Bayram’da Kredi Kullanımının Avantaj ve Dezavantajları – 2011

Bayramlarda tüketicilerin normal giderlerine ek olarak bir kaç gider kaleminin daha eklendiğini biliyoruz. Yol masraflarının, giyim ve gıda harcamalarının en üst seviyeye ulaştığı bu tür dönemlerde ise bütçenizi iyi yönetmeniz gerektiği çok açık. Peki, bayram döneminde oluşan bu ekstra giderleri bütçenize kalıcı hasarlar bırakmadan kontrol altına alabilmeniz için neler yapabilirsiniz?

Bayram Kredileri Ne Kadar Avantajlı?

Bayramlarda tüketicilerin normal giderlerine ek olarak bir kaç gider kaleminin daha eklendiğini biliyoruz. Yol masraflarının, giyim ve gıda harcamalarının en üst seviyeye ulaştığı bu tür dönemlerde ise bütçenizi iyi yönetmeniz gerektiği çok açık.

Peki, bayram döneminde oluşan bu ekstra giderleri bütçenize kalıcı hasarlar bırakmadan kontrol altına alabilmeniz için neler yapabilirsiniz?

Bayramda kredi kartları ile harcama yapmak mantıklı mı? Bankaların televizyonlarda reklam üstüne reklam vererek tanıttıkları “Bayram Kredileri” sizi kurtarabilir mi? En avantajlı bayram kredisini nasıl bulabilirsiniz? Hürriyet Kıyasla.com analistleri bu soruları sizler için cevapladı.

Kredi Kartı mı Bayram Kredisi mi?

Harcamaların yükseldiği bu tür dönemleri keyfine vararak geçirmek için bayramda yapabileceğimiz harcamaları gerçekçi bir şekilde hesaplayarak önceden belli bir miktar ayırmak en iyi yöntemdir. Eğer daha önceden böyle bir planlama yapılmadıysa, maalesef tüketicilerin genel eğilimi bayramdaki ekstra giderleri kredi kartlarından karşılamak oluyor.

Ancak kredi kartlarının alışveriş faiz oranları ve nakit çekim faiz oranlarının çok yüksek olması nedeniyle, neredeyse yapılan harcamalar kadar faiz ödeyerek bütçemizi daha da zora sokabiliyoruz. Bu yüzden bayramda yapacağınız ekstra harcamalarınızı kredi kartı yerine “Bayram Kredileri” ile karşılamanız daha doğru bir yöntemdir. Öncelikle tüketici kredileri faiz oranlarının kredi kartlarına göre daha düşük olduğunu belirtelim. Bayram sonrası için sizi zora sokmayacak taksit miktarları ile kredinizi uzun bir vadeye yayabilme şansına sahip olmanızda bir diğer avantajınız olacaktır.

5000 TL Bayram Kredisinde Aylık Taksit 330 TL

Daha önceden bayram için ayırdığınız bir bütçeniz yoksa ve kredi kartı ile harcama yapmamaya da ikna olduysanız, en avantajlı bayram kredisini nasıl belirleyeceğinize bakabiliriz. Bankaların genel faiz oranlarından daha düşük oranlarla hazırladıkları bayram kredileri arasında kıyaslama yapabilmek için, en temel gösterge olan bütün masraflar dahil edilmiş yıllık faiz oranlarına (YMO) bakmanız gerekir.

YMO’su en düşük olan kredi sizin için en avantajlı kredidir. Ancak son iki hafta içerisinde Merkez Bankası’nın aldığı kararla kredi maliyetlerinin arttığını da söylemeliyiz. Buna göre son durumda 5.000 TL 18 ay vadede bir bayram kredisinin ortalama faiz oranı % 1,44 olurken toplam ödemesi ise 5.967 TL civarında gerçekleşiyor. Ayrıca ortalama bir bayram kredisinin yıllık maliyet oranının ise % 23,18 olduğunu ve aylık taksitlerinin 331 TL civarında olduğunu görebiliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çiçek, Çikolata ve Hediye Sipariş Siteleri Alışveriş Kuponları – Ekim, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir