kalmaya yardımcı olması amacıyla üretilmiş olan Preseed jel, artık TC. Sağlık Bakanlığı izini ile bizim ülkemizde de bulunmaktadır. Bu jel, içeriğinde bulunan doğal “Arabinogalaktan” bitki şekeri sayesinde spermlere zarar vermeyip, sperm hücrelerine antioksidan desteği sağlayarak güçlendirip, spermlerin yumurtaya doğru olan yolculuğunda önemli ölçüde fayda sağlayarak, doğal yolla gebe kalınmasına yardımcı olan ürünlerden biridir.

Ürün kadının üreme sisteminde, spermlerin için en uygun ortamı sağlamaktadır. Üretkenlikle ilgili çok ciddi problemi olmayan çiftler, cinsel ilişki sırasında 6 ay kadar bu ürünü kullanmalarını tavsiye edilmektedir. Çünkü bu ürün Dünyada ve Türkiye’de doğal yolla gebe kalmayı desteklemede güvenle kullanılan nadir ürünlerdendir. Tüp bebek tedavisine geçmeden denenebilir.

Stresi Azalt

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin duymak istemediği bir şey varsa, o da ‘‘Zorlamayın, biraz rahatlayın’’cümlesidir. Fakat stres, bedenine yumurtlama işaretini veren beyin sinyallerini karıştırarak yumurtlamayı engelleyebiliyor. Eğer stresinizi biraz azaltabilirseniz, kendinizi rahat hissettiğiniz aylarda daha rahat bebek sahibi olabilirsiniz.

Doğum Kontrolü Önemli

Aslında doğurganlığı korumanın güvenilir bir diğer yolu iyi bir doğum kontrolünden de geçiyor. Hazırlıksız yakalanılan gebeliklerin kürtajı ileride telafisi olmayan güçlüklere sık sık neden olabiliyor. Prezervatif veya diyafram gibi bariyer metotları basittir; gebe kalmaya hazır olduğunuzda sadece bunları kullanmayı bırakmanız yeterli olur. Eğer spiral kullanıyorsanız çıkarıldığı anda doğurganlığınız normale döner.

Doğum kontrol hapı içinde aynı şey geçerlidir. Hapı bıraktıktan sonra düzensiz regl döngüsü yaşayabilirsiniz ama son paketi bitirdikten sonra iki hafta içinde yumurtlama başlayacaktır. Bunun yanında doğum kontrol hapları kullanan bazı kadınlar bunların ileride kısırlık yapacağını düşünüyorlar. Bilinenin aksine bu haplar yumurtalık kistlerini azaltarak faydalı bile olurlar. Kist oluşumunun azalması demek yumurtalık operasyonlarının da azalması demektir…

Gebelik Şansını Artırma Yolları

Kadınların bir kısmı gebe kalamama sorunu yaşamakta ve bunun için de doğal olarak tıbbi yollarla bu sorunlarını gidermeye çalışmaktadırlar. Fakat tıbbi tedavilerin yanında başka yöntemler de kadınların gebe kalamama sorununun çözümünde faydalar sağlayabilmektedir.

Gebelik Şansını Arttıran Öneriler

Bu yöntemlerden birisi de elbette ki beslenme ile ilgili olanlardır. Hamileliğe hazırlanan kadınlar etkili bir beslenme ile yumurta kalitelerini artırabilir ve gebelik şanslarını yükseltebilirler. Yapılan araştırmalar beslenme şeklinin bu konuda etkili olduğunu bize göstermiştir.

Gebe kalmayı isteyenlerin öncelikle olarak dikkat etmesi gereken şey yumurta kalitesini artırarak gebelik şansını artırmak için uygun besin öğelerini tüketmektir. Bu konuda özellikle E vitamini ve folik asit alımının yumurta kalitesini artırarak gebelik şansını yükselttiği bilinmektedir. Bu besinlerin eksikliği kadındaki yumurta kalitesini düşürmekte ve gebelik şansını azaltmaktadır.

Balık, fıstık, buğday tohumu, badem, mısır yağı, yumurta sarısı, fındık, zeytinyağı ve tam tahıllı besinlerde E vitamini bolca bulunur. Folik asit içeren besinleri ise yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, süt, kuru baklagiller, tahıllar, portakal, fasulye, fındık, ceviz olarak sıralamak mümkündür. B9 vitamininde de folik asit bulunur.

Ayrıca çinko minerali ve omega3 de yumurta kalitesini artıran besin öğeleridir.

Makarna, kepekli ekmek, soya fasulyesi, bezelye ve beyaz peynir de bu amaçla tüketilebilecek besinlerdir. Yemeklerde ise mutlaka katı yağ yerine sıvı yağ kullanmak gerekir.

TAVSİYELER

Bebek sahibi olmak isteyen kadınlar için önemli cinsel bilgilere yer veren bu linkteki YATAKTAKİ KRALİÇE e-kitabı size rehber olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Anne, Bebek ve Çocuk Mağazaları Alışveriş Kuponları – Şubat, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir