obilir > Konular > Kişisel Gelişim > Başarı > İşte Başarılı Olmak İçin İzlenmesi Gereken 7 Adım

İşte Başarılı Olmak İçin İzlenmesi Gereken 7 Adım

Başarılı olmak, bir şeyleri başarmak hemen herkesin ortak hedefi… Ancak kimileri için başarı kendiliğinden geliyormuşçasına kolayken kimileri için de bir türlü varılamayan yol gibidir. Peki, nerede hata yapıyor? Hangi adımları atlıyoruz?

İşte başarıya ulaşmak için atılması gereken adımlar ve yapılması gerekenler…

Başarılı olmak için;

1- Sorumluluk Alın

Hemen her yaş grubunun alabileceği belirli sorumluluklar vardır. Kişisel gelişim ve başarılı birer birey olmak için sorumluluk almak, sorumluluk bilinci ile donanmak önemli adımlardan biridir. Sorumluluk almaktan kaçınan ya da sorumluluk verilmeyen bireyler zamanla hayatta karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelemedikçe bu durumu çevrelerine mal etmeye başlıyorlar. Hayatın ilk evresinde başarılarına engel olarak anne-babayı suçlu gören birey hayatının gelişen evrelerinde amir, müdür, çalışma arkadaşları ve son olarak da eşlerini başarısızlıklarının mimarı olarak adlandırmaya başlıyorlar. Oysaki başarılı insanlar kendilerini her işten sorumlu hissederler. Üstelik bu olgunun mimarı da kişinin kendisinden başkası değildir. Başarısızlıkların nedenini başkalarına yüklemek yerine sorumluluk duygusunu geliştirmek ve sorumluluk almaya başlayarak ilk adımı atabilirsiniz. Yaşantımız içerisinde dünyada meydana gelen olaylar, geçmişimiz, doğum yerimiz, içine doğduğumuz aile ya da başka insanların davranışları gibi kontrol altına alamayacağımız veya müdahale edemeyeceğimiz bir dizi dış etken olduğu bir gerçek ama kendi irademizce gelişecek olayları, kendi hayatımızın kontrolünü, düşünce ve davranış biçimlerimizi kontrol altında tutabiliriz. Hayatta başarılı olmak için önce hayatınızın sorumluluğunu almayı öğrenmelisiniz.

2- Plan Yapın

Plansız program olmaz. Hayatınızı planlamak ve hayatınıza başarı katmak için plan yapmalısınız. Başarmak için programlı olmayı, programlı olmak için de planlamayı öğrenmeniz gerekiyor. Hedef ve hayallerinize ulaşmak için plan yapmadan hareket etmek demek tarifi olmadan yemek yapmak ya da hiç bilmediğiniz bir şehirde elinizde harita olmaksızın yön bulmaya çalışmaya benzer. Şunu hatırlatmamda fayda var; bugün bütün büyük zaferler üzerinde düşünülerek yani planlanarak elde edilmiştir. Siz de başarılı bir birey olmak için hayatınızı planlayın!

3- Uzmanlaşın

Her işi yaparım, her şeye yeteneğim var diyen pek çok insan ile tanıştım. Ama asıl başarının tek bir konu üzerinde odaklanan insanların olduğunu gördüm. Sizi asıl başarıya götürecek olan en iyi olduğunuz alanı belirleyerek o alanda tüm enerjinizi harcamaktır. Hatırlatmak isterim ki üstün körü elde edilen bilgi ile derinlemesine edinilmiş bilgi arasında mutlak fark vardır. Enerjinizi tek bir alana odaklamak demek tek bir şey öğrenmek demek değildir. Her alanın mutlaka alt alanları ve öğrenilmesi gereken bir dizi detayı vardır.

4- Başarıya Ulaşmak İçin Ödemeniz Gereken Bedellerin Farkında Olun

Hayatta her bir bireyin kriteri bir diğerinden farklıdır. Bu doğrultuda hedefler ve başarı kıstasları da değişkenlik gösterir. Kimi büyük bir eve sahip olmak isterken kimi lüks bir arabanın hayalini kurar, kimi için geniş bir aile olmak önemliyken kimisi dünyayı gezmeyi ister. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün ama buradaki önemli nokta bu hayallerin pek çok kişi için ortak hayaller olduğudur. Bu da demektir ki tüm atletler koşacak ancak ipi tek bir kişi göğüsleyecek. Başarılı insanlar hayatta hayallerine hedeflerine koşarken ödeyecekleri bedelin farkında olanlardır. Hedefinize ulaşacağınız yolda neleri feda edeceğinizi önceden bilmek size gerçekçi hedefler koymanız noktasında yardımcı olacaktır.

5- Kararlı Olun ve Vazgeçmeyin

Başarıya ulaşmak adına kat edeceğiniz yolda bir dizi engel de sizi bekliyor olacak. Bunlara kararlılık sınavı da diyebiliriz. Çabuk yorulan, ilk engelde yol değiştiren kişiler hedeflerine asla varamazlar dolayısıyla da hayatları boyu hayal edip de ulaşamadıkları şeyler hakkında sızlanıp dururlar. Hedefiniz ve hayaliniz ne ise onu yapmak için azmedin. Mutlu ve başarılı insan olmanın sırrı bunda saklıdır. İlk seferinde olmadıysa tekrar tekrar hatta tekrar deneyin. Hayalinize siz inanmazsanız size insanlar neden inansınlar?

6- Hayatın Her Anının Kıymetini Bilin ve Ondan Keyif Alın

Başarılı insanlar kendileri ve yaşadıkları hayatla barışık insanlardır. Başarıya giden yolda en büyük motivasyonu önce kendinizden sonra hayattan alırsınız. Ve hayat siz ona nasıl bakarsanız o şekilde size geri dönendir. Hayatınızı çimdiklemekten onu kanırtmaktan vazgeçin. Onu sevin ve benimseyin. Her anın tadını alın. Başarılı insanların geneline baktığınızda göreceğiniz şey onların yaşadıkları hayattan keyif alan yaptıkları işe yürekten inanan insanlar olduklarıdır. Onlar bu dünyaya yapmakta oldukları şeyi yapma amacı ile geldiklerini hissediyor ve hissettiriyorlar. Hayattaki önceliklerinizi ve hayatta olma amacınızı belirleyin. Ve bu amaca doğru ilerleyin. Hayatınızın çok daha keyifli olmaya başladığını göreceksiniz.

7- Ertelemeyin

Hayatınızdaki hiçbir şeyi ertelemeyin. Unutmayın ki zaman faniler için sonsuz değildir. Bu nedenle zamanın belirli bir limiti ve bu limitin herkes için farklı olduğunun farkına varın. Bunun dramatize edilecek bir yanı yok. Yapılması gereken bu bilinçten hareketle zamanı her daim lehte yaşamaya çaba göstermektir. Keşkelerle dolu bir hayat sadece yaşamınızı ertelediğinizi gösterir ki bu başarının önündeki en büyük engeldir. Hedeflerinize ve önceliklerinizi ertelemeyin. Kararlı olun ve emin adımlarla ilerleyin. “Bugünün işini yarına bırakma” demiş atalarımız, o gün için neyi yapmanız gerekiyor ise onu zamanında yapın.

Başarıya ulaşan insanlar hayallerinin peşi sıra yürüyen kişilerdir. Kararlı ve emin adımlarla… Peki, ya siz neden bu kişilerden birisi olmayasınız?

Tavsiyeler

Kişisel ve profesyonel hayatında başarılı olmak isteyenler için hazırlanan tecrübe birikimiyle oluşturulmuş bu linkteki SÖZEL OLMAYAN İLETİŞİM ve KARİZMA e-kitabı size rehber olacaktır.

ALIŞVERİŞ İPUCU: Ekstra indirim için tikokupon kullanıp fiyatları ucuzlatabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. Yaşam koçu olabilmek aynı zamanda, insanların istediği sonuçları yaratabilmektir. Öncelikle onlara ne istediklerini sorun, onlar seçemiyorsa onlar için seçenler çok olacaktır. Bunun da bedeli hayli büyüktür. Hayatındaki seçimleri kendileri yapamayan insanları kendi gemisinde tayfa bile olama durumu ile benzetebiliriz.


  Bir çok insan çaba göstermeden, emek harcamadan istediği sonuçlara kavuşmak isteyen çocuklar gibidir. Fakat bedelsiz hiçbir şey yoktur.
  Bir çoğunuzun yaşamı “keşke” ler ile dolu. Keşke sözcüğü aslında kendi yaşamınızı yaşamamanın bedelidir.
  Bazı insanlar da çok kısa zamanda çok fazla şey yaparak başarıya ulaşacağını zanneder, bunun sonucunda stresten çöker. Yemek ancak belirli bir ısıda pişirildiği takdirde leziz olur. Zamandan kazanmak için ocağın altını açarsanız muhtemelen dibi yanar, üzeri pişmez. Hayata karşı her konuda sabırlı olmalısınız.
  Yaşam koçu, amaca giden yolda yürümeyi düzenli olarak devam ettirir. Keşke demez, sadece sabreder. Başkalarına dayanan sonuçlarda takılı kalmaz. Alternatifler üretir. Zihnini olanakları görebilecek şekilde geliştirir. Ekolojik davranır, istenen sonuçları hayat ve ilişkilerle birlikte değerlendirir.
  Çoğu insan, isteklerinin neden gerçekleşmediği hususunda mazeretler bulur. Asıl sorun tembel davranmak değil, güçlü, pozitif enerji yüklü, motive edici amaçlara sahip olmadığı içindir.
  Hayatınızı veya hayatları bir yerden alıp maksimum seviyeye çıkartabilmek için bu amaçlara sahip olmalısınız. Neden Sertifikalı Koçluk Eğitimi almayı denemiyorsunuz ? Değişime önce kendi hayatınızdan başlayabilirsiniz.
  • İnsan nasıl kendi olur ?
  • Spesifik başarıya nasıl ulaşılır ?
  • Nasıl daha etkili iletişim kurabilir ?
  Her insan, içindeki potansiyeli kullanmak ister. Yaşamı şans ve tesadüflere bırakmak yerine, kendi yaşamınızınun sorumluluğunu üstlenip, kendi yaşamını inşa etmek ister. Her ne kadar özgün bireyler olsak da, iç dünyamızda olup bitenlerin dış dünyamıza yansıması farklı olur. İçsel oluşumu gerçekleştirebilmeniz için düzenli bir Koçluk Eğitimi almak durumundasınız.
  Duygu ve düşünceler, davranışlarınız ile birlikte çalışarak deneyim dediğimiz olguyu var eder. Çoğu zaman bu deneyimleri bilinçsizce yaratırız. Kalıplaşan düşünceler, bastırılmış duygular. Sertifikalı Koçluk Eğitimi ile tüm bu bağlarınızı çözme yönündeki tekniklere sahip oluyorsunuz.
  Sevgi ve Enerji Dolu Kalmanız dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir