Üniversite Öğrencilerine Kredi Kartı Bankaların Yeni Hedefi

Türkiye’de hızla büyüyen kredi kartı sektörü, üniversite öğrencilerini “müşterileri” arasına dahil edebilmek için yarışıyor. Birbirinden cazip görünen kredi kartları, para sıkıntısı içindeki öğrencilere kredili imkanlar sunuyor. Harç ödemelerinde ve bankacılık işlem ücretlerinde  yapılan kolaylıkların yanı sıra bankalar, üniversite öğrencilerine sunduğu kartlarda öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik cazip indirim kampanyalar ile de üniversite öğrencilerinin hayatını kolaylaştırıyor.

Öğrencilere kredi kartı veren başlıca bankalar arasında Akbank, Citibank, Finansbank, HSBC, İş Bankası, Teb, ve Yapı Kredi  bankalarının ürünleri öne çıkmaktadır.

Başvuru koşulu olarak açık öğretim hariç bir üniversite öğrencisi olmak ve  öğrenci kimliğini ibraz edebilmenin yeterli olmasıyla birlikte bazı bankalar son sınıf öğrencilerine kredi kartı vermekte isteksiz davranabilmektedir.

Öğrenci kredi kartlarında kefil veya gelir belgesi  istenmediği için harcama limitleri oldukça düşük tutulmuştur. 300 – 500 TL arasında değişen harcama limitleri dahilinde pek çok banka nakit çekim imkanı vermektedir. Ayrıca ödemelerini düzenli yapan öğrenciler için internet bankacılığı üzerinden yapılabilecek limit arttırım talepleri olumlu karşılanabilmekte ve limitleri bir süre sonra arttırılabilmektedir.

Alışveriş ve gecikme faizleri normal kartlarla aynı olmakla birlikte İş Bankasının ürünü olan İş’te Üniversiteli kartında kart faizlerinin %0,02 oranında daha düşük olduğu görülmektedir. Öğrenci kartlarının yıllık kart ücretleri 10 – 20 TL arasında değişmekte, bazı bankalar ilk yıl için kart ücreti talep etmemektedirler.

Yukarıda kısaca bahsedildiği üzere alışveriş ve gecikme faizleri bütün ürünlerde hemen hemen aynı olmakla birlikte, kart üyelik ücretleri, nakit çekim imkanı ve kart limitleri konularında farklı bankaların farklı uygulamaları bulunmaktadır. Öğrenci kartlarının bu farklılıklarının göz önünde bulundurulması öğrencilere ciddi avantajlar sağlayabilmektedir.

Finansbank, Cardfinans GO: Her ekstrede minimum ödeme tutarı ödendikten sonra 150 TL’ye kadar harcama ve nakit avanslarda %0 faiz fırsatı.  Kart ücreti 10 TL, sonraki yıllar 25 TL

HSBC, Advantage Campus:  18-25 yaş arası açık öğretim hariç tüm üniversite öğrencileri alabilir. İlk yıl kart ücreti yok, sonraki yıllar 20 TL

HSBC, Advantage Pegasus Card Üniversiteli:  Hem yaptığınız alışverişlerden hem de Pegasus Havayolları’ndan gerçekleştirdiğiniz bilet alımı ve uçuşlardan UçuşPuan kazandıran, açık öğretim öğrencileri hariç tüm üniversite öğrencielrine verilen bir karttır. Ek kart çıkarma imkanı vardır. Kart ücreti 70 TL’dir.

İş Bankası, Maksimum, İş’te Üniversiteli:  Alışveriş ve gecikme faizleri diğer öğrenci kartlarına göre %0,2 daha düşüktür. Kart limiti 300 TL’dir.  Üyelik aidatı bulunmamaktadır.

Akbank, Axess, exi26: 18-26 yaş arası öğrencilere verilen bir kredi kartıdır. 16-17 yaşındaki öğrenciler ailenin özel izin ve uygunluk beyanı imzalaması koşuluyla bu kartı alabilir. Kart ücreti 10 TL

Citibank, Classic Öğrenci: Citibank ın kredi kartı açık öğretim hariç tüm üniversite öğrencilerine verilebilmektedir. Kart ücreti ilk yıl 4,5, izleyen yıllarda 10 TL’dir. İnternet üzerinden yapılan başvurularda ilk yıl kart ücreti alınmıyor.

Yapı Kredi, World Play Card: Festival ve gece klüplerinde özel ayrıcalıklar ve yapılan alışverişlerde Turkcell’den bedava dakika kazanma imkanı mevcuttur. Kart limiti 500 TL ile sınırlandırılmıştır. İlk yıl kart ücreti yoktur, izleyen yıllarda kart ücreti 10 TL’dir.

TEB, Bonus ÜniversiTeb: Kart ücreti ve hesap işletim ücreti alınmayan bu kartta aynı zamanda ailenizle aranızdaki havale ücretleri de alınmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.