Ekonomik Bayram Tatili Planlamak ve Bayramda Seyahat

Geleneksel bayram adetleri yerini, bayram tatillerinin alternatifli ve ekonomik tur seçeneklerine bırakması ile birlikte farklı bir anlam ifade etmeye başladı. Özellikle hafta sonları ile birleştirilerek süresi 9 güne kadar uzatılabilen bayram tatilleri, çalışan kesimin yüzünü güldürüyor. Günümüzde bayram tatili demek, seyahat ve tatil demek…

Kimileri geleneklerimizi kaybediyoruz diye feveran ededursunlar, yaklaşan bayram tatili yine pek çok kişi için yurt içi-yurt dışı alternatifli ve çoktan seçmeli seçenekleri ile benzersiz bir tatil keyfi yaşamak anlamına geliyor. Erken rezervasyonun önem kazandığı bu dönemlerde oldukça düşük bütçelerle benzersiz bir tatil keyfi yaşamak mümkün… Gerek yurt içi gerekse yurt dışı tur seçeneklerinin erken rezervasyon fırsatlarıyla satışa çıkardığı turlar, pek çok kişi için büyük avantaj anlamına geliyor. Eğer sizler de o hep görmek istediğiniz ülkeyi, o her zaman hayalini kurduğunuz tatili yapmak için fırsat kollayanlardansanız bayram tatil paketlerinin erken rezervasyon fırsatlarına göz atmalısınız.

Geleneklerin yok olmaması, yeni kuşakların geleneklerden koparak büyümemesi için bayram tatilinin doğru organize edilmesi önemlidir. Yani diğer bir deyişle hem tatil, hem ziyaretler ihmal edilmeksizin bayram tatilinizi planlamayı, iyi organize olmuş bir dönem yaşamayı, büyüklerin gönlü alınarak yola çıkmayı becerebilmek gerekir. Bu noktada size tavsiyem özellikle uzun sürelere yayılan bayram tatilini iki parça olarak ele almanız yönünde olacaktır.

Bayram Tatilinin Tamamını Tatil ve Turlara Ayırmayın

Eğer birleştirilebilir hafta sonuna denk gelen bir bayram dönemi söz konusu ise tatilin tamamını tatil ve tur için ayırmayın ilk bir ya da iki günü aile ziyaretlerini tamamladıktan sonra tatile çıkın. Eğer seçtiğiniz tur bayram tatilinin ilk günlerinden başlıyor ise o zaman ya arifeyi değerlendirin aile ziyaretleri için ya da tatil dönüşünüzü bu ziyaretlere ayırın.

Eğer bayram tatilinin günleri, bayram için ayrılmış günlerle sınırlı ise ve siz de bayram tatilinizi tatil yaparak geçirmeyi planlıyorsanız o zaman mutlaka tatile gitmeden bir iki gün evvel ziyaretlerinizi yapın ve dinimizin emrettiği şekilde görevlerinizi yerine getirmeye dikkat edin.

Avantajlı Seyahate Dönüştürmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler:

1-) Bayram tatillerini hangi tarihlerde gerçekleşeceği yıl boyu bilinmekte. İş yeriniz ile görüşerek bayram tatilini hafta sonu ile birleştirmek ya da yıllık izninizin bir bölümü ile kullanmak arzusundaysanız bunu önceden bildirmenizde yarar var.

2-) Güvendiğiniz ya da daha öncesinden çalışmakta olduğunuz seyahat acenteleri ile önceden görüşün. Henüz tur seçenekleri organize edilmemiş olsa dahi ön bir görüşme yapmak sizi ödeme planlaması içinde avantajlı duruma getirecektir. Ayrıca erken rezervasyon fırsatlarından da böylelikle yararlanabilirsiniz.

3-) Eğer yurt dışına çıkmayı planlıyorsanız pasaport sürenizin yeterli olduğundan emin olun. Eğer pasaportunuzu yeniletmeniz gerekiyor ise bu işlemi son dakikaya bırakmamak zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. (malum bayram tatili yaklaştıkça sizin gibi pek çok kişi pasaportunu yeniletmek için harekete geçmiş olacaktır ve bu da uzun upuzun kuyruklar anlamı taşır)

4-) Yurt içinde seyahat edecekseniz önceden uçak, otobüs gibi ulaşım seçeneklerini araştırmakta yarar var. Gitmek istediğiniz rotanın avantajlı ve indirimli yolculuk bedellerinden faydalanmak için erken hareket etmek büyük avantaj doğuracaktır.

5-) Gitmek istediğiniz yeri, ülkeyi, kısaca tatil planlarınızı arkadaşlarınız ile paylaşın. Görüş ve öneriler fikirlerinizi şekillendireceği gibi kim bilir belki de kendinizi kendi turunuzu organize ederken bulabilirsiniz. (kalabalık bir katılımcı grup oluşturmak seyahat acentelerinden yüksek indirim almak anlamına gelir)

6-) Eğer çocuklarla seyahat edecekseniz gitmeyi planladığınız ülke ya da şehir ile ilgili ön araştırma yapmak, çocuklarla birlikteyken ihtiyaç duyacağınız donanım ile ilgili acentenizden bilgi almak bayram tatilinizin kusursuz yaşanmasını sağlayacaktır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rezervasyon Siteleri İndirim Kuponları – Ocak, 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.