Basın Bülteni Yazarken Yapılan 7 Ölümcül Hata

İyi bir izlenim sağlamak için basın bülteni çoğunlukla sizin tek şansınız olabilir. Gazeteler, dergiler ve ticari yayınlara her ay kamyon yükü ile basın bülteni ulaşır. Bu da demek olur ki özensiz, hatalı ve faydasız bültenler, haber merkezlerindeki çöp kutusuna ilk ulaşacak olanlardır. Sizin bülteninizin bunlardan biri olmaması için, dikkat etmeniz gereken 7 ölümcül hata!..

1- Bülteninizde yetersiz veya yanlış bilgi aktarımı, özellikle de iletişim bilgileri… Bültenler tamamlanmış, doğru ve özellikli olmalıdır. (unutmayın bir haber bülteni ile basın bülteni aynı şeydir.)

2- Çok uzun yazmak. Bülteniniz bir sayfadan uzun olmamalıdır.

3- Geç Gönderim. Bir davet söz konusu ise bunu medyaya en az 2 hafta evvelinden göndermelisiniz. Dergilerde haber olmak istiyorsanız durum çok daha farklı işler, bunun için 4-6 hafta evvelinden haber akışını sağlamış olmanız gereklidir. Yayınların hazırlık süreçlerini hesaba katarak hareket edin. Hiç bir yayın sizin okuduğunuz gün hazırlanmamaktadır.

4- Haber değeri olmayan bülten gönderimi. Haber farklı olarak ola gelendir. Eğer bir farkı yok ise o zaman o haber değildir.

5- Ticari çıkar sağlamak. Beylik cümleler kurmayın ve muhteşem, inanılmaz, harika, türünün son örneği, çığır açan, sektörede ilk-tek gibi kelime gruplarından uzak durun.

6- İrtibat numarası ya da irtibatta bulunulacak kişi adı vermeyi atlamak. Sayfanın sol üst köşesine bu bilgileri yerleştirerek editörleri bilgilendirin. Böylece konu ile ilgili bir soru sorma ihtiyacı olur ise editörler kiminle iletişime geçeceklerini bilebilirler.

7- Bülten gönderimi sonrası telefonla aramak. Gönderim sonrasında yayın kurumlarını “bültenimizi aldınız mı?” “ ne zaman yayınlanır” gibi sorularla sakın aramayın. Çoğu muhabir ve editörün zamanı yok denecek kadar azdır. Eğer bir şekilde arama ihtiyacınız var ise geçerli bir nedeniniz olduğundan emin olun. Örneğin konuyla ilgili ekstra bilgiye ihtiyaç duyup duymadıklarını sorabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

SEO altyapısıyla oluşturulmuş Türkiyedeki ilk “Article Marketing” projesi olan “Makale Marketi”nde Editör ve Kurumsal İletişim Danışmanı olarak çalışmaktadır. Eğer siz de işiniz ile alakalı potansiyel hedeflerinize ulaşmak ve web sitenizin trafiğini arttırmak istiyorsanız Makale Marketi Sistemi‘ne Şimdi Kaydolun!

İletişim için: bahar [at] pbailetisim.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir