Basur Tedavisi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmeli?

Basur hastalığının evresine göre bitkisel tedavi, ilaç yada cerrahi yöntem ile tedavi edilir… Bir kaç yıl öncesine kadar cerrahi yöntem sıkça tercih edilmesine rağmen gün geçtikçe gelişen teknoloji sayesinde ilaç sektörününde kendini geliştirmesi sonucu , ilaç ile tedavi de sıkça kullanılan yöntemlerdendir. Bu sayfada basur tedavisinin nasıl yapıldığı ve dikkat edilmesi gerekenler konusunda ipuçları bulacaksınız…

Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Basur hastalığının evresine göre bitkisel tedavi, ilaç yada cerrahi yöntem ile tedavi edilir. Günümüzde ilaçların bir çok yan etkisinin araştırmalar sonucu ortaya çıkması sebebi ile son zamanlarda sıkça bitkisel ilaçların kullanımında artış gözlenmektedir. Hemoroid tedavisi hastalığın evresine göre bir çok tedavi şekli bulunmaktadır. Basur için için en iyi tedavi yöntemlerinden biride yüzbinlerce yıldır kullanılan oturma banyolarıdır.uygun büyüklükte bir kabın içerisine Sıcaklığına dayanabileceğiniz ısıda sıcak su doldurarak günde 2-3 kez en azından 15 dakikalık seanslarla oturarak makat bölgesinin yumuşaması sağlayabilirsiniz. Yumuşayan makat bölgesi esneyeceği için size dışkılama esnasında rahatlama sağlayacak ve çatlak ve kanamada azalmalar göreceksiniz. (şiddetli kanama olduğu esnada uygulamayı kanama bitiminden bir süre sonra yapınız). Bu yöntem ile tamamen iyileşme sağlanamaz fakat hasta rahatlar ağrıları azalır ve tuvalet ihtiyacını gidermede büyük oranda rahatlama sağlar.

Basur Tedavisinde Nelere Dikkat Etmeli?

Basur riskini aslında günlük yaşamımızda alacağımız bazı önlemlerle en aza indirebilir yada tamamen ortadan kaldırabiliriz yapmamız gereken kısaca şunlardır :

  • Uzun sureli ayakta hareketsiz ayakta veya oturarak kalmamalı.
  • Acı biberli,baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalı .
  • Kabızlıktan korunmalı ( kabızlıktan korunma konusunu inceleyebilirsiniz).
  • Merhem yada fitil tarzı ilaçlar kullanarak bölgede oluşan tahribatı azaltabilir ve makatta oluşan şişkinliği azalmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir , kasların güçlenerek kan dolaşımının hızlanmasına fayda sağlar.

Uzman doktorların tıbbi müdahale yöntemleri

Makat bölgesinde damarların ve basur ‘lu dokunun büzüşmesine neden olacak kimyasal ilaç enjekte edilerek tedavi edilir. Genellikler 1 ve 2′inci derece kanamalı hemoroid tedavisinde uygulanır.

Hemoroid kesecikleri lastik bant ile bağlanması sonucu,bir süre sonra bağlanarak boğulan parça düşer ve bölgede büzüşme oluşarak hastalıklı damarsal yapının şişmesi önlenmiş olur ve genellikle 2 ve 3′üncü derece iç hemoroid hastalarda uygulanır.

TAVSİYELER

Basur sıkıntısından kurtulmak isteyen insanlar için hazırlanan tecrübe birikimiyle oluşturulmuş bu linkteki 3 ADIM YÖNTEMİYLE HEMOROID TEDAVİSİ e-kitabı size rehber olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir